پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: چهارشنبه ٥ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ٠٨:٤٠        شماره خبر: ١١٧٠٤٦         نسخه چاپی 

 

نماینده جامعه المصطفی در خراسان در مراسم گرامیداشت شهدای غرب کابل عنوان کرد:

پیام روشن این جنایت، دشمنی با تفکر و دانایی و ترویج ظلمت و جهل است

 

به گزارش روابط عمومی نمایندگی المصطفی در خراسان، حجه الاسلام و المسلمین صالح رئیس نمایندگی جامعه المصطفی خراسان در مراسم گرامیداشت شهدای مکتب سید الشهدای کابل طی سخنانی ضمن محکومیت این جنایت خونین به بررسی ابعاد مختلف این حادثه پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح اظهار داشت: حقیقتا فاجعه انسانی وجنایت کشتار دختران معصوم و بی گناه در غرب کابل ، انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و بی اختیار اشک حزن و اندوه انسان براین همه مظلومیت و غربت جاری می شود.

رئیس جامعه المصطفی ص العالمیه خراسان در ادامه این عمل وحشیانه و ضد انسانی را دارای ابعاد مختلف انسانی،اخلاقی، عاطفی، مذهبی حقوقی دانست و گفت: بدون شک این حادثه  براساس معیارهای انسانی وارزش های اخلاقی وعاطفی ازمصادیق بارز جنایت علیه بشریت است، زیرا این فاجعه با هدف نسل کشی صورت گرفته است.

وی بیان داشت: این 85 نفر دختر معصوم از آینده سازان این مرز وبوم بودند وتا ده ها سال آینده حق حیات و زندگی شیرین داشتند. لکن دشمن سیاه دل، حق حیات را از این نسل پاک سلب کرد. 

عضو شورای اندیشه‌ورزان اندیشکده المصطفی ص گفت: فریاد اعتراض و محکومیت قرآن کریم در سوره "التكوير"بر علیه قساوت و کشتار دختران بی گناه در دوران جاهلیت که حتی در جامعه مشرک، با یک نگاه انسانی و عاطفی صورت گرفته است .

حجت الاسلام صالح در ادامه ضمن بیان اینکه این فریاد قرآن، فقط فریاد برعلیه قتل دخترکان بی گناه در زمان جاهلیت نیست بلکه یک فریاد زنده در همه اعصار برعلیه ظلم وقتل بی گناهان است بیان داشت: قرآن با این سؤال، وجدان‌ها را بيدار می کند که «بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ» به كدام گناه كشته شده است؟ آن دختر بی گناه در جواب خواهد گفت: من بى‌جرم وگناه كشته شدم تا موجب رسوائى و توبيخ جنایت کاران شود .

وی با اشاره  به آیه 8 سوره التكوير «وَ إِذَا الْمَوْؤُدَةُ سُئِلَتْ» ( پرسند چو زان دخترك زنده به‏ گور) اظهار داشت:  در فرهنگ قرآن و برگرفته از این آیه شریفه، دفاع از مظلوم، مسلمان وکافرندارد . با اينكه دختران زنده به گورشده مسلمان نبودند، ولى قرآن از حقّ آنان دفاع مى‌كند.

حجت الاسلام صالح اظهار داشت: لطمه وآسیب روانی وعاطفی وارد شده به مردم داغدار را هیچ کس نمی تواند جبران کند. داغ آن مادری که منتظربازگشت فرزند خود از مدرسه است واین انتظار تا ابد باقی می ماند.

رئیس جامعه المصطفی ص خراسان در ادامه با اشاره به ابعاد علمی و فرهنگی این حادثه تصریح کرد: پیام روشن این هجوم خونین به مکاتب و مدارس ومرکز آموزشی در حقیقت اعلام جنگ و دشمنی با معرفت، دانایی، تفکر و ترویج ظلمت، جهل، نادانی و تعصب است.

عضو شورای اندیشه‌ورزان اندیشکده المصطفی ص گفت: انتخاب این مکان آموزشی تربیتی از طرف تروریست ها نشان دهنده اهمیت تقویت بنیه های علمی وپرورش نسلی اندیشمند و روشن می باشد و این همان چیزی است که دشمن از آن هراس دارد و مخالف آن است.

وی از دیگر ابعاد مهم این حادثه را ابعاد قومی ونژادی برشمرد و اظهاد راشت: امروز در این واقعه تلخ شاهد از بین بردن نسلی ازیک قومیت بزرگ و زنده در جامعه بزرگ بشری می باشیم که در پس این حادثه تروریستی و کشتار دستجمعی اهداف شوم و خطرناک دیگری وجود دارد که همان ایجاد تفرقه و نفرت مذهبی است.  

رئیس جامعه المصطفی ص خراسان تصریح کرد: مسئولیت جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری در این حادثه بسیار سنگین است و باید عاملان آن حادثه و سران طالبان در فهرست سیاه و در معرض تحریم‌های شدید قرار گیرند.

در این مراسم که روز گذشته و با سخنرای مدرسان افغانستانی و قرائت بیانیه نیز همراه بود، شرکت کنندگان با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل جنایات استکبار جهانی را در منطقه محکوم کردند.

روز هجدهم اردیبهشت ماه بمب گذاری مقابل در اصلی آموزشگاه دخترانه سیدالشهدا واقع در منطقه عمدتاً هزاره و شیعه نشین برچی کابل در غرب  افغانستان سبب کشته‌شدن دست کم ۸۵تن شد و شمار زخمیان این رویداد در حدود ۱۵۰نفر گزارش شده‌ است،

 


خروج