پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > اولین اقدام در اقتصاد مقاومتی، تولید کالای استراتژیک است


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مهدی معلمی:

اولین اقدام در اقتصاد مقاومتی، تولید کالای استراتژیک است

 نشست تخصصی بررسی سیره اقتصادی امام سجاد علیه السلام با رویکرد اقتصاد مقاومتی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان این نشست در روز چهارشنبه نهم مهرماه ۱۳۹۹ توسط مدرسه عالی علوم انسانی حکمت و تاریخ برادران جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان به صورت وبینار برگزار گردید.

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مهدی معلمی، امام جمعه شهرستان فریمان، به عنوان سخنران در این وبینار، با تبیین راهکارهای اقتصادی  امام سجاد علیه السلام در مقابله با فشارهای اقتصادی در زمان امامت ایشان، گفت: اگر ما می خواهیم اقتصادمان را قوی کنیم اولین کاری که باید انجام بدهیم تولید کالای استراتژیک است.

 وی اظهار داشت: اگر می خواهیم که جامعه ما از لحاظ معیشتی از بین نرود باید از بعد درآمدی و تخصیص درآمدها، سیره امام سجاد علیه السلام را بررسی و مطالعه کنیم.

 حجت الاسلام و المسلمین معلمی با اشاره به اینکه در بین کالاها، استراتژیک ترین کالا؛ اول امنیت و بعد خوراک هست، بیان نمود: در سیاست های درآمدی حضرت امام سجاد (ع) اولین نکته این بود که حضرت روی آوردند به تولید کالاهای استراتژیک.

وی در تبیین این موضوع  اظهار داشت: اگر جامعه ای مسکن یا پوشاک نداشته باشد مانند برخی کشورهای آفریقایی، این جامعه امکان ادامه حیات دارد، اما اگر جامعه‌ای با قحطی خوراک  مبتلا بشود،  این جامعه مشمول خسارت و تلفات خواهد بود.

 وی ضمن اشاره به  مشخص کردن حدود خط فقر مطلق توسط سازمان ملل  که در آن آورده شده هر کسی باید بتواند در روز ۱۶۰۰ کالری مصرف کند و در غیر این صورت زیر خط فقر است، اشاره و اظهار داشت:  از این موضوع مشخص می شود که مسئله مواد خوراکی در هر شرایطی از جامعه، یکی از استراتژیک‌ترین کالا ها است.

وی گفت: در زمان امام سجاد علیه السلام، با توجه به زمین هایی که حضرت داشتند، شیعیان را تشویق می کردند که زمین ها را آباد کنند. و جامعه شیعه با رهبری امام رو به تولید مواد غذایی و محصولات کشاورزی آوردند. حضرت در کنار محصولات زراعی به تولید دام گاو، گوسفند و شتر نیز همت گماشتند.

 امام جمعه شهرستان فریمان در ادامه اظهار داشت:  در شرایط سخت کنونی نیز ما باید به سمت  کسب درآمد از راه تولید کالاهای استراتژیک روی بیاوریم،  و اگر می خواهیم اقتصادمان را قوی کنیم اولین کاری که باید انجام دهیم تولید همین کالاهای استراتژیک است.

وی اقدام بعدی حضرت امام سجاد علیه السلام را بعد از تولید کالاهای استراتژیک،  مدیریت منابع انسانی عنوان کرد و افزود: اگر ما می خواهیم از نیروی کار بیشترین استفاده را ببریم،  باید از بالاترین ظرفیت او برای تولید و خدمات استفاده کنیم.

 وی در ادامه اظهار داشت: برای امام سجاد علیه السلام نیز  این قضیه مطرح بوده است،  چرا که در روایات آمده وقتی یکی از غلامان ایشان که آزاد کرده بودند و متولی آباد کردن یکی از زمین‌های حضرت بود، حضرت مرتباً به وی سرکشی می کردند و پیگیر فعالیت‌های او بودند.

 حجت الاسلام والمسلمین معلمی ادامه داد:  مدیران ما نیز باید در شرایط بحرانی در صحنه حاضر باشند چرا که این بهترین نوع مدیریت بحران است.

وی گفت: یکی دیگر از خصوصیات حضرت در مدیریت بحران، مدیریت جهادی ایشان بود. حضرت از صبح علی الطلوع تا شب و در آن شرایط سخت گاهی بدون مرکب، مسیرهای طولانی را پیاده طی می‌کردند تا به زمین های کشاورزی سرکشی کنند. 

وی ادامه داد: ما هم در شرایط بحرانی باید به صورت شبانه روز وضعیت را تحلیل کنیم. و مدیران ما باید اولین نفر وارد محل کار بشوند و آخرین نفر خارج شوند.

  امام جمعه شهرستان فریمان گفت: امروزه در علم مدیریت، مدیریت سطح چهارم مدیریتی است که فرد مسئول در آن وقت نمی شناسد و بدون در نظر داشتن دریافت حقوق اضافه کار، وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد، و امام سجاد علیه السلام چنین عمل می کردند.

 وی در ادامه به چهار راهبرد و سیاست اصلی که در شرایط بحرانی می توان از سیره رفتاری امام سجاد علیه السلام آموخت اشاره و عنوان کرد: اولین راهبرد، تولید محصولات استراتژیک به ویژه محصولات خوراکی؛ دومین آن تبدیل ثروتهای جامعه به عدد و ارزش افزوده؛ سومین آن مدیریت منابع انسانی و حضور در صحنه؛ و چهارم مدیریت جهادی است. 

وی گفت: اگر جامعه ای درآمد داشته باشد اما در هزینه کنترل نکند جامعه ای متزلزل خواهد بود،  خواه این جامعه کوچک باشد یا بزرگ. 

وی در تبیین کنترل هزینه ها اظهار داشت:  اولین سیاست های هزینه ای امام (ع) با توجه به قرآن کریم، اعتدال در مصرف بود. چرا که در قرآن کریم نیز یکی از مهم ترین موضوعات اسراف نکردن است. و اسراف در هر جامعه ای وارد بشود آن جامعه را با شکست مواجه می کند.

حجت الاسلام و المسلمین معلمی با اشاره به اینکه امروز اسراف اقتصاد ما را بسیار تضعیف کرده است گفت: در روایت آمده است که حضرت امام سجاد علیه السلام  اگر تکه نانی در خانه رها می شد،  حتی به اندازه بسیار ناچیز، حضرت امام علیه السلام تدبیر می‌کردند و نمی گذاشتند اسراف در خانه رواج پیدا کند. پس اعتدال در مصرف،  یکی از شیوه های مدیریت حضرت در شرایط بحرانی بوده است.

 

امام جمعه شهرستان فریمان با اشاره به نکته دیگری در سیره کسب درآمد حضرت امام سجاد (ع)،  به روی آوردن ایشان به کسب درآمد بیشتر و هزینه کمتر اشاره و افزود: حضرت می فرمایند حق مال تو این است که مال را فقط از راه حلال به دست آوری و در جای مناسب خرج کنید. 


١٦:٣٣ - چهارشنبه ٩ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ١١٣٨٨٧    /    تعداد نمایش : ٧١


امتیازدهی

خروج
چاپ رایگان / فراخوان مقاله مطالعات پژوهشی زنان
چاپ رایگان / فراخوان مقاله مطالعات فقهی
مراسم عزاداری دهه آخر ماه صفر هر شب در خوابگاه خواهران المصطفی خراسان برگزار می گردد
دهه پایانی ماه صفر و ایام سراسر حزن و اندوه سالگرد رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام، حضرت ختمی مرتبت، سید المرسلین محمد مصطفی (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و سالروز شهادت امام رضا (ع) بر همه شیعیان و مسلمانان جهان، تسلیت و تعزیت باد
وبینار تخصصی « آموزه های تربیتی اربعین» برگزار می گردد
بخشی از گزارش خبرنگار امریکایی در خصوص راهپیمایی اربعین
وبینـار تخصـصی " اربعیـن، زمیـنه‌سـاز ظهـور و وحـدت " برگزار می گردد
بیانیه جامعةالمصطفی در واکنش به درگیری آذربایجان و ارمنستان
کارگاه «پدیدار شناسی جریان های مدعی مهدویت» برگزار می گردد
طالبان وابسته به آمریکا است و اهداف آنها را دنبال می‌کند
اقتدار جمهوری اسلامی ایران مخصوص جهان اسلام است، گرچه ایران آن را ایجاد کرد / پیام و ارزش دفاع مقدس، پیروی و فرمانبری از ولایت فقیه است
گزارش تصویری دیدار مدیر کل دانش آموختگان و مبلغان جامعة المصطفی، با مدیر ارتباطات و بین الملل نمایندگی خراسان
گزارش تصویری گردهمایی فعالان قرآنی جامعة المصطفی خراسان
اولین اقدام در اقتصاد مقاومتی، تولید کالای استراتژیک است
سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی به صورت برخط به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس
جشنواره قرآن و حدیث جامعه المصطفی بزرگترین رویداد بین‌المللی در حوزه قرآن کریم است / قرآن کریم باید اولین منبع موضوعی برای تبلیغ و دعوت مردم به معارف اسلامی باشد
دیدار اعضای تشکل مجمع علمای غور با رئیس المصطفی خراسان
محکومیت توافق ننگین دولت های بحرین و امارات با رژیم غاصب صهیونیستی توسط دانش پژوهان المصطفی خراسان
پیام رئیس المصطفی خراسان به مناسبت هفته دفاع مقدس
معنویت، اخلاق و اعتقاد به خدا باعث بروز تمدن اسلامی می شود
گزارش تصویری همایش مولفه های تمدن ساز در بیانیه گام دوم
همایش "مولفه های تمدن ساز در بیانیه گام دوم انقلاب" برگزار می گردد
گزارش تصویری مراسم آغاز سال تحصیلی دبستان های نورالمصطفی ص
مراسم آغاز سال تحصیلی مدارس نور المصطفی برگزار گردید
فعالان فرهنگی جهان اسلام توهین نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اکرم (ص) را محکوم کردند
طلاب جامعه المصطفی خراسان اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم و پیامبر اعظم ص را محکوم کردند
پیام رئیس جامعةالمصطفی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جامعةالمصطفی
گزارش تصویری مراسم آغاز سال تحصیلی در نمایندگی خراسان
سخنان رئیس جامعةالمصطفی به صورت برخط در مراسم آغاز سال تحصیلی
گزارش تصویری گردهمایی قرآنیان جهان اسلام در محکومیت اهانت به ساحت قرآن و پیامبر اکرم ص
گردهمایی "قرآنیان جهان اسلام" علیه اهانت به ساحت مقدس قرآن و پیامبر اکرم (ص) برگزار شد
خیزش المصطفائیان علیه اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم و چهره نورانی و قدسی حضرت رسول اعظم ص برگزار می گردد
پیام تسلیت رئیس المصطفی خراسان، در پی درگذشت همسر مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی
مسابقه کتابخوانی "سیمای خانواده در قرآن" برگزار می گردد
نامه مهم حجت الاسلام والمسلمین قرائتی به مدیران آموزش و پرورش
آیت الله اعرافی توهین به قرآن و همراهی‌های مستکبرانه با آن را محکوم کرد
مکتب عاشورا یک دانشگاه بزرگ تربیت انسان است
فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی بر همه محبین و دلدادگان حضرت اباعبدالله الحسین تسلیت باد
گزارش تصویری مراسم عزاداری طلاب نمایندگی خراسان از ملیت های مختلف در روز تاسوعای حسینی
حضور به موقع و موثر در جامعه، درس بزرگ یاران امام حسین ع