پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > آیت الله آصف محسنی کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت/ تقریب مذاهب اسلامی از گام‌های بزرگ ایشان بود


 تاریخ: پنج شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٨      ساعت: ٢٠:٠٠        شماره خبر: ١٠٣٥٠١         نسخه چاپی 

 

آیت الله آصف محسنی کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت/ تقریب مذاهب اسلامی از گام‌های بزرگ ایشان بود

 

به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی خراسان،  مراسم بزرگداشت آیت‌الله آصف محسنی، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان، عصر پنجشنبه 24 مردادماه با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه، حجت‌الاسلام فرازی نیا نماینده آستان قدس رضوی، علما و روحانیون، طلاب جامعه المصطفی العالمیه و اقشار مختلف مردم افغانستان، در مسجد فقیه سبزواری مشهد برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح، رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان، در  این مراسم ضمن تسلیت درگذشت عالم ربانی، فقیه عالیقدر و مجاهد نستوه حضرت آیت الله محسنی به عموم جامعه بزرگ افغانستان، جامعه روحانیت و حوزه های علمیه افغانستان، شاگردان این بزرگوار، بیت مکرم ایشان بویژه برادر مرحوم، طلاب و فضلای افغانستان در جامعة المصطفی مشهد و سایر شهرهای ایران ، گفت: جامعه المصطفی خراسان توفیق سال ها میزبانی طلاب افغانستانی را داشته است و از همه شرکت کنندگان، علمای اعلام و روحانیت معزز سپاسگزار هستیم که با حضور گرم خود، از این فقیه عالیقدر  به خوبی تجلیل نمودند.

وی با بیان این که برای ما طلاب و روحانیون این نکته مطرح است که وقتی از دنیا می رویم آثار ارزشمندی پس از ما بتواند برجای بماند، به سابقه درخشان علمی و عملی آیت الله آصف محسنی اشاره و عنوان کرد: ایشان فقیهی هستند که وقتی به کارنامه درخشان علمی، عملی و همچنین فعالیت های سیاسی اجتماعی او نگاه می کنید، متوجه حیات پربرکت ایشان خواهید شد.

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در خراسان با بیان این که به فرموده مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)، این فقیه عالیقدر کارنامه درخشانی از خود برجای گذاشت، بیان کرد: امروز در حوزه علم و پژوهش بیش از 148 کتاب از آن بزرگوار به جای مانده است و در عمر پربرکت خود توانستند  موضوعات متعددی را تحلیل و تالیف کنند که کتاب« صراط الحق» در علم کلام و کتاب «معجم الاحادیث المعتبره»  در روایات صحیحه اهل بیت علیهم السلام از جمله آثار ارزشمند ایشان است.  

حجت الاسلام والمسلمین صالح با بیان این که در حوزه خدمت به جامعه پیروان اهل بیت و مکتب تشیع تلاش این بزرگوار، پیگیری ها و ایستادگی برای تحقق و رسمیت بخشی به مذهب جعفری در افغانستان و همچنین تثبیت نام جمهوری اسلامی افغانستان در قانون اساسی که از یادگاران آن بزرگوار است، افزود: ایشان نقش مهمی را در وحدت مذاهب اسلامی میان جامعه تسنن و تشیع ایفا کرد و امروز اندیشه نزدیک شدن مذاهب اسلامی که عملا یک اندیشه کاملا راهبردی و استراتژیک است توسط ایشان به خوبی پیاده شده است.

وی با بیان این که آنچه لرزه به اندام دشمن، استکبار و صهیونیست می اندازد این است که جامعه قریب به دو میلیارد مسلمان از همه مذاهب به یکدیگر نزدیک شوند، افزود: نزدیک شدن مذاهب اسلامی هم به نفع جامعه شیعه وهم به نفع جامعه اهل تسنن و موجب قدرت اسلام است و این مرد ربانی نیز مدت ها در طول عمر پربار خویش  به دنبال وحدت مذاهب و تشکیل شورای اخوت اسلامی بود که هنوز هم تلاش ها همچنان ادامه دارد.  جلسات بین شیعه و سنی حاکی از بینش سیاسی این فقیه دارد که عالم به زمان خود بود و مسائل روز را تشخیص می داد.

رئیس نمایندگی جامعة المصطفی در خراسان ابراز کرد: در بُعد تربیت  کادر و آموزش جامعه مسلمین با تأسیس مراکز علمی از جمله حوزه علمیه خاتم‌النبیین، دانشگاه خاتم‌النبیین و همچنین شبکه تلویزیونی تمدن،  ایشان جامعه مسلمین را در مسیر ارتقای دانش، بینش و آموزش عمومی جامعه افغانستان قرار داد و خدمت های برجسته‌اش با رشد علمی و فکری جامعه افغانستان توأمان، در آثار او مشهود است.

وی، دستگیری از مستمندان تاسیس بیمارستان و کتابخانه دیجیتالی با 300 هزار جلد کتاب را از دیگر فعالیت‌های آیت‌الله محسنی (ره) عنوان کرد و افزود: یکی از نیازهای حوزویان امروز ما که لباس پیغمبر به تن کرده اند و باید اسوه و الگو در جامعه اسلامی باشند، اخلاق است؛ آیت‌الله محسنی (ره) استاد اخلاق بود؛ نقل  می کنند که اگر در مجلسی از کسی غیبت می شد ایشان به شدت برخورد می کرد و مباحث اخلاقی را مورد توجه قرار می داد.

حجةالاسلام و المسلمین صالح خاطر نشان کرد: از ایشان نقل شده که فرمودند "اگر درهرکشوری شیعه و سنی ضربه ببیند، فقط آن کشور ضربه دیده است اما اگر اسلام و تشیع در ایران ضربه ببیند همه جای عالم ضربه خواهد دید" که این به خوبی نشان می دهد ایشان این نقش را برای جمهوری اسلامی ایران قائل بود و تا پایان عمر نیز نسبت به شخصیت حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری وفادار  بود.

شایان ذکر است؛ قرائت قرآن توسط قاریان بین المللی از کشور افغانستان، مداحی و مرثیه سرای یکی از خادمان آستان قدس رضوی به همراه قرائت پیام تولیت این آستان مقدس به مناسبت ارتحال آیت الله آصف محسنی و سرودن چند بیت شعر در وصف این فیلسوف متعلم از دیگر برنامه های این مراسم بود. 

 

 


خروج