پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٢      ساعت: ١٤:١٤        شماره خبر: ٤٥٢٨٥         نسخه چاپی 

 

خطیب نماز جمعه تهران در جمع طلاب جامعه المصطفی مشهد:

دل هر کجا که باشد جسم نیز همان جا است

 

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد اولین جلسه درس اخلاق نیمسال دوم تحصیلی طلاب غیرایرانی مشهد 17 بهمن با حضور آیت الله صدیقی  خطیب جمعه موقت تهران در مدرسه عالی برادران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد آیت الله صدیقی ضمن بیان مطالبی پیرامون اخلاق و نوع زندگی یک طلبه گفت: یکی از روش های تربیتی قرآن کریم استفاده از قسم است. گاهی اوقات خداوند می خواهد اهمیت بالای موضوعاتی را به بشر تذکر دهد تا انسان به ارزش آن پی ببرد و اسرار و رموز آن را درک کند و در باب معرفت از این کتاب معرفت ذخیره بیشتری بردارد لذا از قسم استفاده می کند.

وی افزود: استفاده از قسم از سوی خدای متعال در جنبه های دیگر می تواند برای نشان دادن ارزش چیزی که به ان قسم می خورد باشد و گاهی برای تاکید بر ارزش کار انسان است.

وی در ادامه با اشاره به آیات ابتدایی سوره شمس گفت: خداوند متعال در سوره شمس بیشترین قسم را یاد کرده است. در این سوره منظور از شمس انسان است که از امام زمان نور می گیرد.

آیت الله صدیقی افزود: یکی از زشتی های خطرناک برای طلبه ریا است چرا که ریا شرک خفی محسوب می شود.

وی ادامه داد: اگر می خواهید چشم دلتان پاک شود چشم سر را مراقبت کنید. مراقب لقمه هایی که می خورید باشید.

امام جمعه تهران ادامه داد: ما باید به گونه ای زندگی کنیم که در قیامت بتوانیم پاسخگوی اعمال خویش باشیم. واقعیت این است که دل هر کجا که باشد جسم نیز همان جا است.

وی متذکر شد: دل های ما در روز چند بار متوجه امام زمان (عج ) می شود؟ آیا حواسمان هست که ناظری هم وجود دارد؟ کمالی وجود ندارد تا زمانی که انسان ظرف وجود خود را از پلیدی ها پاک نکند و توشه راه نداشته باشد. توشه راه عمل صالح است.

انسان با تقوا تحت کنترل است اما فرد بی تقوا رها و افسار گسیخته است و متعلق به کسی نیست و خوش به حال افرادی که در گرو امام و صاحب خود هستند.

 

 


خروج