پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی درباره جامعه المصطفی(ص) العالمیه
پیشگفتار

پشتوانه ی تجارب گران سنگ و دست آوردهای چند صد ساله و بی بدیل حوزه های علمیه، در راه تربیت تراز برجسته ای از عالمان و پرچمداران هدایت قرآن و اندیشه ی تمدن اسلامی، جامعة المصطفی(ص)العالمیه گام های استواری برداشته است و همچنان، سرافزاز به پیش می رود.

این نهاد علمی و بین المللی، که به نام مبارک پیامبر رحمت، خاتم الانبیاء حضرت محمد مصطفی(ص)مزین گردیده، پاسخگویی به نیاز تشنگان زلال معارف الهی و ایجاد خیزش جدید در توسعه ی نظریه های اسلامی را سر لوحه ی مجاهدت های علمی خویش قرار داده است.

بیانیه مأموریت

جامعةالمصطفی نهادی است علمی با هویت حوزوی که از طریق کارکردهای آموزشی، تربیتی، پژوهشی، فرهنگی و تبلیغی در عرصه بین‌الملل فعالیت می‌نماید.

این نهاد با تکیه بر نیروی انسانی فاضل، متعهد، متخصص، خلاق، دارای هوش فرهنگی و بینش جهانی و بهره‌گیری از تجارب، روش‌ها و فن‌آوریهای جدید و تأکید بر حفظ و بهینه‌سازی روش‌های سنتی حوزوی به منظور پاسخ‌گویی به نیاز تشنگان زلال معارف اسلام، هدایت قرآنی، سنت نبوی و مکتب اهل‌بیت(ع) و ارزش‌های انقلاب اسلامی به تربیت عالمان دینی پارسا، متعهد و زمان‌شناس در حوزه‌های علوم اسلامی و انسانی، تبیین، تولید و نشر اندیشه دینی و حمایت از حوزه‌های علمیه و تأثيرگزاران عرصه دین و دانش می‌پردازد.

چشم‌انداز

با اتکال به قدرت لایزال الهی، عنایات و توجهات حضرت بقیةالله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، عزم و تلاش سازمانی و در راستای استقرار فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص)، معارف قرآن و اهل‌بیت(ع)، تجدید حیات تمدن اسلامی و بسط علوم اسلامی در گستره جهانی

 

درافق 1404ش

 نهادی است بالنده و سرآمد در بین مراکز علمی اسلامی، الهام‌بخش، با مرجعیت علمی ـ دینی که از طریق دستاوردهای اندیشه‌ای در تراز جهانی و دانش‌آموختگانی عالم، مهذب، مسئولیت‌پذیر و تأثیرگزار در گفتمان‌های علمی و فرهنگی بین‌المللی، حضوری مؤثر و نقش آفرین در عرصه‌های معرفتی و مناطق استراتژیک جهان دارد.

 

مبانی و ارزش‌های اساسی مصوب  

1.آموزه‌های اسلام

2.سنت نبوی مکتب اهل‌بیت(ع)

3.آرمان و اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)

4.ارزش‌ها و سنت‌های اصیل حوزوی و رهنمودهای مراجع

5.سیاست‌های کلان نظام اسلامی

 

ارزش‌های اساسی

               1.   اخوت و انسجام اسلامی، تقریب مذاهب و دوری از تعصب و فرقه‌گرایی

2.   تعامل سازنده با ادیان و مذاهب

3.   تعامل سازنده و تأثیرگزار با فرهیختگان، نهادهای علمی و فرهنگی در سطح ملی و فراملی

4.   تجارب حوزوی و دستاوردهای بشری مبتنی بر اصول

5.   اخلاق متعالی اسلامی

6.   کرامت انسانی طلاب، استادان و کارکنان و خانواده‌ها

7.   کیفیت و اثر بخشی برنامه‌ها و فعالیت‌ها

8.   شایسته سالاری

9.   تخصص و نگاه کارشناسی در امور

10. عقلانیت و خرد جمعی در تصمیم‌گیری‌ها

11. هوشمندی و نظام سازمانی

12. انسجام و یکپارچگی درون سازمانی

13. هماهنگی و هم‌افزایی میان سازمانی

اهـداف

1.تربیت عالمان دین، متخصصان و دانش‌آموختگان پارسا، مسئولیت‌پذیر و مؤثر در عرصه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی با رویکرد بین‌المللی جامع و متوازن آموزشی، تربیتی، فرهنگی و پژوهشی.

2.تبیین، توليد و تعمیق اندیشه دینی و اسلامی‌سازي دستاوردهای بشری در حوزه علوم انسانی و اجتماعی بر اساس نیاز جوامع و در تراز جهانی.

3.گسترش، ترویج و نشر معارف اسلامی و دستاوردهای حوزوی، علمی، فرهنگی متناسب با نیاز جوامع و در تراز جهانی.

4.ایجاد تعامل مؤثر و سازنده با نهادهای علمی ـ فرهنگی و تأثیرگزاران جوامع هدف و بین‌المللی.

5.ساماندهی و حمایت هدفمند از دانش آموختگان، حوزه‌های علمیه و مراکز علمی همسو در حوزه مأموریت جامعة‌المصطفی(ص)العالمیة.

6.دستیابی به جایگاه سازمانی بالنده و سرآمد.

7.اهتمام به جنبش نرم افزاری، تولید دانش و اندیشه و نهضت ترجمه منابع اسلامی

8.اتخاذ رویکرد پژوهش محوری و تربیت مداری

9.صیانت از کرامت انسانی در تعاملات درونی و بیرونی

10. احترام به قلمرو مذاهب اسلامی، براساس سیاست انسجام و وحدت اسلامی

 

فعالیت های آموزشی

 پویایی و رشد روز افزون، اجزای جداناشدنی آموزش در دنیای کنونی هستند. از این رو، بالا بردن سطح آموزش ها و فراگیری دانش پژوهان، دغدغه ی مراکز و موسسات آموزش می باشد؛ جامعةالمصطفی(ص)نیز کوشیده است در کنار یکسان سازی خدمات خود با نیاز های جهان اسلام، کیفیت و کمیت برنامه های خود را ارتقا بخشد. بنابراین متقاضیان تحصیل در جامعةالمصطفی(ص)مطابق با استاندارد های بین المللی آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی کاردانی،کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، فوق دکتری و همچنین بر اساس سطوح چهارگانه حوزوی و دوره اجتهاد، از سراسر
جهان به صورت رسمی پذیرش و پس از فراگیری زبان فارسیو عربی و آشنایی با دروس عمومی در گرایش های مختلف علوم اسلامی و انسانی در دانشکده ها و موسسات عالی آموزشی و واحد های وابسته در ایران و کشور های مختلف به ادامه تحصیل می پردازند که با اتمام این دوره ها، مدرک تحصیلی رسمی جامعة المصطفی(ص)و وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران را دریافت می نمایند.

فراگیران

از زمان پایه گذاری جامعة المصطفی(ص) تا کنون، بیش از چهل هزار دانش پژوه از 120 کشور جهان به بدنه فراگیران این نهاد پیوسته که بیش از هجده هزار نفر از آنان پس از گذراندن سطوح مختلف تحصیلی، فارغ­التحصیل شده اند. اینک، شمار فراگیران­المصطفی(ص)اعم از برادر و خواهر، در شهر های قم، تهران، مشهد، اصفهان، گرگان به بیش از 22000 نفر می رسد. 

دانشکده ها، مؤسسات عالی آموزشی و مراکز وابسته جامعةالمصطفی(ص) در ایران عبارتند از:

مجتمع آموزش عالی فقه

مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)

مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی

موسسه زبان و فرهنگ شناسی

موسسه آموزش عالی بنت الهدی- ویژه خواهران

موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی

دانشگاه مجازی المصطفی(ص)

موسسه آموزش عالی علوم انسانی

مرکز امور طلاب و خانواده ها

پژوهشگاه بین المللی المصطفی(ص)

و واحدهای جامعة‌المصطفی(ص)در تهران،

اصفهان، گرگان ومشهدمقدس.

جامعةالمصطفی(ص)در بیش از دهها کشور دارای نمایندگی می باشد که می توان به دانشگاه اسلامی غنا، کالج اسلامی لندن، مرکز تربیت معلم بورکینافاسو، کالج اسلامی اندونزی،موسسه قرآن کریم، آلبانی،مؤسسه قرآن خاتم الانبیا برزیل،مرکز فرهنگی مالیدانشگاه اسلامی کنگو، مدرسه اهل بیت گینه کوناکری، موسسه قرآن کریمکوزو، مدرسه اهل البیت کامرونو... .

و واحد های جامعةالمصطفی(ص)در لبنان،ژاپن، هندوستان، چین، ترکیه، تایلند، نیجر، سریلانکا، نیجریه، سنگال، فیلیپین، مالزی، بنگلادش، افغانستان، سوریه، پاکستان، هند، بلغارستان، سودان، اوگاندا، عراق، آفریقای جنوبی، فنلاند، نروژ، تایلند، تانزانیا و سریلانکا و... اشاره کرد.

همچنین تعدادی از مراکز آموزش عالی، تحت اشراف جامعة المصطفی(ص)فعالیت دارند که برخی از آنها عبارتند از:

·      جامعه آل البیت (ع)

·      حوزه الاطهار التخصصیه

·      مدرسه سبطین(ع)

·      مدرسه شهید صدر(ره)و...