جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
يکشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٤٠٠


 تاریخ: پنج شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٩:٢٨        شماره خبر: ١١٣٧٠٨         نسخه چاپی 

 

آیت الله عبد خدایی:

معنویت، اخلاق و اعتقاد به خدا باعث بروز تمدن اسلامی می شود

 

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که تمدن سالم در پرتو معنویت پدید می‌آید، گفت: اگر بخواهیم معنویت داشته باشیم، باید اقتصاد را در کشور اصلاح کنیم؛ در حال حاضر در برخی از نقاط تهران مانند لواسان خانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند وضعیت اقتصادی ۵۰ خانواده را تأمین و تغییر دهد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه_نمایندگی خراسان، ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدهادی عبدخدایی، پنجشنبه ۲۷ شهریور، در همایش «مؤلفه های تمدن ساز در بیانیه گام دوم انقلاب» با محوریت عقلانیت، عدالت، معنویت و وحدت که از سوی معاونت پژوهشی جامعة المصطفی خراسان به صورت وبینار برگزار شد، گفت: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم نسبت به علم و پژوهش، مبارزه با فساد، اجرای عدالت و معنویت و اخلاق توصیه فرمودند.

وی افزود: آنچه به‌منزله روح و کالبد تمامی کارها و فعالیت‌ها باید وجود داشته باشد، معنویت است؛ اگر معنویت در اقتصاد باشد، اقتصادی سالم و پویایی داریم؛ اگر در علم از این مسئله استفاده کنیم، بهره‌برداری صحیحی از آن صورت خواهد گرفت.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدخدایی بابیان اینکه اگر معنویت نباشد استفاده‌های غلطی از علم انجام می‌گیرد، افزود: امروزه از جمله آفت‌های سیاسی که دنیا را فرا گرفته است، حضور افراد و شخصیت‌هایی است که جهان را به آتش و خون کشیده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر در جامعه‌ ای، معنویت نباشد همه‌چیز به هم می‌ریزد، شاید ظاهر فریبنده‌ای داشته باشد، ولی بدبختی سرتاپای آن را می‌گیرد.

وی بابیان اینکه عده‌ای به جوامع غربی به دید حسرت نگاه می‌کنند، در صورتی‌ که معنویت در آنجا نیست، افزود: گرفتاری‌ها و اعتیادهای شدیدی در بین خانواده‌ها وجود دارد، چه بسیار  زنان و مردان غربی که با یکدیگر در یک‌خانه زندگی می‌کنند، فرزند می‌آورند، ولی هیچ‌گاه با یکدیگر ازدواج نکردند؛ در جامعه‌ای با چنین ظواهر فریبنده‌ای تمدن ایجاد نمی‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین عبدخدایی بابیان اینکه اگر معنویت و اخلاق در جامعه همراه با اعتقاد به خدا وجود داشته باشد، تمدن اسلامی بروز می‌کند، افزود: در پرتو معنویت تمدن سالم پدید می‌آید. وقتی در رفتار، گفتار، اقتصاد، سیاست و اجتماع، معنویت و اخلاق بروز و ظهور داشته باشد، جامعه به سمت تمدن اسلامی سوق پیدا می‌کند.

وی تفاوت و شباهت تفکر اسلامی و مادی پیرامون تمدن اشاره کرد و ابراز داشت: در تفکر مادی، مهم‌ترین مسئله خود فرد است، همه‌چیز را برای خودش می‌خواهد، در این تفکر خدا وجود ندارد، وقتی‌که ایمان نباشد، خودخواهی بروز می‌کند، درصورتی‌که در تفکر اسلامی برابری مطرح است، کمک به فقیران و نیازمندان تأکید شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدخدایی افزود: اگر بخواهیم معنویت داشته باشیم، باید اقتصاد را در کشور اصلاح کنیم؛ در حال حاضر در برخی از نقاط تهران مانند لواسان خانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند وضعیت اقتصادی ۵۰ خانواده را تأمین و تغییر دهد.

وی افزود: ایران اسلامی در بخش‌های مختلف رشد بسیاری در منطقه داشته‌ است، از نظر استقلال سیاسی در امت اسلام سرآمد هستیم، ولی در اقتصاد به خاطر مافیایی که وجود دارد، از وضعیت خوبی برخوردار نیستیم؛ هنوز اقتصاد ما اسلامی نشده است، باید همه مسئولان و مردم تلاش کنند تا وضعیت اقتصادی تغییر کند.

ارسال ۳۲۷ مقاله به دبیرخانه همایش

حجت‌الاسلام رقوی، معاون پژوهش جامعه المصطفی العالمیه خراسان رضوی هم در این همایش پیرامون همایش مؤلفه‌های تمدن ساز در بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: ۳۲۷ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد، ۱۰۷ مقاله پذیرش‌شده است و ۴۰ مقاله برای سخنرانی در کنفرانس انتخاب شدند که در پایان مقالات برتر انتخاب می‌شوند.

گفتنی است، همایش مؤلفه‌های تمدن ساز در بیانیه گام دوم انقلاب با محوریت عقلانیت، عدالت، معنویت، وحدت، توسط معاونت پژوهشی جامعه المصطفی خراسان، با هدف نشر و ترویج تمدن نوین اسلامی، در قالب ۴ کمیسیون به مدت یک روز به صورت مجازی  برگزار شد.

 


خروج


جامعه المصطفی با نگاهی نو به علم دین و علم مدرن منشاء تحول در علوم انسانی بوده است

دوشنبه 30 فروردين 1400
مشاهده
ویژه برنامه های فرهنگی قرآنی جامعه المصطفی ص خراسان در ماه مبارک رمضان

يکشنبه 29 فروردين 1400
مشاهده
ویژه برنامه استقبال از ماه رمضان توسط معاونت فرهنگی تربیتی نمایندگی خراسان برگزار شد

سه شنبه 24 فروردين 1400
مشاهده
گسترش همکاری های دوجانبه جامعه المصطفی خراسان و سازمان فرهنگ و ارتباطات

يکشنبه 22 فروردين 1400
مشاهده
ایجاد حیات طیبه اسلامی از رسالت های جهانی جامعه المصطفی ص است

شنبه 21 فروردين 1400
مشاهده
«دومین همایش بین المللی دین، معنویت و کیفیت زندگی» برگزار شد

شنبه 21 فروردين 1400
مشاهده
دین، جزء جدایی ناپذیر بشر در تمام اعصار بوده است

شنبه 21 فروردين 1400
مشاهده
تاب آوری و نقش سلامت معنوی در کرونا

پنج شنبه 19 فروردين 1400
مشاهده
اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی قرآنی خانواده های طلاب نمايندگي خراسان برگزار شد

پنج شنبه 19 فروردين 1400
مشاهده
هدف اصلی حوزه های خواهران رسیدن به مرجعیت علمی دینی بانوان است

دوشنبه 16 فروردين 1400
مشاهده
شناسایی افراد با استعداد و روحیه نقد علمی جهت تربیت مجتهدانی از هر ملیت برای دنیای اسلام

پنج شنبه 28 اسفند 1399
مشاهده
مراسم اختتامیه بیست ششمین جشنواره بین المللی قرآن حدیث جامعه المصطفی، برگزار شد

سه شنبه 26 اسفند 1399
مشاهده
فعالیت های فرهنگی مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی خواهران نمایندگی خراسان

چهارشنبه 20 اسفند 1399
مشاهده
مراسم بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد شهید سید محمد علی نقوی برگزار گردید

دوشنبه 18 اسفند 1399
مشاهده
ریاست جامعه المصطفی با نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد دیدار کردند

شنبه 16 اسفند 1399
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی،امام خمینی35 جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد