جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جمعه ٢٦ شهريور ١٤٠٠


 تاریخ: چهارشنبه ٦ مرداد ١٤٠٠      ساعت: ٢٠:٤٣        شماره خبر: ١١٨١٦٥         نسخه چاپی 

 

در آستانه عید سعید غدیر خم:

همایش " بانوان ولایی" به همت مجتمع آموزش عالی خواهران برگزار شد

 

همایش "بانوان ولایی" با همکاری شورای فرهنگی مجتمع عالی خواهران المصطفی خراسان و بخش خواهران زائرین غیر ایرانی حرم مطهر رضوی و با حضور طلاب 17 ملیت از مدارس: مکتب علمیه نرجس س، مدرسه عترتیه، اعضاء هیات های مذهبی آموزشگاه حضرت زینب س،طلاب امور خانواده، مدرسه ام الائمه، فعالان فرهنگی و تشکلی مدارس عالی خواهران؛ به مناسبت دهه ولایت  با رعایت پروتکلهای بهداشتی در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار گردید.

 

 "نقطه اوج خطبه غدیر را می توان در طرح مهدویت دانست"

در این مراسم خانم دکتر حلیمه حیدری، استاد مجتمع عالی خواهران از پاکستان با موضوع "مهدویت در امتداد غدیر" به ایراد سخنرانی پرداخت.

دکتر حیدری در ابتدا با بیان فراز " الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین...." بر واژه "الحمد" تاکید و اظهار این شکرگزاری را در مصافحه مومنین با یکدیگر در روز عید غدیر نشان اهمیت غدیر و ولایت خواند و اظهار داشت:غدیر ریشه تشیع و اساس تمام عقاید و باورهای شیعی است.

وی ادامه داد: غدیر یک قصه تاریخی و شخصی نیست بلکه تاریخ کل بشریت است که روند امامت دوازده امام در آن مطرح شده است. حقیقتی که از علی (ع) شروع و به مهدی (عج) ختم می شود.

استاد مجتمع عالی خواهران افزود: غدیر ظرف بیعت با امام عصر (عج) در هر دوره و زمان است.

وی با بیان این که   ۱۴۰۰ سال پیش، در غدیر بعد از اعلان ولایت حضرت علی علیه السلام، زن و مرد با او بیعت کردند و هر سال این بیعت با امام و حجت خدا تجدید می شود؛ ادامه داد: امروز هم ما تجدید بیعت با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را داریم. بیعتی که در دعای عهد هر صبح تجدید می کنیم بر دفاع، حمایت و فرمانبرداری. .‌‌‌..از ایشان تاکید می کند.

 وی سپس اشاره ای به  فرازهای آخر دعای عهد کرده و اظهار داشت: پیامبر(ص) در خطبه غدیر بعد از اعلان ولایت علی (ع) به ولایت اولاد وی اشاره دارد. 

دکتر حلیمه حیدری نقطه اوج خطبه غدیر را در طرح مهدویت و اوصاف امام زمان(عج) دانسته و افزود: نبی مکرم اسلام ص در فرازهای مربوط به اوصاف امام زمان از حرف تنبیه  " الا – آگاه باشید" استفاده فرمودند که این مساله  برای توجه دادن و جلب نظر مخاطب به دلیل اهمیت موضوع، استفاده شده است.

 وی افزود: فرمایشات نبی مکرم اسلام (ص) را در طی این 20 فراز میتوان به دو بخش تقسیم کرد؛ بخش اول که به ویژگی ذاتی حضرت از جمله شخصیت، علم، عصمت و ولایت تکوینی حضرت حجت و  بخش دوم  به اموری که به دست حضرت اتفاق می افتد اشاره دارد.

استاد مجتمع عالی خواهران در پایان با بیان این که پیامبر(ص) با خطاب قرار دادن "معاشر الناس" در جای جای خطبه، فقط شرکت کنندگان حاضر در مراسم غدیر را مخاطب قرار نداده است، اضافه کرد: مخاطب پیامبر(ص)، کل بشریت تا انتهای تاریخ است .

 

خطبه غدیر روشن کننده راه امامت است


سونیا فورای؛ کارشناس علوم قرآن و حدیث از کشور آلمان نیز در ادامه این مراسم، با اشاره به اهمیت واقعه غدیر گفت: در حقیقت، عید غدیرخم جشن احیای امامت است که نقشه راه را برای مسلمانان ترسیم می‌کند.
وی افزود: «حدیث منزلت» روایتی است که جایگاه امام علی(ع) را نسبت به پیامبر اکرم(ص)، همانند جایگاه هارون نسبت به حضرت موسی معرفی می‌کند؛ پیامبر اکرم (ص) خطاب به علی (ع) فرمود: « تو نسبت به من به‌منزله هارون نسبت به موسى هستی جز این‌که بعد از من پیامبری نخواهد بود.»
این بانوی تازه مسلمان ادامه داد: همچنین در این حدیث آمده است: «ولی امر و یاور شما تنها خدا و رسول و مؤمنانی خواهند بود که نماز به پا داشته و به فقرا در حال رکوع زکات می‌دهند که مفسران معتقدند مراد، امام علی(ع) است».
فرشته روح افزا؛ رئیس بانوان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در ادامه به تبیین رسالت‌های بانوان غدیر در جامعه جهانی پرداخت و گفت: وظیفه ما مسلمانان این است که زندگی و سیره رفتاری حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) را به تمام جهانیان معرفی کنیم.
وی با بیان اینکه دنیا نیازمند طهارت حضرت زهرا(س) و نگاه حضرت علی(ع) است، اظهار کرد: ریشه مهدویت در واقعه غدیر و خطبه غدیر روشن کننده راه امامت است .

 


خروج


مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه برگزار گردید

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
مراسم سوگواری امام حسن مجتبی ع در جامعه المصطفی خراسان برگزار گردید

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
پیام رئیس جامعةالمصطفی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
جامعه المصطفی ص میراث دار حوزه ای عریق با سابقه بیش از هزارساله است

يکشنبه 21 شهريور 1400
مشاهده
سال تحصیلی جامعه المصطفی خراسان آغاز شد

يکشنبه 21 شهريور 1400
مشاهده
مراسم آغاز سال تحصیلی 1400-1401جامعه المصطفی خراسان برگزار می‌گردد

پنج شنبه 18 شهريور 1400
مشاهده
کنگره علمی اُمناء الرّسُل در حوزه علمیه قم و نجف برگزار می گردد

دوشنبه 15 شهريور 1400
مشاهده
تاریخ برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی «تبلیغ جهانی دین» تمدید شد

شنبه 13 شهريور 1400
مشاهده
ارتقای رتبه دوفصلنامه علمی «مطالعات فقه اسلامی و مبانی حقوق»

چهارشنبه 10 شهريور 1400
مشاهده
ارتقای رتبه دوفصلنامه علمی- «پژوهشنامه کلام»

چهارشنبه 10 شهريور 1400
مشاهده
فراخوان هفتمین جایزه جهانی اربعین منتشر شد

سه شنبه 9 شهريور 1400
مشاهده
حسینی بودن یعنی معنا گرفتن زندگی و رهایی از بن بست ها

پنج شنبه 4 شهريور 1400
مشاهده
امام سجاد (ع) به زبان «دعا» اصلاح جامعه‏ را آغاز کردند

شنبه 30 مرداد 1400
مشاهده
پایداری هدف اصلی امام حسین ع برای سربلندی ملت‌های جهان است

دوشنبه 25 مرداد 1400
مشاهده
اعلام ویژه برنامه های سوگواری ابا عبدالله الحسین ع در نمایندگی خراسان

جمعه 22 مرداد 1400
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی
امام خمینی35
جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد