پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩١      ساعت: ١٥:٤١        شماره خبر: ٢١٥٧٥         نسخه چاپی 

 

حجت الاسلام و المسلمین راستگو:

با مثال و قصه می توانیم محبت اهل بیت را به فرزندانمان هدیه کنیم

 

ظهر امروز 5 مهرماه ماه جشن میلاد امام رضا(ع) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین راستگو پیرامون روشهای ارتقا محبت اهل بیت(ع) در فرزندان برگزار شد. در این مراسم مثال و قصه از راه های افزایش بالا بردن محبت اهل بیت در فرزندان بیان شد.
این استاد حوزه با بیان این مطلب که حوزه های تاثیرگذاری به سه بخش دانشی و گرایش و روان حرکتی تقسیم کرد و گفت هر موقع این سه حوزه را با هم به کار بریم بهترین تاثیرگذاری را خواهیم داشت.
ایشان بیان داشتند دانش به معلومات و موارد علمی منحصر می شود که کمک به فهم موضوع می کند و در حوزه گرایش عاطفه مطرح می باشد و بوسیله احساسات و عواطف می توان تاثیرگذاری بهتری داشت. در ادامه گفتند در شیوه روان حرکتی بیشتر بر پایه رفتار فرد می باشد و از طریق رفتار می توان مفاهیم و مطالب را به بهترین و جه به مخاطب معرفی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین راستگو گفت: در بحث حوزه ی تاثیر دانشی روشهای:
1- خطابه که همان منبر است که یک عده به صورت مخاطب هستند و روحانی سخنرانی را انجام می دهد.
2- پرسش و پاسخ که روش موثر تری می باشد زیرا مخاطب باید دو برابر دقت کند تا هم سوال را خوب بفمد و هم جواب در خور آن را بیابد. (روشهایی نیز مانند هدیه دادن و وقت دادن برای پاسخ به اشکالات و پرسش های کتبی)
3- مثال: در این روش مفاهیم در قالب مثال های ساده برای فهم بهتر بیان می شود این روش بسیار زیاد در قرآن به کار رفته است.
4- قصه: این روش بهترین راه برای تاثیرگذاری در فرزندان است.
استاد حوزه با ذکر سوال چه کار کنیم بچه هایمان به عترت رو بیاورند؟ گفت:
سعی کنیم برای بچه هایمان صحبت های دوستانه و غیر خسته کننده داشته باشیم و بهتر آن که به صورت چهره به چهره برایشان سوال مطرح کنیم و از مثال و قصه هم خوب بهره ببریم. با شیوه های روان حرکتی نیز حب اهل بیت را به ایشان هدیه دهیم.
از حضرت زهرا(س) می پرسند چه کار کرده اید که فرزندانتان را شب قدر بیدار نگه می دارید ایشان بیان می دارند که از روز قبل تدارک می بینند و به بچه ها می گویند خیلی تحرک نداشته باشند تا شب خسته نشوند و شب نیز شام سبک برای ایشان تدارک می بینند که خواب آلود نشوند.
در پایان نیز با مولودی خوانی مداح ارجمند جناب آقای حسینی در مدح امام رضا(ع) مراسم به پایان رسید.

 

 


خروج