جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
پنج شنبه ٠٧ مرداد ١٤٠٠


 تاریخ: دوشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٩      ساعت: ٠٦:٢٥        شماره خبر: ١١٥٦٣٣         نسخه چاپی 

 

رئيس جامعه المصطفی العالميه خراسان در اجلاس تشکل های فرهنگی جهان اسلام:

رسالت های مهم تشکل های جهان اسلام ارئه یک چهره نو و نگاه تازه به ابعاد دین در صحنه های جهانی است

 

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی ص العالمیه نمایندگی خراسان، اجلاس تشکل های فرهنگی جهان اسلام با موضوعات اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی در منطقه، تشکل ها  و صیانت از اهداف انقلاب در عرصه بین الملل، بایسته ها و رسالت تشکل های فرهنگی در گام دوم انقلاب اسلامی  با همکاری و مشارکت آستان قدس رضوی در تاریخ 19 بهمن ماه 99و با حضور تشکل های فرهنگی در تالار نمایشگاه دائمی آستان قدس رضوی برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام  والمسلمین محمد رضا صالح رئيس جامعه المصطفی ص العالميه نمایندگی خراسان ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه (س) و ایام الله دهه فجر پیرامون نقش تشکلها در صیانت ازاهداف انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل اظهار کرد: کلمه انقلاب از قلب به معنی زیرو شدن و دگرگونی است. انقلاب اسلامی ایران یک دگرگونی و تحول بود، در واقع عمده ترین تفاوت انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب ها این بود که انقلاب اسلامی کاملا دینی و فرهنگی بوده است . 

رئيس جامعه المصطفی ص العالميه خراسان در ادامه افزود: در عصری که اروپا بعد از پشت سر گذاشتن دوره رنسانس بحث روشنفکری را مطرح می­کند و از همان دوران دین را یک امر شخصی و در تقابل با علم وعقلانیت می پندارد، و عقل نوبنیاد را مبنای حرکت روشنفکری در غرب می داند، شخصیت بزرگی از قلب عالم اسلام ظهور می کند، و پرچم انقلاب اسلامی ایران را برافراشته و اعلام می کند ما می خواهیم کشوری را برمبنای دین اداره کنیم.

وی با تاکید بر اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) نظریه ولایت فقیه را برای اداره امور کشور ارائه داد، افزود: الگوی حکومت دینی و انقلاب اسلامی بر مبنای حکومت ولایت فقیه یک الگوی اسلامی است که در دل معارف اسلامی وجود داشته، و امام خمینی (ره) در سیزده جلسه درس خارج در نجف اشرف نظریه ولایت فقیه را برای اداره کشور اسلامی کشف و استخراج نمود و به جهان امروز ارائه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) تحول و دگرگونی را درچند زمینه ایجادکرد ادامه داد: اولین تحولی که امام ایجاد کرد تحولی جهانی در مرزها و عرصه بین الملل بوده است، در واقع تحول در ابعاد شناختی، و نگرشی و بصیرتی به دین بوده است، در این راستا اندیشه امام سبب شد که نگاه مردم به جهان و دین متحول شود. از جمله رسالت های مهم تشکل های جهان اسلام ارئه یک چهره نو و نگاه تازه به ابعاد دین در صحنه های جهانی است، ترسیم نگاه نو و توجه به دین می تواند پاسخگوی نیازهای بشر امروز باشد، تحولی که امام خمینی (ره) در نگاه ها ایجاد کرد، نگاه جامع به دین بود.

وی گفت: دومین تحولی که امام خمینی (ره) ایجاد کرد تشکیل امت اسلامی است، نگاه امام این بود که مرزها را برداشت، در کنگره عظیم حج همه کشورها و همه مذاهب حضور دارند،  و این امر نشان می دهد که مسلمانان یک امت واحده  هستند امت اسلامی شکل نمی گیرد مگر اینکه اندیشه علمای اسلام به هم نزدیک شود. از دستاوردهای حضرت امام خمینی (ره) تشکیل امت اسلامی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی است، که در افکار امام خمینی (ره) و اندیشه مقام معظم رهبری اتحاد عظیم اسلامی و تشکیل امت اسلامی موج می زند.

رئيس جامعه المصطفی ص العالميه خراسان با تاکید بر اینکه  امام خمینی (ره) به ظرفیت ملت و امت تکیه کرد افزود: ملتهای خودتان را به عنوان پشتیبان بشناسید، یک عالم تا زمانی که عالم مردمی است و تکیه برمردم دارد می تواند نفوذ کلام داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با اشاره  به اهمیت استراتژی تقریب مذاهب اسلامی، اتحاد علمای اسلام، و تقریب علمی در خصوص تشکیل امت اسلامی، عنوان کرد : استقلال اقتصادی، استقلال فرهنگی - علمی، سبک زندگی اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی چهار زیربنای امت اسلامی بوده اند.

وی نقش مهم جامعه المصطفی ص العالمیه را به عنوان دانشگاه بزرگ اسلامی به عنوان رسالت عامه جهان اسلام در حوزه مسائل دینی بر مبنای کتاب و سنت برشمرد و ادامه داد: جامعه المصطفی ص العالمیه پل فرهنگی بین تمدن عظیم ایرانی­‌اسلامی و تمدن جهانی است. از اقدامات دیگر جامعه المصطفی ص ایجاد بیداری در بین طلاب نسبت به انحطاط فرهنگی است. انقلاب اسلامی ایران به این انحطاط فرهنگی پایان داد، و اسلام را قابل اداره کردن جامعه در همه ابعاد معرفی کرد.

 

منطق صدور انقلاب منطق معارف عصمت و اهل بیت (ع) است

همچنین در اين نشست مشترك حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد معاون تبلیغات آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه ما در ابتدا  باید منطق صدور انقلاب و ارزش های انقلاب را بشناسیم افزود: منطق صدور انقلاب منطق معارف عصمت و اهل بیت (ع) است.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی در ادامه عنوان کرد: گفتمان وحدت اسلامی از محصولات امام راحل (ره) است، و به پشتوانه قرآن و عترت و معارف اهل بیت (ع) ، پرچمداری امام و خون شهدای عزیز بیشترین سرمایه گذاری را برای تحقق امت اسلامی و گفتمان وحدت اسلامی داشته ایم، امام خمینی (ره) برای همه اقشار کشور قائل به وحدت بودند.

حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد با اشاره به اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی در منطقه اظهار کردمنطق حضرت امام وحدت امت اسلامی بود، امام راحل مبارزه با ظلم و ظالم و استکبار را احیا کردند. امام مسیر مبارزه علمی- فقهی و عقیدتی را باز کردند، اگر در دنیا قرار است ارزش های انقلاب اسلامی را منعکس کنیم خاستگاهی جز قرآن وعترت نداریم.

 

اهمیت و توجه جدی به رسانه ها و هنرها ی جدید را همه باید به رسمیت بشناسند

در ادامه این اجلاس  وحید جلیلی فعال فرهنگی و رسانه ای با اشاره به بایسته ها و رسالتی که تشکل های فرهنگی در ارتباط با گام دوم انقلاب اسلامی و فضای پیش روی انقلاب اسلامی دارند تصریح کرد: با توجه به اینکه الگوی حضرت امام رسول الله بود به کار گیری درست ابزارهای ارتباطی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری عاملی مهم در پی ریزی نظام و گسترش پیام اسلام ناب بوده است.

وحید جلیلی  با تاکید بر اینکه علما به هنرمندان توجه کنند، و آنها را شناسایی نموده و به مردم معرفی نمایند افزود: بخش مهمی از جریان انقلابی در ایران به این خاطر بوده که توانسته با هنر آمیخته شود. امروز از دستاوردهای انقلاب اسلامی هزاران هزار اثر خوب هنری در جمهوری اسلامی است که می تواند زمینه ای برای تبلیغ باشد، در واقع اهمیت و توجه جدی به رسانه ها و هنرها ی جدید را همه باید به رسمیت بشناسند.

 

شایان ذکر است این مراسم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار گردید.

تهیه خبر : ز . زحمتکش

 

 

 

 

 


خروج


همایش " بانوان ولایی" به همت مجتمع آموزش عالی خواهران برگزار شد

چهارشنبه 6 مرداد 1400
مشاهده
کارگاه آموزشی دو روزه «آینده‌پژوهی تبلیغ جهانی دین»

دوشنبه 4 مرداد 1400
مشاهده
همکاری جامعه المصطفی خراسان با هشتمین کنگره بین المللی اربعین

يکشنبه 3 مرداد 1400
مشاهده
آن روحانی در دعوت مردم موفق است که به دین عمل کند

شنبه 19 تير 1400
مشاهده
پیش نشست اولین کنفرانس بین المللی "تبلیغ جهانی دین، فرصت ها، چالش ها"

شنبه 19 تير 1400
مشاهده
شناخت و بهره‌مندی به موقع از فرصت‌ها کلید سعادت است

چهارشنبه 16 تير 1400
مشاهده
اولین کنفرانس بین المللی«تبلیغ جهانی دین، فرصت‌ها، چالش‌ها و تجارب»

چهارشنبه 16 تير 1400
مشاهده
مدیر رادیو سراسری زیارت با رئیس المصطفی ص خراسان دیدار کرد

شنبه 12 تير 1400
مشاهده
ببینید| آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد، دکتری، سطوح 3و4 در حال برگزاری است

پنج شنبه 10 تير 1400
مشاهده
نخستین جلسه از سلسله جلسات «وعـظ و تـذکار»

چهارشنبه 9 تير 1400
مشاهده
مدارس پیوسته المصطفی ص از مهمترین دستاوردهای راهبرد بومی سازی است

سه شنبه 8 تير 1400
مشاهده
مشکل غرب با ایران جلوگیری از ایجاد تمدن اسلامی است نه انرژی هسته ای!

سه شنبه 8 تير 1400
مشاهده
رئیس جامعه المصطفی ص خراسان با آیت الله علوی گرگانی دیدار کرد

سه شنبه 8 تير 1400
مشاهده
بیست و سومین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی با موضوع "دین، دین داری و فضای مجازی" برگزار می گردد

دوشنبه 7 تير 1400
مشاهده
پیش نشست همایش "نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی" برگزار می گردد

دوشنبه 7 تير 1400
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی
امام خمینی35
جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد