پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)

معرفی انتشارات

مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی ـ مشهد مقدس

كتاب، بعنوان ميراث جاودان و ماندگار ازصدر اسلام تاكنون مصدر و منبع فياض حفظ،صيانت وانتقال باورها و ارزشهاي متعالي ونيزعامل پويايي فرهنگي بوده ومنجربه بارورشدن ديني جامعه  مي‏گردد.

کتاب، محصول تجربه‏های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‏های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‏ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه‏های مهم اولیای دین است و به گسترش دانش کمک می‏کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل‏های آینده ماندگار می‏شود. امام صادق علیه‏السلام به مفضّل بن عمر فرمودند: «دانش خود را بنویس و آن را در میان برادرانت منتشر ساز».

در اين راستا معاونت پژوهش موفق شد  در سال 1389 با تاسیس مرکز «بین المللی ترجمه و نشر المصطفی ـ مشهد مقدس» گامی جهت انجام رسالت خود بردارد و با در نظر گرفتن اولویتها و آراء شورای نشر اقدام به چاپ موضوعات علوم اسلامی نموده است که در جدول زیر به آن اشاره می‏شود:

فهرست منشورات

 

شرحی بر کشف المراد

تاکنون شروح فارسی و تعلیقات عربی بر کتاب کشف المراد علامه حلی(ره) نگارش یافته است که کتاب حاضر در میان آنها خصوصیات قابل توجهی دارد که عبارتست از :
1- سبک درس به درس در قالب 30 درس .
2- ارائه خلاصه درس قبل از تفصیل
3- بیان مقدمه توضیحی قبل از بیان اصل مبحث درس.
4- توضیح و تشریح عبارات دشوار در متن.
5- بیانی رسا و شیوا در توضیح مطالب.
6- شرح تعلیقی و مزجی در تشریح مطالب.
لازم به ذکر است که تلاش ، قصد و انگیزه مولف محترم گرچه بر نگارش شرح کامل کتاب کشف المراد بوده است ، ولی پیک اجل و دست تقدیر به ایشان مجال چنین توفیقی را نداده است .

مولف: عبدالحکیم ضیاء شیرداغی 1387-1320

موضوع: فلسفه – مجموعه درس های استاد عبدالحیم ضیاء شیرداغی در شرحی بر کتاب کشف المراد فی شرح تجریدالاعتقاد

سال نشر: 1391

صفحات: 550

 

الطهارات الثلاث فی القران الکریم

 این کتاب در یک مقدمه و چهار فصل و یک خاتمه به زبان عربی در موضوع طهارات ثلاث( وضو، غسل، تیمم)  از نظر قرآن پرداخته شده و آراء مختلف مذاهب هم در این باب به میان آمده است .

مولف: محمد علی اللواتی

موضوع: فقه

سال نشر: 1389

صفحات:200

 

گفتمان کربلا از زبان سیدالشهدا ع

 سیر کلی این نوشتار و غایت آن نگاهی درونی به واقعه ی عاشورا از منظر امام حسین(ع) به عنوان فرمانده ی این حرکت است .برای دستیابی به این منظور ، اصل و محور کتاب ، کلام امام و سخنان او با یاران و حریفان است و ذکر منقولات تاریخی بیشتر نقش پیوند بین رویدادها با سخنان امام است نه بیشتر .
بدین منظور در تحلیل کلام امام فقط درصدد تبیین کلام از طریق آنالیز و بازگشایی محتوا و مفهوم سخن امام بوده و تا آنجایی که امکان داشته سعی شده است از هر گونه استنباط حکم شرعی ، دستور اخلاقی، برداشت شخصی و ارائه طریق پرهیز شود .

مولف: سید حسین مددی- آلاء جواهری

موضوع: فقه

سال نشر: 1390

صفحات: 208

 

نگرشی نو به گناه

 یکی از مهم ترین علل گرفتاری ها و آشفتگی های روحی و روانی و احاطه شدن در مشکلات و سختی های زمانه، گناهان خود ماست. این آثار شوم گناهان و پیامدهای ویرانگرِ تجاوز از حدود الهی است که گریبان  زندگی ما را گرفته و هر لحظه هم بیشتر می شود.  به طور حتم بین گناه و پیامدهای شوم آن در زندگی انسان، ارتباطی فراتر از حادثه و اتفاق وجود دارد. تناسبی که بیانگر رابطه ی علّی و معلولی بین گناه و آثارش می باشد. پذیرفتن این حقیقت و نهادینه کردن این امر در وجود افراد جامعه می تواند تا حد قابل توجهی آمار فحشا و منکرات را کاهش دهد.
این تکلیف مهم؛ یعنی شناخت و مبارزه با گناه، هم بر عهده ی خود فرد است و هم بر عهده ی اجتماع و متولیان حکومت. فرد با خود سازی،  اجتماع با اجرای امر به معروف و نهی از منکر، و متولیان حکومت
با برخورد با مظاهر گناه و فساد اجتماعی می توانند نقش مهمی در مبارزه با گناه در جامعه داشته باشند.
کتاب حاضر پژوهشی است درباره عوامل فساد و گناه در پرتو آیات الهی و روایات ائمه معصومین و راههای درمان آن .

مولف: زینب امینی – جواد رقوی

موضوع: گناهان کبیره

سال نشر: 1390

صفحات: 256

 

آیینه حکمت 1

 از آنجايي كه درباره ي شرح، توضيح و تبيين واژگان و محتواي «نهج البلاغه» آثار و منابع فراواني وجود دارد، در این کتاب، كاري متفاوت و جديدي انجام شده است كه در ديگر كتابهاي مرتبط با «نهج البلاغه» صورت نگرفته است، لذا تحقيق و پژوهش، در اين راستا الهام گرفته از سبك نوين تفسير گرانسنگ «راهنما» می باشد كه بعد از نقل ترجمه، شرح و توضيح واژگان حكمت، با توجه به ريشه هاي لغوي واژه، معناي معرفتي و اصطلاحي آن، جايگاه واژه در جمله، و نيز با ملاحظه ي ظرافت ها و نكته هاي ادبي و شاهكار هاي بلاغي آن امير سخن، به برداشت هايي به ترتيب شمارگان پرداخته مي شود. و ذيل هر مطلب برداشت شده، به توضيح برداشت و نيز منبعي كه از آن بر گرفته شده است، اشاره مي شود.

مولف: قربانعلی فصیحی

موضوع: نهج البلاغه

سال نشر: 1388

صفحات: 315

 

آیینه حکمت 2

 

مولف: قربانعلی فصیحی

موضوع: نهج البلاغه

سال نشر: 1391

صفحات: 256

 

جهاد اقتصادی در ایدئولوژی اسلامی

 اين كتاب ازچهار فصل تركيب يافته است؛ در فصل اول به « كليات و مفاهيم » پرداخته؛ در اين فصل تلاش شده تا نگرش مخاطب را نسبت به مفاهيم، مبادي و اصطلاحات مساله تحقيق، اصلاح و يا شفافيت بخشد. در فصل دوم به «اسلام وعمليات جهادي در اقتصاد» پرداخته شده است در اين فصل به دنبال تبيين نگاه اسلام نسبت به اقتصاد، مدل اسلامي پيشرفت در اقتصاد، مباني ارزشي اقتصاد و ذكر مصاديق امور اقتصادي جهادپذير در اسلام، بررسي بار معنايي كاربرد جهاد در اقتصاد  بوده است. در فصل سوم به « نگاهي به الزامات و اهداف جهاد اقتصادي» پرداخته است. و در فصل چهارم «آثار و پيامدهاي عملي جهاد اقتصادي» در سه ساحت فرد، جامعه و جهان را مورد بررسي قرار داده است.

مولف: محمد اسماعیل عبداللهی

موضوع: اقتصادی

سال نشر: 1390

صفحات: 168

 

بررسی مساله رویت هلال ماه

 کتاب مذکور که در پنج بخش تدوین شده است، راهبردی نو برای بهبود وضع نابسامان موجود در مسائل رویت هلال ماه می باشد.
در بخش نخست این اثر ضرورت وحدت، منابع و مصادر احکام، خاستگاه اختلافات فقهی، آشنایی با مذاهب فقهی و... مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در بخش دوم مطالبی از قبیل ضرورت بحث اثبات اول ماه، راه‌های اثبات آن و اعتبار رؤیت با چشم مسلح ارائه می‌شود.
در بخش سوم موضوع جایگاه حکم حاکم، مصداق حاکم و رابطه زمامدار با حاکم شرع بررسی شده است.
در بخش چهارم روش های غیرمتعارف استهلال از جمله قول منجّمین، محاسبات علمی و رصد اجرام فلکی به بحث گذاشته می‌شود.
و در بخش پنجم پژوهشی علمی ـ فقاهتی درباره اُفق و رابطه آن با ثبوت هلال صورت گرفته است.

مولف: علی محمد بهشتی

موضوع: فقه

سال نشر: 1390

صفحات: 168

 

فرازهایی از دغدغه های امام علی علیه السلام

 

مولف: قدرت الله رمضانی

موضوع: تاریخ

سال نشر: 1390

صفحات: 160

 در مقدمه، به بررسی درد اصلی امروز بشر، رابطۀ فطرت و دردمندی، علل پیدایش دردهای اجتماعی، راه درمان آن و ارائۀ الگوی کامل انسان‌های آگاه و دردمند پرداخته شده است.
دستاورد بخش اول این است که درد در اثر اتفاقی ناگوار به‌وجود می‌آید. انسان بیدار و آگاه متوجه آن می‌شود و به دنبال درمان می‌رود. درد بسان آژیر خطر است که خبر از حادثه‌ای ناگوار می‌دهد. از این لحاظ که درد هشداردهنده است خوب است؛ اما منشأ پیدایش آن بد است. غالباً مردم جای درد را با منشأ درد اشتباه می‌گیرند. از نظر اسلام، انسان واقعی کسی است که درد خداجویی دارد و چون چنین است، درد خلق خدا را هم دارد و از بدبختی دیگران رنج می‌برد.
بخش دوم دو فصل دارد: فصل اول شامل دردهای خداجویانة مولاعلی(ع) است؛ در فصل دوم نیز دردهای اجتماعی مولاعلی(ع)درباره خلق خدا در دو مبحث بررسی شده است.

 

دانش فقه مقارن

 

مولف: محمد حسن ربانی

موضوع: فقه

سال نشر: 1388

صفحات: 256

این کتاب متشکل از یک پیشگفتار و سه فصل در موضوع فقه مقارن یا فقه تطبیقی با هدف آشنایی با مذاهب گوناگون فقهی و شیوه بحث های عالمان اهل سنت در مذاهب گوناگون به نگارش درآمده است.
کتاب مذکور حاص تجربیات و اندوخته های سالها تدریس و نیاز سنجی مولف در مراکز مختلف علمی بوده و با نظر به پیشینه علمی خود مطالب کتاب را در دو واحد درسی تدوین نموده است تا مقدمه و مدخلی باشد بر دانش فقه مقارن.

 

روابط مسلمانان و غیر مسلمانان در حکومت نبوی

 

مولف: علی مدد شریفی

موضوع: تاریخ

سال نشر: 1389

صفحات: 270

در این نوشتار ، تلاش برا این بوده است با ذکر نمونه و مصادیق از سیره و روش رسول خدا(ص) در تعامل با غیر مسلمانان ، در ابعاد مختلف آن ، به این سئوال امروزی که ممکن است ذهن عده ای را مشغول کرده باشد پاسخ داده شود که پیشرفت اسلام نه با زور و سر نیزه بلکه با رفتار نیکوی پیامبر (ص) و اخلاق حسنه ی آن حضرت و اهیت تعالیم حیات بخش اسلام بوده است .
در این رساله به مبانی شرعی این روابط پرداخته شده است گرچه این موضوع بسیار گسترده است و مجال بیش از این را می طلبد.

 

تاریخ معاصر افغانستان

محتوای این کتاب حاصل هفده سال تدریس نگارنده در مراکز آموزشی و مدارس خودگردان مهاجرین افغانی مقیم مشهد، کلاس های برگزارشده برای مهاجرین افغانی از جانب سازما ن ملل متحد و وزارت آموزش و گرئرش جمهوری اسلامی ایران در مشهد مقدس پف تربت جام و نیز سمستر تدریس تاریخ معاصر افغانستان در دانشگاه بامیان است.
این اثر نگاهی جامع به پیشینه تاریخی افغانستان، بافت مردمی و آداب و رسوم و باورهای اعتقادی آنها، زبان و گویش مردم افغانستان، موقعیت جغرافیایی و ادیان و مذاهب موجود در آنجا و برخی از مسائل و چالشهای سیاسی افغانستان دارد.

مولف: علی اکبر فیاض

موضوع: تاریخ

سال نشر: 1389

صفحات: 264

 

سی راز خوشبختی

 این کتاب دارای مزایایی است که آن را نسبت به نمونه های مشابه متمایز می کند :
مزیت اول این کتاب ، ارائه و کشف «سی راز» بسیار مهم ، اثر گذار و تعیین کننده در زندگی انسان می باشد که استفاده از آنها می تواند موجب تغییر و تحول گسترده در افراد گردد .
مزیت دوم آن، استفاده متناسب کتاب از منابع ارزشمند دینی بوده و به این طریق نویسنده موفق شده با ترکیب جالبی برای رسیدن به «ساختارهای» پاسخگویی بومی تلاش نماید.
مزیت سوم، استفاده از نمونه های دست اول می باشد. با تکیه بر منابع اصیل دینی کوشیده ، اثر را از اصالت برخوردار نموده و در منابع خارجی نیز از آثاری چون خاطرات و زندگی نامه های بزرگ ترین نوابغ و مشاهیر جهان، استفاده شده است.
مزیت چهارم ، قلم روان نویسنده مس باشد که باعث می شود کتاب برای تمامی افراد جامعه قابل استفاده باشد .

مولف: سید حسین حسینی رهیاب

موضوع: روانشناسی

سال نشر: 1389

صفحات: 550

 

میدان معانی ولایت

 ضرورت بحث در بارۀ معنای ولایت روشن‎تر از آن است كه لازم به بيان باشد. اگر اين اصل ثابت نشود ، تمام عقايد شيعه بي اساس و پايه مي ماند ، نه اعتقاد به امامت استوار مي ماند، ‌و نه اعتقاد به حجت الهي زمان و مهدي موعود فاطمه3 و نه اعتقاد به ولايت فقيه، يا پيشوايي مجتهدان عالم به علم قرآن ، سنت، و دانش اهل بيت ع اين اصل قرآني نه تنها اساس  اعتقادات شيعه است،‌ بلكه اساس جهان بين اسلامي است،‌ زيرا اگر «ولايت الهي» به معني حاكميت الهي را اثبات نتوانيم، اعتقاد به هر نوع حكومت ديني و حاكميت ديني محال خواهد بود. لذا مفهوم شناسی ولایت برای اهل سنت نیز مهم است. اصل حاکمیت و ولایت بر انسان اختصاص به خدا دارد، هر انسان دیگری که می خواهد در چهار چوب اسلام بر مردم حکومت کند باید حکومتش مشروع باشد، ولایت بر جان و مال مردم، که لازمۀ حکومت است، بدون مشروعیت دینی نمی تواند درچهار چوب اسلام معنایی داشته باشد، حالا مهم نیست اسمش خلافت باشد یا امامت یا ولایت، معنا و مقصود از این حق که برخی دارند، مهم است. به همين دليل این موضوع در کتاب مورد بحث قرار گرفته است.

مولف: سید محمود علوی نژاد

موضوع: کلام

سال نشر: 1389

صفحات: 88

 

حیوانات در قرآن

 

مولف: براتعلی رحیمی

موضوع: شعر کودک

سال نشر: 1389

صفحات: 24

 

قرآن و عترت از دیدگاه اقبال

 این کتاب کوشیده است با بررسی آثار او زمینه آشنایی خوانندگان را با اندیشه های اقبال فراهم نماید؛ شخصیا اقبال به گونه ای است که از یک طرف راجع به قرآن تفکر و تدبر خوبی دارد و از طرف دیگر راجع به عترت و اهل بیت رسول خدا(ص) نیز آثار و نظریات فوق العاده ای دارد . از این جهت بررسی ، تحقیق و پژوهش در آثار او برای خوانندگان مفید می باشد .
اثر مذکور به دو زبان فارسی و اردو نگارش یافته است .

مولف: محمد حسین بهشتی

موضوع: قرآن و حدیث

سال نشر: 1389

صفحات: 288

 

جلوه هایی از معارف اسلامی

کتاب مذکور شامل مقالاتی است که نویسنده کتاب در مدتی که در اروپا به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران اقامت داشته است در گردهمایی ها و کنفرانس هاارائه نموده و یا در برخی از مجلات منتشر کرده است.
موضوعات مقالات ارائه شده در کتاب بیشتر ناظر بر معارف اسلامی و کلیات دین با رنگی کلامی می باشد که به صورت موضوع بندی شده و با اولویت در ترتیب آنها از نظر مولف تدوین شده است.

مولف: محمد هادی عبدخدایی

موضوع: معارف

سال نشر: 1389

صفحات: 275

 

علوم حدیث

 کتاب حاضر بر محوریت مقارنه و مقایسه بین رجال شیعه و اهل سنت استوار است و در حقیقت نکات مورد نیاز علم رجال در این کتاب بررسی شده و به سایر علوم هم از باب مقدمه و ضرورت پرداخته شده است .

مولف: محمد حسن ربانی

موضوع: حدیث

سال نشر: 1389

صفحات: 447

 

شهر رویاها

 

مولف: محمد کاظم محقی

موضوع: کودک

سال نشر: 1391

صفحات: 24

 

درآمدی بر دانش لغت عربی

 آنچه در این نوشتار پیگیری می شود آشنایی با سیر تطور کتاب های لغت، منهج ها و شیوه نگارش آنها ، اصطلاحات درونی لغوی ، نقائص برخی کتاب های لغت، و برخی بحث های دیگر که باعث می شود تا خواننده را در فضای ورود به فرهنگ نامه های لغت یاری کند .

مولف: محمد حسن ربانی

موضوع: ادبیات عرب

سال نشر: 1390

صفحات: 522

 

روشهای دینداری در جهان نوین

 تجربه تحول میان جهان نوین و قدیم گرچه تجربه ی مشترکی است و لیکن این اشتراک بیشتر لفظی است تا محتوایی چون تجربه ی تحول در دنیای مدرن تفاوت های اساسی با تحول در جهان قبل از مدرنیته دارد.این تفاوت ها به واسطه ی سه ویژگی تحول در جهان مدرن یعنی سرعت تحول، دامنه ی تحول و عمق و ژرفای تحول به نمایش در آمده است.
در جهان پیشرفته ی امروزی تمامی ساحات زندگی از جمله مهمترین ساحت آن یعنی دینداری مشمول تحول و قبض و بسط بوده است. و پیامد تحول در ساحت دینداری دگرگشت ها وجابجایی ها در مدل الگوی دینداری می باشد. از این رو این نوشتار به تحلیل و تبیین الگوی های دینداری می پردازد و طوری که در ادامه خدمات و حسنات  و همچنین خطرات و سیئات هریک از الگوها به گونه ای بررسی می گردد.

مولف: سید حسین همایون مصباح

موضوع: دین و اجتماع

سال نشر: 1390

صفحات:312

 

نگین خاتم در سرزمین ماتم

در این کتاب از همان دیدی که قرآن و روایات حجت خدا را معرفی و منصب امامت و ولایت ائمه دوازده گانه را بیان می نماید قضایای کربلا را مورد بحث قرار داده نه از دیدگاه یک شخصیت سیاسی که با تحلیل فکری خود برخورد با حوادث می نماید؛ چون امامت مثل نبوت منصبی است الهی و جای اعمال سلیقه و فکر شخصی نیست ، بلکه وحی است و الهام و اتصال نفس مقدس نبی یا ولی به لوح محفوظ .
همچنین در این کتاب بیشتر به جنبه های معارف و حقایق و اسرار در مسائل دینی خصوصا در قضایای کربلا توجه شده و به جنبه های تاریخی قضیه کربلا کمتر پرداخته شده است.
در نگارش این کتاب از بسیاری از لطایف و حقائق در قضایای سیدالشهداء(ع) در کتاب اکسیر العبادات فی اسرار الشهادات، تالیف علامه فقیه ملا آغا دربندی (ره) استفاده شده است .