جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة


 تاریخ: شنبه ٢٢ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ١٤:٠٨        شماره خبر: ١١٧٣٨١         نسخه چاپی 

 

عضو کادر علمی جامعةالمصطفی ص خراسان:

درک عظمت وجودی شخصیت حضرت معصومه(س) برای انسان عادی غیرممکن است

 

دکتر تحیری در وبینار تربیتی بررسی عظمت وجودی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها اظهار داشت: واقعیت این است که درک عظمت وجودی شخصیت ایشان از قوه ادراک ما خارج است و در زیارتنامه این بانوی جلیل القدر می بینید که زیارت ایشان مساوی با زیارت جمیع ائمه هدی علیهم السلام است.

به گزارش واحد فرهنگی تربیتی این مدرسه، همزمان با سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها وبیناری تربیتی با موضوع بررسی عظمت وجودی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها با حضور استاد حجت الاسلام دکتر احمدرضا تحیری عضو کادر علمی مدرسه عالی قرآن و حدیث جامعةالمصطفی(ص) العالمیة نمایندگی خراسان در مشهد برگزار شد.

در این وبینار دکتر تحیری با اشاره به برخی از شهرهایی که توسط شیعیان در جوامع اسلامی تأسیس شده‌اند گفت: قم یکی از شهرهای مورد عنایتی است که توسط شیعیان دایر شده و عظمت وجود پر خیر و برکت و سراسر نور حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بر این تفضل افزوده است.

وی با اشاره به وجود بیش از 40 روایت در مورد عظمت شهر مقدس قم اظهار داشت: در روایات مختلف و همچنین در بحار الانوار از امام صادق علیه السلام نقل شده است؛ خداوند حرمی دارد که مکه است و برای پیامبر (ص) هم حرمی است و آن مدینه است و حرم امیرالمؤمنین علیه السلام کوفه است و حرم ما اهل البیت شهر قم است و بزودی در قم، زنی از فرزندان من به نام فاطمه دفن می شود که هر کس مرقد او را زیارت کند بهشت بر وی واجب می گردد.

حجت الاسلام تحیری افزود: راوی می‌گوید: امام صادق علیه السلام این سخن را قبل از تولّد امام کاظم علیه السلام پدر بزرگوار حضرت فاطمه معصومه علیها السلام بیان کرد.

وی با اشاره به القاب مشهور این بانوی بزرگوار تصریح کرد: از القاب ایشان شفیعه، معصومه و کریمه است که به ترتیب توسط امام صادق(ع)، امام رضا(ع) و نقل مکاشفه ای از پدر مرحوم آیت الله مرعشی نجفی به ما رسیده است.

این استاد حوزه عنوان کرد: لقب کریمه بر اساس رؤياي صادقانه يكي از بزرگان، از سوي اهل‌بيت(ع) به اين بانوي گرانقدر داده شده است.  بدین شرح که مرحوم آية اللّه سيّد محمود مرعشي نجفي، پدر بزرگوار آية اللّه سيد شهاب الدين مرعشي (ره) بسيار علاقه‌مند بود كه محل قبر شريف حضرت صدّيقه طاهره سلام الله عليها را به دست آورد. ختم مجرّبي انتخاب كرد و چهل شب به آن پرداخت. شب چهلم پس از به پايان رساندن ختم و توسّل بسيار، استراحت كرد. در عالم رؤيا به محضر مقدّس حضرت باقر عليه السلام و يا امام صادق عليه السلام مشرّف شد. امام به ايشان فرمودند: »عَلَيْكَ بِكَرِيمَةِ اَهْل الْبَيت»؛ يعني به دامان كريمه اهل بيت چنگ بزن. ايشان به گمان اين كه منظور امام عليه السلام حضرت زهرا سلام الله عليها است، عرض كرد: «قربانت گردم، من اين ختم قرآن را براي دانستن محل دقيق قبر شريف آن حضرت گرفتم تا بهتر به زيارتش مشرّف شوم.» امام فرمود: «منظور من، قبر شريف حضرت معصومه در قم است.» سپس افزود:«به دليل مصالحي، خداوند مي‌خواهد محل قبر شريف حضرت زهرا سلام الله عليها پنهان بماند؛ از اين رو قبر حضرت معصومه سلام الله عليها را تجلّي‌گاه قبر شريف حضرت زهرا سلام الله عليها قرار داده است. اگر قرار بود قبر آن حضرت ظاهر باشد و جلال و جبروتي براي آن مقدّر بود، خداوند همان جلال و جبروت را به قبر مطهّر حضرت معصومه سلام الله عليها داده است.» مرحوم مرعشي نجفي هنگامي كه از خواب برخاست، تصميم گرفت رخت سفر بربندد و به قصد زيارت حضرت معصومه سلام الله عليها رهسپار ايران شود. وي بي‌درنگ آماده سفر شد و همراه خانواده‌اش نجف اشرف را به قصد زيارت كريمه اهل‌بيت(ع) ترك كرد.

وی متذکر شد: واقعیت این است که درک عظمت وجودی شخصیت ایشان از قوه ادراک ما خارج است و در زیارتنامه این بانوی جلیل القدر می بینید که زیارت ایشان مساوی با زیارت جمیع ائمه هدی علیهم السلام است.

دکتر تحیری در پایان ضمن تأکید بر زیارت مستمر حرم کریمه اهل بیت(ع) توسط همگان به ویژه طلاب خاطر نشان کرد: علم نور است و خداوند این نور را در دل هر کسی که بخواهد قرار می دهد لذا دایر نمودن مدارس علمیه گرداگرد مضاجع و مشاهد شریف مثل نجف، مشهد، قم و ... گواه نور معرفتی است که از جانب این مرقدهای نورانی بر دل و جان طلاب و شیفتگان علوم دینی پرتوافشانی نموده و برکات و ثمرات بسیاری را در سراسر عالم به ارمغان آورده است.

 


خروج
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

بلوار مصلی _ نبش مصلی 11

051-33694110 جامعة المصطفی
Mashhad.miu.ac.ir جامعة المصطفی
Mttmiumhd@gmail.com جامعة المصطفی
شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد.