پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی

معرفی:

تنوع و گستردگي مليت هاي تحت پوشش مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی علاوه بر آن كه مسئولان و متصديان تربيت مجموعه را بر آن مي داشت كه ضمن هماهنگ سازي فرهنگي، امكان يك زندگي مسالمت آميز و دلپذير، آميخته با عطر و بوي معنويت را فراهم آورند، به غير از آن، مسئولان آموزش را بر آن مي داشت كه به سوي روش ممتاز و انحصاري "آموزش زبان فارسي بدون استفاده از زبان واسطه و يا ترجمه" حركت نمايند به گونه اي كه در تمام طول دوره از هيچ زبان ترجمه اي استفاده نمي شود. زيرا در بسياري از موارد اتفاق مي افتد كه يك كلاس 12 نفري از پنج مليت با پنج زبان و گويش كاملا مجزا و مختلف در حال زبان آموزي هستند و بديهي است كه نمي توان استادي را يافت كه در يك زمان بتواند به زبانهايي از قبيل چيني، اردو، مالايو و... مسلط باشد. نكته ديگري كه بر اهميت روش تدريس زبان به گزيني و راستا مي افزايد، كندي و سنگيني خاصي است كه شيوه هاي مستقيم ترجمه اي بر ذهن زبان آموز سايه مي اندازند، زيرا آنها هنگام صحبت معمولا مجبورند عبارات را به زبان اصلي به خاطر بياورند و بعد آن را در قالب و چينش جديد زبان در حال آموزش بريزند كه همه اينها علاوه بر كندي فرآيند آموزش، كندي در گويش و ساير مهارتهاي زباني را به دنبال مي آورد بر خلاف روش هايي كه مبتني بر فراگيزي به شيوه مواجهه مستقيم با مفاهيم، بنيان نهاده شده است.
اين مركز علاوه بر تلاش هاي مستمر براي به روز در آوردن آموزش ها و بهره مند شدن از فعاليت هاي نوين آموزشي، تجارب ارزشمند بيست ساله اي را فرا روي خود دارد و با تمام توان در اين عرصه فعاليت مي كند.
ميزان موفقيت و توانمندي فارغ التحصيلان اين مركز به حدي است كه براي اكثر محققان و اهل فني كه از اين مجموعه بازديد داشته اند غير قابل باور جلوه كرده و اظهاراتي را در دفتر خاطرات مدرسه ثبت كرده اندك ه حاكي از اين امر مي باشد.
دانش آموختگان ما پس از گذرانيدن شش ماه دوره آموزش زبان در تمامي مهارت هاي چهارگانه زباني آن چنان توانمند مي شوند كه به خوبي مي توانند متون معمولي را بخوانند و آ،چه مي شنوند بفهمند و با توان قابل قبولي صحبت كنند و حتي در موضوعات علمي محدود سخنراني داشته باشند.