پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: چهارشنبه ١٢ مهر ١٣٩١      ساعت: ١٥:٢٨        شماره خبر: ٢١٦٩٦         نسخه چاپی 

 

«قرآن، کتاب تربیت»؛ شعار هجدهمین المپیاد قرآن و حدیث

 

«حجت الاسلام والمسلمین دکتر فاکر میبدی»، ضمن اشاره به شعار هجدهمین المپیاد بین المللی قرآن و حدیث با عنوان «قرآن، کتاب تربیت»، جهت گیری رشته های قرآنی و حدیثی در این دوره از المپیاد را عمدتا مباحث تربیتی دانست.

 به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد: وی عمق­بخشی محتوایی رشته­های المپیاد درزمینه­های آموزش، پژوهش، هنر و مهارت های قرآنی و حدیثی را از جمله اهداف و سیاست های دوره پیش رو معرفی کرد.

رئیس کمیته علمی هجدهمین المپیاد بین المللی قرآن و حدیث گفت: مسابقات در سه بخش کتبی، شفاهی و آثار برای دو گروه طلاب مراکز داخل کشور و دانشجویان دانشگاه مجازی المصطفی برگزار خواهد شد.


 

 

 

مدیر گروه قرآن و حدیث مجتمع عالی فقه افزود: رشته های بخش شفاهی امسال شامل رشته های قرائت، ترتیل، حفظ قرآن کریم، حفظ حدیث و ادعیه، مناجات خوانی و تبلیغ قرآن محور می باشد که در ابتکاری جدید از سوی جامعه المصطفی، برای رشته های حفظ، ترتیل و قرائت قرآن کریم، علاوه بر انتخاب قطعاتی از آیات به صورت موضوعی، سوالات مفاهیم نیز از قراء و حفاظ پرسیده خواهد شد و بدین منظور کتابی با عنوان «جرعه ای از نور» که شامل قطعات انتخابی رشته های ترتیل و قرائت در دو مرحله مقدماتی و نهایی به همراه ترجمه، برخی از نکات تفسیری و پیام آیات، بیان موارد وقف و ابتدایی و لغات و نکات می باشد، تدوین گردیده و در اختیار متسابقین قرار می گیرد.

وی گفت: بخش کتبی المپیاد شامل بخش عمومی حفظ قرآن کریم و بخش ویژه برای مقاطع تحصیلی مختلف می باشد. رشته ها و منابع آزمون های کتبی با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف، سطح بندی گردیده و به صورت جداگانه برای مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اجرا خواهد شد.

رئیس کمیته علمی هجدهمین المپیاد بین المللی قرآن و حدیث افزود: رشته های ویژه مقطع دکتری و مقطع کارشناسی ارشد در 3 آزمون مختلف قرآنی، حدیثی و دعایی تعریف گردیده اند و رشته های ویژه مقطع کارشناسی و مقطع کاردانی نیز به صورت یک بسته آزمون قرآنی و حدیثی شامل منابع قرآنی، حدیثی و دعایی برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و عنایت و نگاه ویژه المصطفی به حفظ قرآن کریم، علاوه بر رشته حفش کل در بخش شفاهی، در بخش کتبی المپیاد این دوره نیز رشته تخصصی حفظ قرآن کریم در مقاطع 10، 20 و 30 جزء قرآن کریم برای طلاب تمامی مقاطع و دانشجویان افزوده شده است.

رئیس کمیته علمی هجدهمین المپیاد بین المللی قرآن و حدیث گفت: بخش آثار نیز برای طلاب تمامی مقاطع و دانشجویان در پنج رشته در نظر گرفته شده که شامل رشته های تالیف کتاب، ترجمه کتاب، مقاله نویسی، پایان نامه و وبلاگ نویسی می باشد. موضوعات رشته مقاله نویسی نیز با عنایت به شعار این دوره و همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری، « تربیت در قرآن و حدیث»، «روش تدریس قرائت و حفظ قرآن در ملل مختلف» و «بیداری اسلامی و قرآن و اهل بیت» تعیین شده است. همچنین در بخش تالیف و ترجمه کتاب و پایان نامه موضوعات قرآنی، حدیثی و ادعیه با اولویت مباحث تربیتی مشخص شده است.

 وی افزود: بر اساس مصوبه شورای سیاست گذاری المپیاد قرآن و حدیث مبنی بر گسترش زبان های بخش آثار، داوطلبان می توانند به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی و اردو آثار خود را به دبیرخانه این المپیاد ارائه نمایند.

 1- جهت ثبت نام هجدهمین المپیاد قرآن و حدیث به روش مراجعه به سایت  مراجعه نمایید.

2- دریافت منابع آزمون به سایت مراجعه نمایید.

3- دفترچه راهنما به سایت مراجعه نمایید.

 


خروج