پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > معاونت فرهنگی و تربیتی


 تاریخ: جمعه ٢ خرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٧:١٥        شماره خبر: ١١١٩٣٥         نسخه چاپی 

 

در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس مطرح شد:

مسئله فلسطین آرمانی است نه سیاسی

 

به همت معاونت فرهنگی تربیتی جامعه المصطفی خراسان مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس در این نمایندگی برگزار گردید.

در این مراسم که با تلاوت قرآن و پخش کلیپ آغار شد، شرکت کنندگان از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد معاون تبلیغات آستان قدس رضوی بهره مند شدند.

حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در ابتدای سخن به تاریخچه سرزمین فلسطین اشاره، و از دستاوردهای انقلاب اسلامی و مجاهدت امام خمینی قدس سره الشریف  بر حرکت و جریان مقاومت و نهضت فلسطین تاکید کرد.

وی گفت: المصطفائیان باید امروز گفتمان ارزشی در فضای مجازی را با عقبه دینی و عقلی منتشر نمایند.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی گفت: اگر اعراب و یاسر عرفات به جای سلاح شاخه زیتون بدست گرفتند ما باید قرآن بدست گرفته و با تبیین قرآن با نظام سلطه مبارزه کنیم.

وی با توجه به اینکه این روز را امام راحل به نام روز قدس نامگذاری کردند اظهار داشت: فلسطین را قبل از انقلاب اسلامی ایران سه گروه صهیونیست، اعراب و مردم فلسطین تشکیل می دادند.

وی ادامه داد: صهیونیست تلاش می کرد با کشتار فلسطینیان اثری از آنها باقی نگذارد، و این استراتژی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران توسط آنها بود. و در این دوران از سوی فلسطینیان هیچ مقاومت تاثیر گذاری در مقابل صهیونیست صورت نمی گرفت.

وی گفت: با توجه به جنگ هایی که توسط اسرائیل در این منطقه به وقوع پیوسته است، مسئله فلسطین را باید یک مسئله آرمانی دانست و نه سیاسی. لذا باید این بخش از تاریخ را بادقت مطالعه کرد.

وی در ادامه گفت: جنگ هایی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بین اسرائیل و مصر و اعراب اتفاق افتاد، در تمام این جنگ ها پیروز میدان اسرائیل غاصب بود.

وی اظهار داشت: در سال 1978 به واسطه مصر و انور سادات پیمان ننگین کمپ دیوید اتفاق افتاد که در آن اسرائیل  به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته می شد.

وی در ادامه گفت: در این دوره محور اصلی مبارزه عمدتا الگو گرفته از گرایش های ناسیونالیستی و چپ گرا بود و آنها اسلام را محور مبارزه قرار نمی دادند.

وی بیان کرد: برخی از گروه های فلسطینی با اسلام میانه خوب تری داشتند ولی آنها نیز در عرصه مبارزه اعتقادی به جهاد اسلامی نداشتند.

حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد ادامه داد: این تفکر  منجر شد تا انور سادات جرات پیدا کند و پیمان کمپ دیوید را در امریکا امضا کند. و از آن به بعد عصر سازش اتفاق افتاد.

وی گفت: بعد از این جریان، یاسرعرفات اسلحه خود را کنار گذاشت و با شاخه زیتون در جلسه سازمان ملل شرکت کرد. و حکومت و جریان ها یکی یکی عقب نشینی کردند.

وی ادامه داد: در دوره پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به تعبیر امام راحل (ره) که انقلاب اسلامی، انفجار نور بود؛ این نور انقلاب اسلامی به فلسطین نیز رسید و یاس و ناامیدی را از صحنه فلسطین از بین برد.

وی اظهار داشت: امام رحمت الله علیه مردم را به مبارزه با اسرائیل دعوت، و شعار مبارزه و نابودی اسرائیل را صادر کردند.

وی ادامه داد: انقلاب ایران فارغ از هرگونه وابستگی به شرق و غرب، و با تکیه بر الگوی دینی، همه معادلت جهان را به هم ریخته و آثار این انقلاب در مسئله فلسطین به روشنی قابل مشاهده است که فلسطین را از قومی عربی به جریانی اسلامی تبدیل کرد.

حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد اظهار داشت: امام (ره) در سال 1352 در پیامی به دنیا و ملل عربی نوشتند و در بخشی از آن این بود که با توکل به خدای متعال، همه قوا ونیروی خویش را بسیج ساخته و به یاری فلسطین بشتابید چراکه مسئله فلسطین تنها برای فلسطینیان نیست بلکه ضرورتش برای همه مسلمانان جهان است.

وی گفت: امروز بعد از گذشت سال ها  از پیام امام می بینیم که اگر اسلام را کنار بگذاریم چیزی از فلسطین باقی نخواهد ماند. ونیز دیدیم که جریان اسرائیل فقط به فلسطین منتهی نشد و در نقشه جدید، مسئله خاورمیانه یا نقشه از نیل تا فرات را طراحی کرده اند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با تشکیل انقلاب اسلامی در منطقه، عصر جدیدی با خصوصیات متمایز نسبط به دوران قبل بوجود آوردند که تاثیر آن بر قدرت های دنیا محسوس است.

وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران برای فلسطین نماد سازی کرد که از نمونه های آن می توان به نام گذاری روز قدس و نامگذاری برخی خیابان ها و میدان های شهری اشاره کرد.

وی ادامه داد: این نماد ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ما باید نگذاریم آرمان فلسطین در دنیای فعلی خاموش شود بلکه باید این آرمان ها را ترویج و گسترش دهیم.

 

این مراسم با سخنرانی طلاب ملیت های گوناگون و ایراد بیانیه به پایان رسید.

لازم بذکر است در ابتدای این مراسم سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس به طور مستقیم برای شرکت کنندگان پخش گردید و در حاشیه مراسم طلاب از ملیت های مختلف دستنوشته هایی به زبان های مختلف در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی به همراه داشتند.

 

 


خروج