جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
پنج شنبه ٠٧ مرداد ١٤٠٠


 تاریخ: شنبه ٥ مهر ١٣٩٩      ساعت: ١٠:١١        شماره خبر: ١١٣٨٠٩         نسخه چاپی 

 

هدف کلی ادیان همواره برقراری صلح و آرامش در جهان اعلام شده است / اهانت به مقدسات اسلام اهانت به تمام ادیان آسمانی است

 

وبینار «همگرایی ادیان در احترام به مقدسات» پنجشنبه سوم مهر ماه 1399 به همت پژوهشکده بین المللی امام رضا(ع)، با هدف روشنگری نسبت به نظر ادیان ابراهیمی در اخترام به مقدسات با سخنرانی آرش آبائی؛ دین پژوه کلیمی و استاد دانشگاه ادیان و مذاهب و دریاوش عزیزیان؛ کشیش کلیسای شرق آشور حجت الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی؛ رئیس میز توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی و استادیار دفتر تبلیغات اسلامی قم، در جامعة المصطفی العالمیه خراسان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی العالمیه_نمایندگی خراسان، در این وبینار که در با شرکت اساتید، دانش پژوهان و دین پژوهان به صورت برخط و آنلاین برگزار گردید، آرش آبائی، دین پژوه کلیمی و استاد مدعو دانشگاه ادیان و مذاهب اظهار داشت: هدف کلی ادیان همواره برقراری صلح و آرامش در جهان اعلام شده، در دین یهود هم حجم قابل توجهی از آیات و آموزه‌های یهودی به نوع دوستی و رعایت حقوق انسان استوار است و جامعه آرمانی را در حاکمیت نوع دوستی و آرامش جهانی جستجو می‌کند.

 وی گفت: در سایه همین آموزه ها می توان دریافت که احترام به مقدسات و باورهای توحیدی و الهی در راستای نوع ‌دوستی و استقرار صلح است.

 وی به آیه ای از آیات تورات اشاره و گفت: این آیه چکیده تمام آیات می باشد و در این آیه خداوند فرموده اند که " همنوعت را مانند خودت دوست بدار".

این استاد دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: این آیه نشان می‌دهد که رنجاندن هر انسان دیگری خلاف آموزه های تورات و آموزه های اخلاقی است، همانطور که مایل نیستیم که مقدسات و باورهای ما مورد توهین و تحقیر قرار بگیرد، همینطور هم نمی‌توانیم این عمل را به دیگری روا بداریم. بر اساس این آیه می توانیم به این نتیجه برسیم که همه انسان‌ها درباره باورهایشان شایسته احترام هستند و مقدسات دینی آنها باید مورد احترام قرار گیرد.

 آرش آبائی اظهار داشت: از حضرت الیاس نبی ذکر شده است که فرمودند من آسمانها و زمین را شاهد می‌گیرم که چه یهودی و غیر یهودی و چه مرد و چه زن؛ هر انسانی در هر موقعیت اجتماعی در پیشگاه الهی تفاوتی ندارند مگر آنکه هر فرد طبق اعمال خود مورد عنایت خداوند قرار می گیرد.

 اهانت به مقدسات اسلام اهانت به تمام ادیان آسمانی است

در ادامه این وبینار، دریاوش عزیزیان، کشیش کلیسای شرق آشور، اهانت به قرآن کریم و پیامبر(ص) را اهانت به تمامی ادیان آسمانی ذکر نموده و عنوان کرد: موضوع اهانت به مقدسات یک اتفاق تازه ای نیست و افرادی که دست به چنین اقدام بی شرمانه‌ای زدند اهداف شومی را دنبال می‌کنند.

کشیش کلیسای شرق آشور ابراز کرد: اهانت به مقدسات ادیان مسئله سیاسی است و درخصوص این موضوعات باید بحث‌های علوم سیاسی و روانشناسی های اجتماعی انجام شود، توهین به یک دین توهین به سایر ادیان آسمانی است و اگر به اسلام پیامبر(ص) توهین شود به تمام پیامبران اولوالعزم توهین شده است.

دریاوش عزیزیان با بیان اینکه رهبران ادیان مختلف باید خط مشی توحیدی را پیش بگیرند، گفت: روح مسیحیت و حضرت مسیح از نفاق مبراست و تمام بیانات حضرت مسیح بر پایه بخشش و محبت است.

وی ادامه داد: پیام اصلی حضرت مسیح شایسته سالاری است و بر این نکته تاکید دارد که همه انسان‌ها شایسته بهترین‌ها هستند و هیچ گونه توهینی به اشخاص جایز نیست؛ یکی دیگر از پیام های حضرت مسیح علاوه بر دوستی با دوستان، محبت به دشمنان است زیرا معتقد است خدا باران خود را بر سر پارسایان و بدکاران می‌باراند.

عزیزیان تصریح کرد: در مسیحیت تاکید بسیار زیادی بر این مهم شده که برای هم ارزش قائل شوید، خود را برتر از دیگران نپندارید، خادم مردم باشید و دقت کنید که آنچه در نظر همگان پسندیده است انجام دهید.

کشیش کلیسای شرق آشور خاطر نشان کرد: حضرت مسیح در جای جای کتاب مقدس همگان را به صلح دعوت کرده و بشر را از نفاق و دشمنی دور می کند.

وی یکی از سفارشات دین مسیح را احترام متقابل به سایر ادیان دانست و گفت: در سخنان حضرت مسیح بر احترام به آیین‌های مختلف تاکید شده زیرا هر دین و آیینی برای پیروان آن ارزشمند است و باید به ادیان مختلف احترام گذاشت.

وی با اشاره به اهانت های اخیر به مقدسات دین اسلام گفت: امروز فضای مجازی رشد فزاینده‌ای داشته است و همگان از این اقدامات زشت و ناپسند و اهانت‌هایی که به کتاب مقدس اسلام و پیامبر(ص) شده است آگاه شده اند و آن را مورد نقد و بررسی قرار داده و محکوم می‌کنند.

عزیزیان تصریح کرد: این بررسی‌ها نشان می‌دهد دشمنان در پی اهداف شوم خود تلاش دارند تفرقه و نفاق را در ادیان مختلف گسترش دهند.

وی ابراز امیدواری کرد پیام بزرگ پیامبران خداوند که محبت و صلح و دوستی است، در جهان ساری و جاری شود.

 


خروج


همایش " بانوان ولایی" به همت مجتمع آموزش عالی خواهران برگزار شد

چهارشنبه 6 مرداد 1400
مشاهده
کارگاه آموزشی دو روزه «آینده‌پژوهی تبلیغ جهانی دین»

دوشنبه 4 مرداد 1400
مشاهده
همکاری جامعه المصطفی خراسان با هشتمین کنگره بین المللی اربعین

يکشنبه 3 مرداد 1400
مشاهده
آن روحانی در دعوت مردم موفق است که به دین عمل کند

شنبه 19 تير 1400
مشاهده
پیش نشست اولین کنفرانس بین المللی "تبلیغ جهانی دین، فرصت ها، چالش ها"

شنبه 19 تير 1400
مشاهده
شناخت و بهره‌مندی به موقع از فرصت‌ها کلید سعادت است

چهارشنبه 16 تير 1400
مشاهده
اولین کنفرانس بین المللی«تبلیغ جهانی دین، فرصت‌ها، چالش‌ها و تجارب»

چهارشنبه 16 تير 1400
مشاهده
مدیر رادیو سراسری زیارت با رئیس المصطفی ص خراسان دیدار کرد

شنبه 12 تير 1400
مشاهده
ببینید| آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد، دکتری، سطوح 3و4 در حال برگزاری است

پنج شنبه 10 تير 1400
مشاهده
نخستین جلسه از سلسله جلسات «وعـظ و تـذکار»

چهارشنبه 9 تير 1400
مشاهده
مدارس پیوسته المصطفی ص از مهمترین دستاوردهای راهبرد بومی سازی است

سه شنبه 8 تير 1400
مشاهده
مشکل غرب با ایران جلوگیری از ایجاد تمدن اسلامی است نه انرژی هسته ای!

سه شنبه 8 تير 1400
مشاهده
رئیس جامعه المصطفی ص خراسان با آیت الله علوی گرگانی دیدار کرد

سه شنبه 8 تير 1400
مشاهده
بیست و سومین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی با موضوع "دین، دین داری و فضای مجازی" برگزار می گردد

دوشنبه 7 تير 1400
مشاهده
پیش نشست همایش "نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی" برگزار می گردد

دوشنبه 7 تير 1400
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی
امام خمینی35
جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد