پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٢      ساعت: ١١:١٧        شماره خبر: ٣٩٢٣٣         نسخه چاپی 

 

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد در اختتامیه سومین اجلاس سراسری مدیران و مسئولان تشکل های فرهنگی:

اقدامات تشکل های فرهنگی باید ناظر بر تمام نیازهای جهان اسلام باشد

 

ما باید با این انجمن ها ناظر به تمام نیازهای اسلام اقدام کنیم و برای این کار ابتدا باید خود را به جامعیت برسانیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مخاطبان باشیم.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد در اختامیه سومین اجلاس سراسری مدیران و مسئولان تشکل های فرهنگی جامعه المصطفی مشهد ظهر دیروز در اردوگاه ثامن الحجج مشهد با حضور در جمع اعضای انجمن ها گفت: امروز جامعه اسلامی و بویژه مکتب تشیع که از هر سو مورد تهاجم دشمنان، بدخواهان و کسانی است که می خواهند بشریت را از رسیدن به صلاح و صداق محروم کنند و با ایجاد به هم ریختگی، تشطط و از هم گسیختگی جامعه اسلامی، مردم و مظلومین عالم را از ظهور امام زمان(عج) محروم کنند و یا به تاخیر بیاندازند.

وی افزود: امروز مرابطه و مرزبانی فرهنگی اولویت کار همه ما و بر دوش همه مومنین و مسلمانان جهان است اما آن کسانی که بیشتر از سایرین این مسئولیت جدی و خطیر را بر عهده دارند شما طلاب عضو در انجمن ها و تشکل های فرهنگی هستید چرا که به انتخاب خود این مسئولیت را پذیرفته اید و اگر چنین قصدی نداشتید، نباید در این مسیر گام می گذاشتید.

حجت الاسلام مهدوی مهر ادامه داد: جایی که در حال حاضر شما در آن قرار گرفته اید نیازمند هوشیاری و حساسیت است و باید بسیار زیرک تیزبین باشید چرا که شما مصداق روایت «الناس کلهم هالکون ...... والمخلصون فی خطر عظیم» هستید و خطر در این روایت یعنی جایگاه بلندی که جای خطا و لغزش ندارد و کوچکترین خطری یعنی سقوط و این بیانگر جایگاه رفیع مخلصان است.

وی اضافه کرد: شما حافظان سنگرهایی هستید که به انتخاب خود آن ها را برگزیده اید. لذا باید تا پای جان از این مواضع حراست کنید.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد اظهار داشت: تشکل ها یک کار مبارکی است که انجام گرفته و از داخل مرکز آموزشی و محل تحصیل کار سازمان یافته و نهادینه را به طلبه می آموزد و این کار با ارزش علم اندوزی و کارورزی به عهده خود شما طلبه هاست.

او خاطر نشان کرد : اینکه چندنفر به اتفاق هم مهارت هایشان را برای به سرانجام رساندن رسالت هایشان به تمرین می گذارند و به یک نتیجه می رسند و این تجارب را در متن جامعه به کار می بندند بسیار خوشایند است.

وی یادآور شد: اما آنچه که در انجمن های فرهنگی- ملیتی باید مدنظر واقع شود این است که ما توسط این تشکل ها چه رسالتی را می خواهیم دنبال کنیم؟ آیا فقط می خواهیم در حد یک سایت یا یک نشریه فعالیت کنیم و یا اینکه می خواهیم مبلغینی اعزام کنیم که به مردم درس دین بدهند.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد تصریح کرد: ما باید با این انجمن ها ناظر به تمام نیازهای اسلام اقدام کنیم و برای این کار باید ابتدا خود را به جامعیت برسانیم تا پس از آن بتوانیم پاسخگوی نیازهای مخاطبین باشیم.

وی اظهار داشت: کسی که خودش آموزش های کافی را ندیده است چگونه می تواند در این زمینه توفیقی حاصل کند. در این راستا مهترین موضوع، مسائل تربیتی است. طلاب باید بدانند تمام حرکات آن ها از جانب مردم رصد می شود. اگر چنانچه حرکت یک طلبه برای مردم درس آموز نباشد جای تامل دارد.

حجت الاسلام مهدوی مهر افزود: تشکل ها تمرین کار جمعی و گروهی برای ارتقاء سطح فرهنگی مردم و رساندن آن ها به آرمان های بلند اسلام و الگو شدن برای آن ها و نمادی از وحدت، همدلی و همبستگی برای بالا بردن سطح فهم، آگاهی و شعور اخلاقی مردم است و این کار بسیار اررزشمند است.

او تصریح کرد: در حال حاضر هرچه شما همدل تر و صمیمی تر در کنار یکدیگر کار کنید نتیجه کارتان ارزشمندتر خواهد بود. چرا که اتحاد بالاترین ارزش در جامعه شیعی است.

رئیس مجتمع آموزش عالی مشهد گفت: دشمن برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان و بویژه شیعیان خوابهای متفاوتی دیده است. لذا شما باید منادیان وحدت و همدلی و صفای بین مردم باشید و لازمه این کار خودسازی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تشکل ها امر مبارکی است که باید با برنامه ریزی صحیح و خلاقیت شما روز به روز رشد کند.

 


خروج