جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
يکشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٤٠٠


 تاریخ: پنج شنبه ١٩ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ١٨:١٦        شماره خبر: ١١٦٢٩٧         نسخه چاپی 

 

دکتر غلامپور در همایش بین المللی «دین، معنویت و کیفیت زندگی» ارائه کرد:

تاب آوری و نقش سلامت معنوی در کرونا

 

به گزارش روابط عمومی نمایندگی خراسان؛ دکتر غلامپور متخصص طب سنتی در همایش بین المللی «دین، معنویت و کیفیت زندگی» عناصر مهم تاب آوری را برشمرد.

دکتر على غلامپور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده طب سنتی مشهد، پیش از ظهر امروز، در همایش بین المللی «دین، معنویت و کیفیت زندگی»، که به همت معاونت پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در استان خراسان برگزار شد، به سابقه همه‌گیری بیماری‌ها در جهان اشاره نمود و اظهار داشت: هزاران سال است که بیماری‌های غیرمنتظره در جهان وجود دارند و بشر از همان سال های نخستین حیات خود با آنها دست و پنجه نرم کرده است. بسیاری از این اپیدمی‌ها، پیامدهای ناباورانه‌ای بر جامعه بشری داشته است؛ از تلفات بزرگ انسانی گرفته تا مهاجرت که موجب تحول در سبک زندگی و هزینه‌های هنگفت مالی شده است.

وی، در ادامه، ضمن اشاره به برخی از بیماری‌های فراگیر جهانی در گستره تاریخی، اذعان داشت: انسان ها در شرایط دشوار و گرفتاری‌ها به خداوند ارحم الراحمین گرایش پیدا می کنند و از او کمک می خواهند. این حالت در فطرت همه مردم دنیا دیده می شود.

سخنران این نشست بر اهمیت دعا کردن و طلب یاری از خداوند برای دفع و رفع بلا و کمک خواستن از مسبب الأسباب تأکید نمود و ابراز داشت: دعا سبب فرامادی است که بنا به فرموده امام موسی کاظم(ع) می تواند حتی بلایی را دفع کند که قضا و قدر الهی به آن تعلق گرفته است.

دکتر غلامپور خاطرنشان کرد: تمرین صبر و توکل و امید به رحمت الهی و همچنین نزدیک شدن به مقام «رضا»، که بالاترین مقام سالكان الى الله است، یکی از مهم ترین مؤلفه های ارتقای سلامت معنوی در مردم به شمار می رود.

متخصص طب سنتی ایران حس قریب الوقوع بودن مرگ را نزد بیماران، یکی از مهم ترین عوامل ارتقای معنوی انسان و رقت قلب او دانست و یادآور شد: تنها شدن با خدا و احساس کوچکی در برابر عظمت خالق هستی، حالات خوف و رجاء، توبه از گناهان احتمالی گذشته، ادای دین به مردم و حق الناس، تضرع و گریه، از دیگر عوامل پاکی روح و ارتقای سلامت معنوی بیماران است.

 

عطوفت و مهربانی، ایثار و از خودگذشتگی، شفقت و یاری رسانی به همنوع جلوه های متعدد مدافعان سلامت

وی با بیان اینکه درمانگران و مدافعان سلامت کشور در این دوران، جلوه های متعددی از عطوفت و مهربانی، ایثار و از خودگذشتگی، شفقت و یاری رسانی به همنوع را از خود بروز داده اند، اظهار داشت: با شیوع بیماری کووید ۱۹، کادر درمان کشور، به ویژه در بیمارستان ها دچار چالش های جسمی روانی پرشمار و گوناگونی بوده اند. پزشکان و پرستاران در همان حال که باید در پیشگیری از ابتلای خود و خانواده شان بکوشند، ناگهان خود را در کارزارهای گوناگونی یافته اند.

سخنران نشست افزود: روبه رو شدن با ترس و اضطراب و اندوه دیگران، مواجهه با مرگ های زجرآور برخی بیماران، دشواری حل مسئله و ابهام ها و پیچیدگی کار، قرنطینه ناگزیر و دوری از خانه و خانواده، تغییر الگوی زندگی روزمره در خواب و خوراک و معاشرتی تضاد نقش و دشوار شدن تأمین نیازهای شخصی در بحبوحه حوایج درمانی مردم و چالش ها و مشکلات دیگر، از این کارزارهاست.

دکتر غلامپور با اشاره به اینکه آسیب های جسمی و روان تنی موجب سندرم خستگی و فرسودگی مزمن و کاهش کارآمدی نیروی حرفه‌ای در نظام سلامت کشور می گردد، خاطرنشان کرد: پشتیبانی از سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی کادر درمان از نظر اخلاقی و حرفه ای واجب است و باید همزمان با رویکردهای بهداشتی و اجتماعی برای کاهش نیاز به بستری، سطوح گوناگون تاب آوری برای اعضای تیم درمان و مراقبت بیماران نیز فراهم گردد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده طب سنتی، در ادامه، اقدام حکیمانه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) را در اعلام جان باختگان گروه پزشکی این دوران به عنوان «شهید» ستودنی توصیف نمود و ابراز داشت: این مهم علاوه بر اینکه نمایانگر قدردانی و تشکر ویژه ایشان از خادمان سلامت کشور بود، فضای مبارزه با این بیماری گسترده را نیز به سمت عرفان و معنویت هدایت نمود؛ از سوی دیگر، دستورات و نصایح معظم‌له برای حمایت همه جانبه از مردم، بیماران و کادر درمان، موجی از حضور داوطلبانه طلاب، روحانیان و سایر جهادگران و بسیجیان را در شهرها و بیمارستان های کشور ایجاد کرد و این افراد هر کار بر زمین مانده‌ای (به جز درمانی) انجام می دادند.

 

عناصر سه گانه و مهم تاب آوری در مواجهه با بیماری ها

متخصص طب سنتی ایران با بیان اینکه افراد مختلف در مواجهه با تروما خرد می شوند، به سرعت به وضعیت قبل از تروما برمی‌گردند یا رشد می کنند، یادآور شد: «عملکرد خوب در زمان فاجعه»، «برگشت به عملکرد طبیعی پیش از فاجعه» و نیز «دستیابی به سازگاری طبیعی و مثبت پس از زمان فاجعه»، سه عنصر مهم تاب آوری به شمار می رود.

وی بر اهمیت توجه به رویارویی سازگارانه با مشکل و اجتناب از جزع و بی تابی و سرزنش خود یا دیگران اشاره نمود و تصریح کرد: امام علی(ع) برای نحوه مواجهه با ناسازگاری ها می‌فرمایند:  از بی‌تابی بپرهیز که امید را قطع و کار کردن را تضعیف می‌کند و اندوه را به ارمغان می آورد.

دکتر غلامپور بر جایگاه مؤثر تفسیر صحیح مشکلات، موقعیت ناخوشایند و ارزیابی آن توسط فرد اشاره نمود و یادآور شد: نوع ارزیابی، عامل کاهنده یا افزاینده تنیدگی بسیار مهم است، زیرا آن گونه که تفسیر کنیم، واکنش نشان خواهیم داد.

سخنران نشست ضمن ارائه مدل عملی تاب آوری به لزوم توجه به  مراقبت های زیستی و بهداشتی تأکید ورزید و ابراز داشت: باید هنجارها، قواعد و خط‌مشی‌ها به طور واضح و منظم به اشتراک گذاشته شده، افراد را به طور مناسب در تنظیم قوانین و نتایج قانونمندی درگیر کنیم.

وی با بیان اینکه باید آموزش مداوم در مهارت های زندگی را متناسب با وظایف تحولی افراد ارائه دهیم، یادآور شد:  همواره باید از این مهارت ها به طور یکپارچه پشتیبانی نموده، بر جرئت ورزی، حل تعارض بین فردی سالم، همکاری، تصمیم گیری خوب و حل مسئله موثر تأکید و در مورد روش های مدیریت استرس سالم مدل سازی و بحث کنیم.

فراهم آوری حمایت و مراقبت، تنظیم روابط مبتنی بر انتظارات طبیعی و نیز مهیا کردن موقعیت برای مشارکت معنادار در زندگی، از دیگر موضوعات پایانی دکتر غلامپور در دومین همایش بین المللی «دین، معنویت و کیفیت زندگی» با موضوع «تاب آوری و نقش سلامت معنوی در کرونا» بود.

 


خروج


جامعه المصطفی با نگاهی نو به علم دین و علم مدرن منشاء تحول در علوم انسانی بوده است

دوشنبه 30 فروردين 1400
مشاهده
ویژه برنامه های فرهنگی قرآنی جامعه المصطفی ص خراسان در ماه مبارک رمضان

يکشنبه 29 فروردين 1400
مشاهده
ویژه برنامه استقبال از ماه رمضان توسط معاونت فرهنگی تربیتی نمایندگی خراسان برگزار شد

سه شنبه 24 فروردين 1400
مشاهده
گسترش همکاری های دوجانبه جامعه المصطفی خراسان و سازمان فرهنگ و ارتباطات

يکشنبه 22 فروردين 1400
مشاهده
ایجاد حیات طیبه اسلامی از رسالت های جهانی جامعه المصطفی ص است

شنبه 21 فروردين 1400
مشاهده
«دومین همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی» برگزار شد

شنبه 21 فروردين 1400
مشاهده
دین، جزء جدایی ناپذیر بشر در تمام اعصار بوده است

شنبه 21 فروردين 1400
مشاهده
تاب آوری و نقش سلامت معنوی در کرونا

پنج شنبه 19 فروردين 1400
مشاهده
اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی قرآنی خانواده های طلاب نمايندگي خراسان برگزار شد

پنج شنبه 19 فروردين 1400
مشاهده
هدف اصلی حوزه های خواهران رسیدن به مرجعیت علمی دینی بانوان است

دوشنبه 16 فروردين 1400
مشاهده
شناسایی افراد با استعداد و روحیه نقد علمی جهت تربیت مجتهدانی از هر ملیت برای دنیای اسلام

پنج شنبه 28 اسفند 1399
مشاهده
مراسم اختتامیه بیست ششمین جشنواره بین المللی قرآن حدیث جامعه المصطفی، برگزار شد

سه شنبه 26 اسفند 1399
مشاهده
فعالیت های فرهنگی مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خواهران نمایندگی خراسان

چهارشنبه 20 اسفند 1399
مشاهده
مراسم بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد شهید سید محمد علی نقوی برگزار گردید

دوشنبه 18 اسفند 1399
مشاهده
ریاست جامعه المصطفی با نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد دیدار کردند

شنبه 16 اسفند 1399
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی،امام خمینی35 جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد