پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
معرفی بنیاد ICDL

بنیاد ECDL/ICDL
 

معرفی
گواهینامه کاربری کامپیوتر در اروپا  (ECDL  ) که درسطح بین‌المللی  ICDL   نامیده می‌شود تضمین می‌کند که دارنده آن، دانش مفاهیم پایه فناوری اطلاعات را دارا بوده و صلاحیت توانایی استفاده از کامپیوتر شخصی و  کاربردهای عمومی کامپیوتر را دارا می باشد .
گواهینامه ICDL   به عنوان یک مدرک مورد تایید و معتبردر جوامع بین الملل پذیرفته شده است بدین طریق که جهت استخدام موسسات و مراکز،شرکت   های دولتی و خصوصی لازم است فرد این گواهینامه را به عنوان ملاک توانایی کار با کامپیوتر یا به عبارتی سواد الکترونیکی ارئه دهد و تضمین کننده مهارت لازم در استفاده از کامپیوتر مطابق با سرفصلهای بین الملل می باشد. هدف کلی برنامه ECDL   بهبود و پیشرفت در سطوح پایه فناوری اطلاعات و لایه های بالاتر از آن در استفاده از کامپیوتر شخصی در سطح اروپا و سطح بین المللی است . استاندارد ECDL   با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه سخت افزار و نرم افزار توسعه پیدا کرده و در صورت نیاز به روز می شود . نقش این بنیاد ، توسعه مفاهیم ICDL   و تشویق افراد در یادگیری سواد الکترونیکی است . بنیاد ECDL   بر شیوه آموزش و ارزیابی این الگو در اروپا و سطح بین المللی نظارت دارد. بنیاد ECDL   یک سازمان غیر انتفاعی است که با هدف توسعه فرهنگ دیجیتال در اروپا تشکیل شده است و کشورهایی که عضو هیئت انجمن انفورماتیک CEPIS   هستند ، به شدت از این گواهینامه پشتیبانی کرده و این گواهینامه در تمامي کشورها معتبر است .
 اهداف
1-ترویج و پرورش سواد کامپیوتری برای همه.
2-افزایش سطح دانش فناوری اطلاعات و سطح صلاحیت فنی استفاده از کامپیوترهای شخصی و کاربردهای عمومی و افزایش رقابت در استفاده از آن برای همه شهروندان در سطح اروپا و بین الملل .
3-تضمین این امر که کاربران کامپیوتر در استفاده از کامپیوتر شخصی مهارت کافی را دارند .
4-افزایش بهره وری همه کارمندان و کاربرانی که در کارشان ، نیاز به استفاده از کامپیوتر دارند
5-امکان استفاده از تحقیقات در تکنولوژی اطلاعات .
6-بهتر نمودن بازگشت سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات .
7-مهیا نمودن یک شرایط پایه برای اینکه همه مردم  ،  فارغ از نوع تحصیلات و تجربیات  قبلی شان بتوانند عضو یک جامعه اطلاعاتی باشند .
 
ماموریت ECDL
ماموریت بنیادECDLاین است که کاربرد حرفه ای ICTرا امکان پذیر نماید تا بدین ترتیب از طریق تولید، توسعه و ارائه ی برنامه های مختلف سواد الکترونیکی افراد،در سازمان ها و جامعه را در سراسر جهان قدرتمند تر کند.
 
ارزش ها
مسئولیت اجتماعی: بنیاد  ECDL/ICDL   به عنوان یک سازمان غیر سود آور متعهد به ارتقای تخصص در مهارت های دیجیتالی در جامعه می باشد. دوره ها به گونه ای طراحی شده اند که صرفنظر از سن، جنسیت، موقعیت، توانایی و نژاد، برای همه ی شهروندان قابل دسترسی و استفاده باشند.
مستقل بودن از تولید کننده: پروژه و دوره ها برای کسب مهارت های دیجیتالی و به کارگیری آنها در هر نوع محیط نرم افزاری مورد نیاز به داوطلبان آزادی و انعطاف پذیری می دهد.
کیفیت: بنیادECDL/ICDLعلاقه مند است  تا به پیشرفت مستمر خود در همه ی برنامه ها ادامه داده و اطمینان پیدا کند که برنامه با استانداردهای به روز بین المللی مطابقت دارد.
بنیاد ECDLبه عنوان مرجع مدیریت و صدور مجوز برای نمایندگان خود در سراسر دنیا  مسئولیت امور زیر را بر عهده دارد:
تعیین استاندارد: بنیادECDLاستاندارد قابل اعتمادی برای برنامه های ECDLتنظیم و به روز رسانی می کند.
 
صدور مجوز و نظارت: بنیاد ECDLنمایندگان ECDL/ICDLرا در سراسر جهان تاسیس می کند و پروسه های اجرای بومی برنامه ها را تعریف می نماید.
 
کنترل کیفیت: بنیاد ECDLبر سیستم برگزاری دوره ها و صدور گواهینامه نظارت می کند تا استاندارد بالای برنامه ها که بنیاد ECDLبه خاطر آن مطرح و بنام در سطح بین الملل است را حفظ نماید.
 
توسعه ی برنامه: بنیاد ECDL با همکاری متخصصان شناخته شده به طور مستمر و در راستای نیاز های بازار و پیشرفت فناوری، برنامه های خود را توسعه می دهد.
 
بازاریابی و ترویج: بنیاد ECDL توسعه و پیشرفت دانش دیجیتالی را در سراسر جهان ترویج کرده و نمایندگان را از نظر بازاریابی پشتیبانی می کند.
مدیریت برند: بنیاد ECDL یکپارچگی برند ها و نشان های تجاری را در سطح بین المللی حفظ می نماید.
 
توسعه ی جهانی: بنیاد ECDL از طریق همکاری استراتژیک با سازمان‌های بین‌المللی، نماینده‌ها، تولید کنندگان ابزار آموزشی و نرم افزار آزمون در توسعه ی بازار های جدید بسیار پویا عمل می کند.
پشتیبانی نمایندگان: بنیاد ECDL کانونی برای نمایندگان بین المللی فراهم کرده که می تواند ارتباطات، تعامل و ارائه ی بهترین تکنیک ها را در شبکه ی نمایندگان تسهیل کند.
 
 
تفاوت ICDL با دیگر برنامه های آموزشی و گواهینامه  ها
اول : چون می‌تواند برای اغلب استفاده کنندگان برندهای معتبر تجاری جهان مانند مایکروسافت ، لوتوس و غیره ، قابل استفاده باشد ، لذا این برنامه آموزشی و گواهینامه  به عنوان یک اساس جهانی شناخته شده است .
دوم : برنامه‌هایی که در کشورهای عضو پیشنهاد می شوند به مبنای سرفصل و سوالات استاندارد پایه ریزی شده است . این برنامه برای تمامی افراد یک کشور هدفمند بوده و توسط متخصصین کامپیوتر در هر کشور و نمایندگان بنیاد ECDL حمایت و بازبینی می شود .
 
مخاطبان ICDL
مخاطبان ICDL عموم افرادی است که می خواهند به شایستگی از کامپیوتر شخصی استفاده ببرند از جمله:کارکنان و کارمندان ، دانش آموزان و شهروندان . این گواهینامه  مدرکی برای احراز صلاحیت آنها در استخدام‌، ارتقاء و بهبود شغل می باشد‌‌. (براساس مهارت مورد نیاز در استفاده از کامپیوتر) . با این تعریف ICDL محدوده وسیعی از جمعیت یک جامعه را برای آموزش و ارزیابی مخاطب قرار می دهد .