پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > «کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان


 تاریخ: شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١٢:١٥        شماره خبر: ١٠٤٠١٣         نسخه چاپی 

 

وقتی محرم می رسد

«کربلا» و واقعه «عاشورا»، نقطه مشترک همه شیعیان جهان

 

فرق نمی‌کند در محرم و روز عاشورا در چه نقطه جغرافیایی و با چه رنگ و زبان و قومیتی مشغول عزاداری باشی چون کربلا و واقعه عاشورا نقطه مشترک همه شیعیان جهان است. وقتی عشق به حسین بن علی علیه السلام و اهل بیت و یارانش می شود نقطه مشترک، حال فرقی ندارد با زبان عربی و یا با زبان اردو و هوسایی و یا به زبان فارسی نوحه خوانی و عزاداری کنی.

بی‌شک در ایام عزاداری محرم و صفر می‌توان انسجام و اتحاد ملل مسلمان را بیشتر درک کرد وقتی بیرق‌های سیاه عزاداری، پرچم‌های سیاه و مرثیه خوانی و نوحه خوانی را در جمع عاشقان اهل بیت از چندین کشور از افغانستان و پاکستان، هند، نیجریه، گینه، کره جنوبی، چین، سیرالئون، غنا، ساحل عاج را می بینی که خودنمایی و جلوه گری می‌کند و پناه و عشق همه سید و سالار شهیدان دو عالم است. همه زیر بیرق امام حسین علیه السلام در مسیر اهداف واقعه کربلا و مسیر اصلاحی سید الشهداء علیه السلام حرکت می کنند.

مراسم عزاداری‌ ماه محرم در جامعة المصطفی خراسان در حسینیه مجتمع مسکونی شهید حسین پور با حضور طلاب از ملیت‌های مختلف جلوه ای از این اتحاد و انسجام ملل است.

گفتنی است مراسم عزاداری طلاب جامعه المصطفی هر شب در دهه اول با برنامه هایی چون، تلاوت قرآن، زیارت عاشورا، سخنرانی و بیان خاطره، سرود خوانی نوجوانان و مرثیه خوانی و مدیحه سرایی به زبان های عربی و هوسایی و فارسی برگزار گردید.

گزارش تصویری مراسم:

 


خروج