پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
معرفی بنیاد ICDL

دوره های ICDL

  

 ردیف نام دوره مخاطبین
1 ICDL CORE معروفترین مدرکICDL بوده که شامل هفت مهارت آشنایی با مفاهیم اساسی کامپیوتر، ویندوز ، Word ، Excel ، Access ، PowerPoint و اینترنت می باشد.
2 ICDL CTP

گواهینامه‌ای است که برای مدرسین کامپیوتر طراحی شده است و استانداردی جهت سنجش کیفیت آموزش در اختیار معلمان و سازمان‌های آموزشی قرار می‌دهد.گواهینامه‌ی بین المللی در زمینه تدریس IT  است.

اهداف برنامه‌ی CTP  چیست؟ترویج بهترین تکنیک در ارائه‌ی آموزش IT، تشخیص و تأیید بهترین تکنیک از جانب معلم IT، ایجاد فرصتی برای معلمان جهت ایجاد و ارتقای مهارت آنان
3 ICDL Advanced

یک برنامه‌ی سطح پیشرفته است و برای افرادی طراحی شده است که با موفقیت مهارتهای  ICDL  را کسب کرده‌اند و می‌خواهند مهارتهای خود را ارتقا دهند.

فواید گواهینامه‌های ICDL Advanced  :در سطح بین المللی شناخته شده است ، نشان دهنده‌ی مهارت‌های تأیید شده است  ، اعتبار بنیاد ECDL/ICDL  پشتیبان آنها است ، این برنامه بیشتر مبتنی بر نتیجه است تا عملکرد، بنابر‌این داوطلبان مهارت‌هایی را کسب می‌کنند که با استفاده از آنها بتوانند انجام کارهای پیشرفته یک برنامه را بیاموزند نه اینکه یک برند نرم افزاری خاص را یاد بگیرند.
4 ICDL EUCIP یک برنامه‌ی سطح پیشرفته است و برای افرادی طراحی شده است که با موفقیت مهارتهای ICDL  را کسب کرده‌اند و می‌خواهند مهارتهای خود را ارتقا دهند.
5 ICDL IT Security

هدف مهم این ماژول این است که کاربر کامپیوتر بتواند مشکلات امنیتی متداول در هنگام استفاده ازICT  را تشخیص داده و از خود و سازمانش در مقابل آنها محافظت کند.داوطلبان اغلب از میان گروه‌های زیر خواهند بود:کارمندان شاغل در سازمان‌ها ، کاربرانی که در منزل از کامپیوتر استفاده میکنند ، متخصصان آموزشی ، سیاست‌گذاران بخش خصوصی .

 

هدف مهم این ماژول این است که:مفاهیم مهم مربوط به اهمیت داده‌ها و اطلاعات، امنیت اطلاعات خصوصی و سرقت هویت را درک کند ، از یک کامپیوتر، وسیله یا شبکه در مقابل دسترسی غیر‌مجاز و نرم‌افزارهای مخرب محافظت کند ، انواع شبکه‌ها، انواع اتصال‌ها و مسائل ویژه مربوط به شبکه از جملهFirewall  را درک کند ، در تار جهان گستر(www  )جستجو کرده و به صورت امن و مطمئن در اینترنت ارتباط برقرار کند ، مسائل امنیتی مربوط به ارتباطات از جمله ایمیل و پیام فوری(IM  )را بداند ، داده‌ها را به طور مناسب و امن ذخیره کرده و از آنها پشتیبان بگیرد.

6 ICDL Image Editing

یک گواهینامه‌ی ایده‌آل است برای هر فردی که می‌خواهد مهارت‌های ضروری برای کار با تصاویر دیجیتالی را کسب کرده و این مهارت‌ها را به سطح استاندارد بین‌المللی برساند. این گواهینامه همچنین برای دانشجویان، صاحبان شرکت‌های کوچک، گروه‌های اجتماعی و افراد بسیاری، مناسب است.

برنامه‌ی Image Editingتأیید می‌کند که داوطلب می‌تواند :مفاهیم بنیادی استفاده از تصاویر دیجیتال و نیز انواع قالب‌های گرافیکی و مفاهیم رنگ را درک کند ، تصویری را باز کند، آن را با فرمت‌های مختلف ذخیره نماید و تنظیمات مربوط به ذخیره‌سازی را روی فایل انجام دهد ، از گزینه‌ها و تنظیمات داخل برنامه مثل نمایش نوار ابزارها یا پالت‌ها برای افزایش بهره‌وری استفاده کند ، عکس بگیرد، ذخیره کند، از ابزارهای مختلف انتخاب استفاده کند و با تصاویر کار کند ، لایه‌هایی ایجاد کرده و از آن‌ها استفاده کند، با متون کار کند، از افکت‌ها و فیلترها و ابزارهای طراحی و نقاشی استفاده کند ، تصاویر را برای چاپ یا انتشار آماده کند.
7  ICDL WEB Editing

به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های لازم برای طراحی، ایجاد و نگهداری یک وب سایت را کسب کند.این برنامه با توضیح مبانی و تعریف اصطلاحات به زبانی ساده به داوطلبان کمک می‌کند که اصول کلیدی ویرایش و انتشار وب را بیاموزند و دامنه‌ی وسیعی از مهارت‌های طراحی وب از HTML  تا کار با تصاویر را کسب نمایند.

 فواید   ICDL Web Editing :یک برنامه‌ی ساده با قابلیت ارتقاء را تا سطوح پیشرفته‌تر ارائه می‌دهد ، مفاهیم بنیادی طراحی وب سایت را به زبانی ساده بیان می‌کند ، برای نرم افزارهای مختلف انتشار وب کاربرد دارد ، مهارت‌های تولید، انتشار و نگهداری یک وب سایت را در اختیار داوطلب قرار می‌دهد ، با استفاده از نظرات کاربران کامپیوتر، متخصصان این رشته و افراد حرفه‌ای در زمینه‌ی به کارگیری کامپیوتر از سراسر جهان تهیه شده است ، نشان دهنده‌ی بهترین عملکرد در زمینه‌ی ایجاد وب سایت است ، توسط اعتبار بین‌المللی  ECDL حمایت می‌شود.
8 ICDL CAD

مهم‌ترین استاندارد مستقل بین‌المللی برای مهارت‌های بنیادی در طراحی دو بعدی با کامپیوتر است.مخاطبان این برنامه،  دانشجویان و نیز متخصصانی هستند که در زمینه‌ی معماری، مهندسی و بخش‌های ساخت و ساز فعالیت می‌کنند .

فواید CAD  برای داوطلبان عبارتند از : برنامه درسی جامع در رابطه با مهارت‌های اصلی ، CAD  ‌‌  2D‌‌تولید شده از طریق مشورت با متخصصان‌ CAD  و کارشناسان برجسته‌ی صنعت ، محتوایی کامل و غنی با فرمتی ساده برای کاربر ، گواهینامه‌ای طراحی شده برای نیازهای یک کاربر امروزی ، فرآیند آزمون گیری منسجم و مؤثر  .
9 ICDL Starter  
10 E citizen
مخصوص افرادی طراحی شده است که لازم است برای کار با کامپیوتر و اینترنت دانش خود را بروز کنند. این افراد شامل گروه‌های زیر می‌باشند: شهروندان سالمند،افراد شاغل در بخش خدمات عمومی،افراد آماده به کار و افرادی که برای مدت طولانی بیکار بوده‌اند،افرادی که در بیرون خانه کار نمی‌کنند و خانم‌های خانه‌دار،مشاغل غیر اداری و آزاد،کارگران ساده و مهاجران،متخصصین مشاغلی که استفاده کمی از اینترنت دارند.
مطالبی که در برنامه e-Citizen  آموزش داده می‌شود:
مهارت‌های بنیادی : کامپیوتر، برنامه‌های ساده، مبانی پست الکترونیک، فایل‌ها و پوشه‌ها، مبانی اینترنت.
جستجوی اطلاعات : جستجو- دامنه‌ی وسیعی از منابع اینترنتی ، اقدامات امنیتی –مشکلات و خطرات ، قابل اعتماد بودن اطلاعات .
مشارکت الکترونیکی : خدمات آنلاین ، برنامه‌های کاربردی .
 
11 Equal-Skills
يك معرفي ساده، غير رسمي و جذاب از كامپيوتر و اينترنت براي افراد كاملاً مبتدي است.مخصوص افرادي طراحي شده است كه هيچگونه تجربه‌اي از كامپيوتر ندارند.
هدف از برنامه‌ي  EqualSkills  آشنا كردن داوطلبان با كاربرد كامپيوتر و فعالیت‌هايي است كه از طريق اينترنت انجام   می‌گیرد. برنامه‌ي  EqualSkills  چهار بخش زير را پوشش مي‌دهد كه در طول دوره به طور كامل شرح داده خواهد شد.
مفاهیم اولیه کامپیوتر،اجزای کامپیوتر،وسایل جانبی ، راه‌اندازی کامپیوتر، صفحه كليد، ماوس
مقدمه‌اي بر ویندوز: آیکون‌ها، نوار وظیفه، دکمه شروع، ابزار ذخیره‌سازی، پنجره‌ها، ایجاد یک سند ، انواع مختلف یک فایل
تار جهان گستر  ( World   Wide Web  ) :مرورگر وب، URL، Hyperlink،گشت و گذار در اینترنت،جستجو و موتور‌های جستجو
پست الکترونیک : گرفتن اعتبار و عضویت، معرفی بخش‌های مختلف ایمیل،ایجاد و ارسال یک نامه، پاسخ به نامه، ارسال ایمیل دریافتی برای دیگران
 
12 E Kids کودکان الکترونیکی، یک راه حل جامع برای نهادینه کردن آموزش الکترونیکی و تحقق دولت الکترونیکی در نسل آینده سازکشور- کودکان 7 تا 12 سال.