پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: يکشنبه ٩ مهر ١٣٩١      ساعت: ٠٤:٥٠        شماره خبر: ٢١٦٢٦         نسخه چاپی 

 

استاد وحیدی:

اولین حق دست، قراردادن دست درمسیر الهی است

 

استاد وحیدی: اولین حق دست قراردادن دست درمسیر الهی است.

دومین  جلسه رساله حقوق امام سجاد(ع) با حضور حجت الاسلام والمسلمین وحیدی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد حجت الاسلام والمسلمین وحیدی مباحثی پیرامون رساله حقوق امام زین العابدین(ع) ودرخصوص حق دست بیان  نمود.

ایشان در خصوص حق دست ابتدا  بیان داشت:حق دست قرار دادن در مسیر درستی و خداوند است و به عبارتی قدرتی را که خداوند به فرد داده است در چه مسیری صرف شود مسیر حق والهی است ویا غیر الهی .

در ادامه این استاد گفت: حق دست این می باشد استفاده در مسیر حرام مصافحه ظاهری با مرد نامحرم و زن نامحرم است مصافحه حرام عقوبت دارد غضب خداوند را برای خودش فراهم کرده است وروز قیامت دستانش به غل وزنجیرزده می شود البته مصافحه حلال ومستحب نیز داریم.

استاد حوزه گفت:  کتک زدن دیگران نیز دومین مورد ازموارد استفاده حرام می باشد سیلی زدن به  روی دیگری که خداوند فرموده استخوان های این انسانرا خرد می کند  البته انسان حق زدن فرزند خودش هم را ندارد مگر به سه شرط ابتدا به قصد تربیت باشد دوم راهی جز زدن برای تربیت نباشد به قدری نزد که دیه واجب شود البته فقط پدر حق تنبیه بچه را دارد.

حجت الاسلام وحیدی مواردی که تنبیه حرام نیست گفت:پزشک معالج که برای به هوش آوردن بیمار در حد معقول اگر این کار را انجام بدهد دوم تربیت فرزند که قبلا بیان شد انهم در حدی  که دیه واجب نشود سوم برای نشوز زن که در قران بیان شده است البته آن درمواردی خاص وشرایط خاص را دارد چهارم در مراتب امر به معروف ونهی از منکر زدن واجب می شود پنجم برای اجرای حد شرعی که واجب است .

ایشان سوم گناه دست کشتن و قتل نفس را بیان کردن و کار صدر اسلام که زنده به گور کردن دختررا که  امروزه  به شیوه دیگر با عنوان کورتاژغیر اسلامی نامیده می شود رانیز نام برد چهارم نوشتن خلاف شرع به هر روشی که باشد مثل مجله،روزنامه و.... پنجمین مورد نیز امضای خلاف شرع مثل قرارداد ربا وقراردادهایی که یک مسئول برای ذلت مسلمانان امضائ می کنند ششمین دست زدن به اسماء متبرک واسمائ الله بدون وضو می باشد.

استاد حوزه : در پایان ایشان اشاره به دومورد دیگراشاره کرد به عنوان هفتمین مورد به عنوان بیعت با طاغوت وهشتمین مورد  سرقت ودزدی را بیان گفتن  وتصرف اموال دیگران را به هر نحوی بدون اجازه شخص صاحب مال دانستند.

 جلسه رساله حقوق امام سجاد (ع) هر هفته یکشنبه ها بعد از نماز ظهر وعصر در سالن اجتماعات جامعه المصطفی (ص) مشهد مقدس برگزار می گردد. 

 


خروج