پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: پنج شنبه ٣٠ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ٢٣:١١        شماره خبر: ١١٦٩٨٠         نسخه چاپی 

 

در مراسم سالروز تخریب حرم قبرستان بقیع عنوان شد؛

تخریب بقیع مخالفت با فطرت بشری است!

 

به گزارش روابط عمومی نمایندگی خراسان، جامعه المصطفی ص خراسان در یکصدمین سالروز تخریب حرم قبرستان بقیع توسط دولت متحجر عربستان سعودی ، جهت زنده نگاه داشتن یاد این واقعه تاریخی مهم، مراسمی با حضور طلاب و فضلای ملیت های مختلف از کشور های اسلامی برگزار نمود.

در این مراسم رئیس جامعه المصطفی ص خراسان با اشاره به جایگاه برجسته قبرستان بقیع در میان مسلمانان و وجود قبور چهار امام معصوم و همچنین قبر مادر امیرالمؤمنین علیه‌السلام و همسران پیامبر صلی الله علیه و آله در این قبرستان؛ در بیان مهم‌ترین عوامل تخریب این قبور توسط حکومت وهابی گفت: قبر امامان علیهم‌السلام در بقیع کانونی الهام‌بخش برای جامعه مسلمانان بوده و مردم در ایام حج از سراسر جهان به زیارت قبرستان بقیع در شهر مدینه می‌رفتند و با نام و یاد و احادیث ائمه اهل البیت علیهم السلام آشنا می‌شدند.

حجت‌الاسلام صالح قضیه تخریب قبور ائمه اطهار را جنایتی  فرهنگی و تکرار عاشورا در بعد فرهنگی دانست و اظهار داشت: در واقع تخریب بقیع عاشورای دوم بود. در عاشورا یزیدیان تصمیم گرفتند خاندان اهل‌البیت علیهم‌السلام را به حسب ‌ظاهر از بین ببرند که نتوانستند و در بقیع هم با همین هدف آثار و نشانه های ائمه را از بین بردند که این عمل ریشه در همان تفکر یزیدی دارد.

وی در ادامه جنایت تخریب بقیع را مخالفت با نص قرآن، سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و مقابله با اندیشه و تفکر ناب اهل بیت دانسته و اظهار داشت: قرآن کریم برای اهل‌بیت علیهم‌السلام شأن بسیار برجسته ای قائل است و آنان را مطهر و معصوم می داند و عشق ورزیدن و مودت به خاندان پیامبر اکرم ص را بر مسلمانان واجب نموده. خداوند در سوره شوری می فرمايد: "قُل لا اَسالُکم عَلَیهِ اجرًا المَوَدَّته فی القربی" "من از شما اجر رسالت جز این نخواهم که مودت و محبت مرا در حق خویشاوندان منظور دارید و دوستدار آل محمد ص باشید." حال سئوال این است که آیا تخریب قبور همین خاندان پیامبر ص در بقیع، مخالف با نص صریح قرآن که دستور به مودت به قُربی نیست.

ایشان در ادامه اظهار داشت هدم قبور مطهر اهل بیت ، مخالفت با سیره و سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است چرا که در سنت پیامبر ص، تکریم و احترام به اهل بیت یک اصل ثابت و مکرر بوده است و پیامبر اسلام ص فرمودند:" الحسن و الحسین سید الشباب اهل الجنه" و نیز فرمود: هر کس اهل‌بیت علیهم‌السلام را دوست داشته باشد من را دوست دارد و هرکس من را دوست دارد خدا را دوست دارد و هر کس دشمن اهل‌بیت باشد دشمن من است.

رئیس نمایندگی المصطفی ص در خراسان، تفکر وهابیت را مخالف  با اصول مسلم اسلامی و حتی مخالف با مبانی اعتقادی سایر مذاهب اسلامی و قاطبه اهل‌سنت دانسته و اهل‌سنت اصیل را محب اهل‌بیت و متفاوت با وهابیت برشمرد و گفت: محبت اهل بیت پیامبر ص مختص به شیعه نیست بلکه در منابع معتبر اهل سنت نیز به وفور به آن اشاره شده است.

وی در ادامه گفت: تخریب بقیع علاوه بر مخالفت با قرآن و سنت؛ مخالف با قوانین بین‌المللی است و طبق قوانین بین‌المللی در همه جای دنیا، ادیان آزادانه مجاز به فعالیت و انجام مناسک دینی خود هستند و کسی اجازه ندارد به مقدسات آنها بی‌حرمتی کند.

عضو شورای اندیشه‌ورزان اندیشکده المصطفی ص در این مراسم تخریب بقیع را مخالفت با انسانیت، اصول اخلاقی و فطرت بشریت دانسته و با اشاره به محترم بودن قبور اجداد و بزرگان در تمام جهان گفت: هجوم به قبور و تخریب آن در نظر تمامی ادیان و حتی ملل فاقد اعتقادی یک عمل ضد انسانی و غیر اخلاقی و برخاسته از کینه بسیار شدید و دشمنی با صاحب قبر محسوب می شود زیرا انسان های شایسته و آزاده در سراسر جهان احترام به قبور بزرگان، علما، شخصیت ها و بخصوص اولیای الهی و بزرگان ديني را از اصول اخلاقی و انسانی می دانند.

ایشان در پایان اظهار داشت: تفکر وهابیت و سلفی های متعصب و متحجر ریشه در تفکر ضد اسلامی انگلیس و صهیونیسم دارد و محال است یک مسلمان راضی به انحدام آثار ديني خود باشد و دلیل اصلی اين اقدام نیز  تیر مخالفت آنان با انتشار و توسعه اصل اسلام و نشانه های اسلامی اس.  و همه باید بدانند که وهابیت نه ریشه در قرآن و سنت و نه در قوانین بین‌المللی دارد و بلکه مخالف انسانیت و اصول ارزش های اخلاقي و فطری بشری است.

حجت‌الاسلام صالح در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنایات اخیر اسرائیل در غزه و جایگاه و حرمت مسجدالاقصی در بین مسلمانان گفت: اسرائیل می‌داند که مسلمانان اجازه نخواهند داد که مسجدالاقصی را تصرف کند بنابراین توطئه کرده است که چهره اسلام را خراب کند و با ایجاد داعش و حمایت از جنایت‌های وحشتناک و ضدبشری داعش در سوریه و عراق و نشان‌دادن آن به دنیا به تخریب چهره اسلام پرداخت.

وی در پایان تخریب قبور بقیع را استمرار اندیشه صهیونیسم دانسته و گفت: تا جوانان بیدار امت اسلامی و گروه‌های مقاومت مانند حماس و حزب‌الله هستند و محور مقاومت هست به اهداف شوم خود نخواهند رسید چراکه شهید سلیمانی کاری کرد محور مقاومت مانند شجره طیبه‌ای از یمن و عراق، سوریه و افغانستان، اردن و ایران تا قدس کشیده شده است و این جریان تا ظهور امام زمان علیه‌السلام باقی خواهد ماند.

 


خروج