جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
دوشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠١


 تاریخ: يکشنبه ٢٦ تير ١٤٠١      ساعت: ١٤:٢٢        شماره خبر: ١٢٧٨١٢         نسخه چاپی 

 

حجت الاسلام والمسلمین دهشت در مراسم جشن بزرگ غدیر نمایندگی المصطفی در خراسان:

غدیر، تجلی تمام سنت‌ها و قانون های الهی است

 

حجت الاسلام والمسلمین دهشت در مراسم جشن غدیر نمایندگی المصطفی در خراسان گفت:غدیر تجلی تمام سنت های بالفعل و بالقوه الهی است، یعنی وقتی زیر پرچم حمایت و هدایت علی(ع) قرار گرفتید این سنت ها خود به خود جاری می شوند. لذا اگر این پیام ابلاغ نشود تمام قانون های قرآن از بین می روند.

به گزارش روابط عمومی نمایندگی خراسان در مراسم جشن بزرگ‌ غدیر که با حضور طلاب، اساتید و کارکنان نمایندگی المصطفی در خراسان برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ مرتضی دهشت ضمن تبریک دهه ولایت و امامت و فرا رسیدن سالروز عید سعید غدیر خم اظهار داشت:جشن بزرگ ولایت و امامت برای عرض ارادت و مودت است اما با توجه به جایگاه ویژه المصطفی، واقعه بزرگ غدیر باید از زاویه خاصی بازخوانی شود تا وظیفه ای که بر دوش امت اسلامی است بیشتر تبیین شود.

وی افزود: در قسمتی از آیه سهسوره مائده آیه "الیوم اکملت لکم دینکم" اشاره به اتمام واقعه غدیر شده است و در آیه ۶۷سوره مائده داستان ضرورت تکلیف و ابلاغ رسالت بزرگی که بر دوش پیامبر(ص)(ص) و مقتضای این ایام است بیان شده است.

حجت الاسلام و المسلمین دهشت ادامه داد: داستان غدیر خم در تاریخ اسلام بسیار بزرگ، با اهمیت و سرنوشت ساز است و هیچ موضوعی از این واقعه حساس تر نیست لذا هیچ آیه ای در قرآن کریم این چنین پیامبر(ص) را خطاب قرار نداده است.

وی اضافه کرد: آنها که به غدیر اشکال می کنند آیه غدیر را نگاه نکرده اند و عده ای که چاره ای جز قبول ندارند شروع به شبهه افکنی کردند که پیامبر(ص)(ص) العیاذ بالله این داستان را از جانب خود بیان کردند که نتیجه آن شد سأل سائل بعذاب واقع.

وی عنوان کرد: اغلب انکارها مبنای علمی ندارند. در آیه ۶۷ سورهمائده به جای همه کلمات و خطاب ها از واژه یا ایها الرسول استفاده شده است و اینجا مقام، مقام ابلاغی و رسولی است. چرا که یا ایها النبی یعنی ای کسی که اطلاع داری و مطلعی ولی یا ایها الرسول یعنی پیکی که باید تمام کمال به وظیفه اش که رساندن است عمل کند و اینجا رسول گرامی اسلام باید همه چیزی را که دریافت کرده است ابلاغ کند و امروز این رسالت ترویجی با مولفه های خودش به ما واگذار شده است.

وی متذکر شد: مولفه های این رسالت بزرگ عبارتند از؛ یک، دغدغه داشتن برای این رسالت و بی تفاوت نبودن نسبت به عظیم ترین حادثه ای که اتفاق افتاده است، دو، داشتن منبع و یافتن منابعی که به ما در تبیین این رسالت کمک می کند و سوم عمل کردن به این وظیفه ابلاغ است چرا که جهاد تبیین واقعی این است و جهاد تبیین ریشه در واقعه غدیر دارد.

وی اظهار داشت: در باب و ان لم تفعل، پیامبر(ص) فرمودند نگرانی من در این ابلاغ است که این تبلیغ به دلیل کم بودن متقین و زیاد بودن منافقان و وجود کافران به ولایت، در میان جمعیت حاضر خیلی تاثیر نداشته باشد و در انتهای آیه ۶۷مائده نیز آمده است، (ان الله لایهدی القوم الظالمین) خداوند کافران را هدایت نمی کند.

حجت اسلام والمسلمین دهشت اظهار داشت: در قرآن کریم به سه مدل کافر اشاره شده است که عبارتند از؛ یک، کافر به خدا، دوم کافر به نعمت های خدا و سوم کافران به ولایت که جمعی کثیری از آنها نیز در روز و واقعه غدیر هم بودند.لذا دستور امام رضا علیه السلام  است که فرمودند در روز عید غدیر مستمر ذکر الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین به ولایت علی ابن ابیطالب(ع) و الائمه المعصومین(ع) بگویید که به استناد انعمت علیکم، اصل نعمت این است و این حمد این مقدمه رضیت است.

وی افزود: قرآن کریم حاوی سنت های الهی و قانون خدا است که موجب هدایت و رشد است و به استناد لن تجد لسنت الله تحویلا و لن تجد لسنت الله تبدیلا تحویل و تغییری در این نعمات وجود ندارد. لذا مفهوم اسم قرآن خواندنی است و اولین آیه آن اقرا است یعنی بخوان. همچنین رسول مکرم اسلام(ص) مجری این قانون الهی بودند و می بینیم اسم بعدی قرآن برهان است و برهان نور می آورد و نور فرقان می آورد و علی نیز فاروق اعظم است.

حجت الاسلام دهشت ادامه داد: خداوند به پیامبر(ص)(ص) فرمودند اگر به این آیه عمل کنی ثمره آن پیروزی است لذا می بینیم در نماز دهه اول ذی الحجه که ریشه در ولایت و امامت دارد و بسیار هوشمندانه است حضرت موسی(ع) جانشین معرفی می کنند و چگونه می شود پیامبر(ص) (ص) خاتم جانشین و وصی ای نداشته باشند.

وی تصریح کرد: غدیر تجلی تمام سنت های بالفعل و بالقوه الهی است. یعنی وقتی زیر پرچم حمایت و هدایت علی(ع) قرار گرفتید این سنت ها خود به خود جاری می شوند.لذا در دعا داریم اللهم وال من والاه و عاد من عاده و اخذل من خذله و انصر من نصره. و اگر این پیام ابلاغ نشود تمام قانون های قرآن از بین می روند.

حجت الاسلام دهشت گفت: اجرای فرمان، سنت الهی است، پیام، من کنت مولاه فهذا علی مولاه است و در آخر پیامبر(ص)(ص) با نگرانی از کتمان این موضوع مهم در آینده به دعوت از حاضران برای عهد و میثاق می پردازد.

وی اظهار داشت: روز غدیر روز عهد با ولی و حجت خدا است و پیامبر(ص)(ص) نیز به ۱۱۰هزار نفر حاضر در آن روز فرمودند همه باید با زبان طبق دستور پیامبر(ص) به این بیعت با علی (ع) اقرار و با من بر این پیمان عهد کنید.

حجت اسلام دهشت عنوان کرد: سعی کنید امروز و فردا به اعمال این روز عمل کنید و آن‌گونه باشید که در دستورات ائمه(ع) آمده است.

وی افزود: اعمال مستحب در روز غدیر عبارتند از جشن و سرور گرفتن، زیارت کردن، طعام دادن، صدقه دادن، افطاری دادن، زینت بستن، لبخند زدن، لباس نو پوشیدن، صلوات فرستادن، غسل کردن، نماز عید خواندن و ...که ثمره آن عاش سعیدا و مات شهیدا است.

وی در پایان‌خاطر نشان کرد: امروز بیشتر از هر چیز ابتدا باید علی(ع) را معرفی کرد چرا که نور به خودی خود ظلمت را از بین می برد.

 


خروج


گردهمایی هیئات مذهبی بانوان غیرایرانی در نمایندگی المصطفی در خراسان برگزار شد

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری کارگاه پژوهشی " بسترهای تاریخی واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات"

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری نشست دبیرخانه همایش بین‌المللی فقه و تربیت در المصطفی خراسان

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
عاشورا، اوج تجلی کمالات ، عبودیت و معنویت در انسان است

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری سومین جلسه ستاد اربعین حسینی در نمایندگی المصطفی در خراسان

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری نشست"ولايت رسول الله و تعامل آن با ولايت فقيه" در المصطفی خراسان

چهارشنبه 29 تير 1401
مشاهده
نشست علمی "امامت، هویت شیعه و محور وحدت‌ مذاهب" در نمایندگی خراسان

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
ضرورت اشاعه غدیر یک رسالت عمومی است

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
کتابت و خوشنویسی القاب و صفات حضرت علی(ع) به مناسبت عید سعید غدیر

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
غدیر، تجلی تمام سنت‌ها و قانون های الهی است

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
برگزاری نشست علمی تبیین مبانی حقوق بشر آمریکایی در نمایندگی المصطفی در خراسان

پنج شنبه 23 تير 1401
مشاهده
امر ظهور، نیازمند تحول اساسی در فرهنگ جامعه است

پنج شنبه 23 تير 1401
مشاهده
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با مدیر کل فنی و حرفه ای استان دیدار کرد

دوشنبه 20 تير 1401
مشاهده
تعاملات ادیانی باید به مشترکات میان ادیان برسد

دوشنبه 20 تير 1401
مشاهده
مراسم شهادت امام محمد باقر (ع) در جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد

پنج شنبه 16 تير 1401
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،بلوار آیت الله مدرس
نبش مدرس یک
جامعة المصطفی ص العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد