پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > آثار و برکات نهضت عاشورا برای جامعه بشری / همه مختصات زندگی الهی و مجتهدانه در سبک زندگی حسینی وجود دارد


 تاریخ: پنج شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١٣:٤٥        شماره خبر: ١٠٤٠٨٥         نسخه چاپی 

 

کارشناس مسائل دینی المصطفی خراسان:

آثار و برکات نهضت عاشورا برای جامعه بشری / همه مختصات زندگی الهی و مجتهدانه در سبک زندگی حسینی وجود دارد

 

 

کارشناس مسائل دینی المصطفی خراسان گفت: هر قدر درجه معرفت انسان نسبت به ولایت و شناخت امام حسین (ع) بیشتر باشد بهتر می‌تواند سبک زندگی حسینی را در زندگی شخصی و اجتماعی پیاده کند.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی ص خراسان، در نشست علمی ویژگیهای سبک زندگی حسینی که در مرکز آموزش زبان ومعارف اسلامی خواهران  برگزار شد، اعظم صباغ کارشناس مسائل دینی گفت: دهه اول محرم از جمله ایامی است که انسان می‌تواند شناخت خود را نسبت به مقام و زندگی امام حسین (ع) بیشتر کند. این شناخت از طریق عزاداری و زیارت حضرت نیز بهتر و راحت‌تر میسر می‌شود چرا که در احادیث دینی برای زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) و اقامه عزاداری برای حضرت ثواب بسیار زیادی عنوان شده است.

این مدرس المصطفی خراسان اظهار کرد: عاشورا و نهضت عاشورا آثار و برکات زیادی را برای کل جامعه بشری به دنبال داشته است. آثار و برکات نهضت سیدالشهدا (ع) برای هیچ فردی  پنهان نیست. در زیارت عاشورا داریم که عاشورا و نهضت عاشورا چه خیرها و برکاتی را برای جوامع بشری در بر داشته است و چگونه باعث زنده ماندن مفاهیم اسلام شده است.

وی ادامه داد: عزاداری برای سیدالشهدا (ع) ثواب بسیار زیادی دارد و در این مورد ائمه اطهار (ع) تأکیدات بسیاری داشته‌اند. عزاداری و زیارت امام حسین (ع) باید به سبک و روشی صورت بگیرد که در زندگی فردی و اجتماعی ما تأثیر مثبتی به جای بگذارد.

اعظم صباغ اظهار کرد: در احادیث وارد شده است که زیارت امام حسین (ع) آثار و برکات بسیار فراوانی دارد و تمام اهل بیت (ع) کشتی نجات هستند اما این جمله در مورد امام حسین (ع) به صورت ویژه به کار برده می‌شود و دلیل آن این است که امام حسین (ع) مصائب و سختی‌های بسیار زیادی را تحمل کرده‌اند و بر همین اساس از طریق امام حسین (ع) انسان‌های زیادی سریع‌تر به مقصد می‌رسند.

این کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: خصوصیاتی که در شهادت حضرت اباعبدالله (ع) وجود دارد به قدری مهم است که اولیای الهی برای زیارت حضرت از خداوند اجازه می‌گرفتند و نیز امام صادق (ع) در حدیثی می‌فرمایند:" به واسطه تحمل این بلاها خداوند رحمتی را برای امت فرستاده که قابل وصف نیست.  بر همین اساس توصیه شده که هر روز بر امام حسین (ع) سلام بدهید و حتی اگر نمی‌توانید به زیارت بروید این سلام را از راه دور بدهید.

وی اظهار کرد: کسی که با سیدالشهدا (ع) پیوند می‌خورد متحول می‌شود. این تحول می‌تواند درتمام عرصه‌های زندگی صورت بگیرد اما تحول زمانی رخ می‌دهد که انسان نسبت به مقام حضرت شناخت کافی داشته باشد. سیدالشهدا (ع) یک پرچمی را بالا برده است که برای تمام انسان‌ها فرصتی را فراهم می‌کنند که راحت‌تر، بیشتر و بهتر بتوانند مفاهیم اسلام را دریابند و به آن سمت حرکت کنند. با شرکت در عزاداری و شناخت مقام حضرت است که می‌توانیم سبک زندگی خود را به سبک زندگی حسینی تبدیل کنیم.

مدرس مرکز آموزش زبان ومعارف اسلامی خواهران  در پایان با اشاره به این سخن از امام راحل که "ما هرچه داریم از محرم و صفر است" اضافه کرد: سلوک ما در این دنیا بدون توسل به اباعبدالله امکان پذیر نخواهد بود در واقع همه مختصات زندگی الهی و مجتهدانه را در سبک زندگی حسینی می توان دید.

 

 


خروج