جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جمعه ٢٦ شهريور ١٤٠٠


 تاریخ: پنج شنبه ٧ مرداد ١٤٠٠      ساعت: ١٧:٣١        شماره خبر: ١١٨١٧١         نسخه چاپی 

 

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه:

پیام غدیر، حکمرانی حکومت شایستگان است

 

به گزارش روابط عمومی نمایندگی خراسان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در مراسم تعمم طلاب نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان، ضمن تبریک عید سعید غدیرخم، به ابعاد مختلف این حادثه تاریخی اشاره کرد و اظهار داشت: ماجرای غدیر خم، تعیین  و نصب امام علی(علیه‌السلام) به ولایت، امامت، خلافت و جانشینی پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) حادثه ای بزرگ و مهم در تاریخ اسلام، بلکه در تاریخ بشریت است، چنانکه بعثت پیامبر اکرم (صلی‌الله‌ علیه و آله)،  حادثه‌ای مهم در تاریخ بشر و سرفصلی جدید در زندگی انسان‌هاست.

وی افزود: لازم است ضمن زنده نگهداشتن و تحلیل این حادثه بزرگ، همه مسلمانان به پیام‌های این حادثه توجه کنند، همان گونه که حضرت علی(علیه‌السلام)، اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و به ویژه حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله علیها) در سخنان و استدلال‌هایشان، به ماجرای غدیر اشاره کرده اند.

 

جایگاه حدیث غدیر خم در کتب اهل سنت

حجه الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در ادامه، به تواتر حدیث غدیر در کتب شیعه و سنی اشاره کرد و افزود: جناب احمدبن حنبل در مسند خویش، از راویان مختلف چندین روایت نقل می‌کند  که امیرمؤمنان، علی(علیه‌السلام) در زمان خلافتشان در کوفه، در یک اردوگاه در حالی که سپاه برای جنگ آماده می‌شد، به مناسبتی فرمودند:  کسانی که در حادثه غدیر حضور داشتند و شنیدند که پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) چه فرمود،  بلند شوند و شهادت دهند.

وی در این باره ادامه داد: این ماجرا در بسیاری از کتب اهل سنت هم آمده است؛ براساس مسند احمدبن حنبل، جمع فراوانی بلند شدند و بنابر نقل، دوازده نفر از افرادی که در غزوه بدر شرکت کرده بودند، بلند شدند و شهادت دادند. 

رئیس جامعةالمصطفی ابراز کرد: برادران اهل سنت در اصل ماجرای غدیر اجماع و توافق دارند و کمتر کسی در اصل این ماجرا خدشه وارد می‌نماید مگر کسانی که در عداوت با اهل‌بیت(علیهم‌السلام) شناخته شده هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با بیان اینکه کسی در اصل ماجرای غدیر خم تردید ندارد، تصریح نمود: تفسیرهای مختلفی در این باره بیان گشته و در بسیاری از این نقل‌ها به اجتماع چندهزارنفری اشاره شده است که رسول خدا(صلی‌الله علیه و آله) با مردم اتمام حجت کردند و حضرت علی(علیه‌السلام) را جانشین خود معرفی فرمودند. 

 

واقعه غدیر باید زنده بماند

وی، با تأکید بر اینکه واقعه غدیر خم باید زنده بماند، خاطرنشان ساخت: این حادثه  باید زنده بماند و تلاش اهل‌بیت(علیهم‌السلام) نیز همین بوده است. پیام‌هایی که این حادثه ی بزرگ برای امروز ما دارد، این است که اسلام دین جامعی است.

وی ادامه داد: پس از حادثه غدیر، آیه «...اکملت لکم دینکم...» بر پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) نازل شد و در کتب شیعه و سنی به روشنی به آن پرداخته شده است؛ امروز دین شما تکمیل گشت و منظومه‌ای که به نام اسلام به بشریت داده شد، کمال پیدا کرد.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به اینکه احکام فردی و اجتماعی نعمت‌های خدا هستند، اظهار داشت: این نعمت‌ها با بیان   احکام اجتماعی، احکام اداره اجتماع، مشخص شدن نظام اجتماعی و نظام سیاسی اسلام تبیین می‌شود. این اوج نعمتی است که خداوند متعال به انسان‌ها عنایت کرده است.

وی، با بیان اینکه اسلام، دین مورد پسند خداوند و از همه ابعاد کامل است، افزود: اسلام صرفاً مجموعه‌ای از احکام فردی و عبادی نیست که فقط رابطه میان انسان و خدای متعال را مشخص نماید،  بلکه خداوند متعال این دین را برای بشر پسندیده است و ضرورت دارد تکلیف اداره جامعه و نظام اجتماعی در آن مشخص باشد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با اشاره به ویژگی‌ها و برتری اسلام به ادیان دیگر، بیان کرد:  امروزه، جامعه بشری گرفتار حکومت انسان‌های نالایق و ناصالحی است که ویژگی‌های پست و فرومایه‌ای دارند و  بخشی از هنجارهای آنان به اعتراف خودشان اسباب شرمندگی است. چنین انسان‌هایی تصمیم‌گیرندگان درباره سرنوشت انسان‌ها هستند.

وی ادامه داد:  امروز بی‌عدالتی‌ها، تخلفات و جرم‌های بزرگی در جامعه بشریت رخ می‌دهد. یکی از نمونه‌های آن،  فجایعی است که در یمن و افغانستان رخ می‌دهد. رنج بشریت، از حکومت‌های ناسالم و ناشایست نشأت می‌گیرد.

 

تحقق حکومت شایستگان در سایه وحدت و اخوت

رئیس جامعه المصطفی اظهار داشت: عده‌ای سنت‌های پیامبر(صلی‌الله علیه و آله) را در روز غدیر خم اجرا کردند؛ هر عقد اخوتی که رسول گرامی اسلام(صلی‌الله علیه و آله) امر به اجرای آن نمودند، معنای خاصی داشت. پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) در آن روز، حاکمیت و تأمین آینده حکومت اسلامی را مشخص فرمودند؛ از این رو، عقد اخوت و برادری میان مسلمانان برقرار می‌کردند و از مسلمانان می‌خواستند اخوت میان خویش را تحکیم کنند. حاکمیت اسلامی و حکومت شایستگان، در سایه وحدت و اخوت تحقق می‌یابد.

 

وی، با تأکید بر اینکه پیام غدیر،  اخوت و اتحاد است، ابراز داشت:  تفرقه، جدایی،  تقابل و دشمنی، بزرگ‌ترین آسیب‌ها را برای جامعه اسلامی در پی خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با بیان اینکه دهه ولایت و امامت باید دهه اخوت و برادری میان مسلمانان باشد، خاطرنشان ساخت: ولایت، نعمت بزرگی است. برخورداری از این نعمت جای شکر دارد و خداوند را برای این نعمت بزرگ  شکر می‌نماییم.

رئیس جامعةالمصطفی، در بخش دیگری از سخنانش، اداره جامعه را با نگاه امام علی(علیه‌السلام) و ائمه هدی(علیهم‌السلام)، الگویی برای همه انسان‌ها برشمرد و اظهار داشت: ائمه اطهار(علیهم‌السلام) جامع همه فضیلت‌ها و واسطه فیض خدای متعال هستند و در زیارت جامعه کبیره به این مضامین و واسطه فیض بودن ایشان اشاره شده است.

وی، در ادامه، به روایتی از امام رضا(علیه‌السلام) از کتاب مستدرک‌الوسائل اشاره کرد که می‌فرمایند: «در همه سختی‌ها، گرفتاری‌ها و دشواری‌ها  به سراغ ما بیایید.» و ابراز نمود: نگاه ما به اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و امیرمؤمنان، حضرت علی(علیه‌السلام)، فراتر از حکمران و کسی است که حکومت را مدیریت می‌کند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین  دکتر عباسی، که در جمع طلاب جامعةالمصطفی سخن می‌گفت خطاب به حاضران در این مراسم خاطرنشان ساخت: امروز جمعی از شما، لباس روحانیت را، که لباس ابلاغ پیام مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است،  به تن خواهید کرد و رسما خود را در جرگه خدمتگزاران معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) قرار می‌دهید که  توفیق بزرگی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد:  یکی از بزرگ‌ترین خیرها و نیکی‌هایی که خداوند متعال به بندگانش عنایت می کند، این است که وی را دین‌شناس نماید. 

وی، در پایان، تصریح کرد: انتظار مردم از عالمی که لباس دین به تن کرده، دو چیز است: علم و تقوا. خدا هم از ما انتظار دارد آموخته‌های ما مورد عمل قرار گیرد.

شایان ذکر است در آغاز این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین صالح، نماینده جامعةالمصطفی در خراسان، ضمن خیر مقدم به مدیران و مسئولان حاضر در مراسم بیان نمود: هدف اصلی این مراسم، بزرگداشت عید غدیر و عید ولایت، تعمم تعدادی از طلاب نمایندگی و نیز افتتاح ساختمان جدید نمایندگی المصطفی است. تلاش این مرکز، تربیت شاگردان و نشر و انتقال معارف ناب دینی خواهد بود. 

وی افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده، در پنج سال آینده با اختصاص زمین، ساختمان نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان احداث خواهد شد و تلاش خواهیم کرد بتوانیم قطب نشر معارف اهل‌بیت(علیهم السلام) باشیم.

 

گفتنی در پایان این مراسم تعدادی از طلاب نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان به مناسبت عید سعید غدیرخم به دست حجه الاسلام و المسلمین دکتر عباسی ریاست جامعه المصطفی العالمیه ملبس به لباس روحانیت شدند.

 

 


خروج


مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه برگزار گردید

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
مراسم سوگواری امام حسن مجتبی ع در جامعه المصطفی خراسان برگزار گردید

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
پیام رئیس جامعةالمصطفی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
جامعه المصطفی ص میراث دار حوزه ای عریق با سابقه بیش از هزارساله است

يکشنبه 21 شهريور 1400
مشاهده
سال تحصیلی جامعه المصطفی خراسان آغاز شد

يکشنبه 21 شهريور 1400
مشاهده
مراسم آغاز سال تحصیلی 1400-1401جامعه المصطفی خراسان برگزار می‌گردد

پنج شنبه 18 شهريور 1400
مشاهده
کنگره علمی اُمناء الرّسُل در حوزه علمیه قم و نجف برگزار می گردد

دوشنبه 15 شهريور 1400
مشاهده
تاریخ برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی «تبلیغ جهانی دین» تمدید شد

شنبه 13 شهريور 1400
مشاهده
ارتقای رتبه دوفصلنامه علمی «مطالعات فقه اسلامی و مبانی حقوق»

چهارشنبه 10 شهريور 1400
مشاهده
ارتقای رتبه دوفصلنامه علمی- «پژوهشنامه کلام»

چهارشنبه 10 شهريور 1400
مشاهده
فراخوان هفتمین جایزه جهانی اربعین منتشر شد

سه شنبه 9 شهريور 1400
مشاهده
حسینی بودن یعنی معنا گرفتن زندگی و رهایی از بن بست ها

پنج شنبه 4 شهريور 1400
مشاهده
امام سجاد (ع) به زبان «دعا» اصلاح جامعه‏ را آغاز کردند

شنبه 30 مرداد 1400
مشاهده
پایداری هدف اصلی امام حسین ع برای سربلندی ملت‌های جهان است

دوشنبه 25 مرداد 1400
مشاهده
اعلام ویژه برنامه های سوگواری ابا عبدالله الحسین ع در نمایندگی خراسان

جمعه 22 مرداد 1400
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی
امام خمینی35
جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد