جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
سه شنبه ٠٣ خرداد ١٤٠١


 تاریخ: پنج شنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠١      ساعت: ١٧:٠٩        شماره خبر: ١٢٦٨١٣         نسخه چاپی 

 

نماینده اسبق ولی فقیه در فریمان:

علم و اخلاق دو عنصر اصلی تمدنی در مکتب شهید مطهری هستند

 

آیت الله طباطبایی اشکذری نماینده اسبق ولی فقیه در فریمان در همایش بین المللی شهید مطهری تصریح کرد: مبنای حرکت علمی و اجتماعی و پایه های تدریس و اجتهادی شهید مطهری به علم و معنویت و پژوهش و اخلاق باز می‌گردد.

به گزارش روابط عمومی نمایندگی المصطفی در خراسان، آیت الله طباطبایی اشکذری نماینده اسبق ولی فقیه در فریمان صبح امروز در همایش بین المللی بازخوانی اندیشه‌ها و سیره علمی معنوی شهید مطهری(ره) که در اداره ارشاد شهرستان فریمان برگزار شد اظهار داشت:جا دارد برای شهید مطهری در این شهر کارهای بزرگ و مستمر صورت گیرد. لذا اگر چه چهل و اندی سال از شهادت ایشان گذشته است اما آغاز گام دوم انقلاب است و برای شهید مطهری نیز می شود بیاینه گام دوم نوشت و سند چهل ساله دوم برای این شهید ترسیم کنیم.

وی افزود: ایام با عظمت گرامیداشت مقام معلم به عنوان یک موسسه انسان سازی تربیتی با شهادت معلمی بزرگ، دلسوز و عالم یعنی شهید مطهری مقارن شده است به همین مناسبت مطالعه کتاب تعلیم و تربیت ایشان برای معلمان همراه با تعمق و تدبر برای فهمیدن توصیه می شود.

وی ادامه داد: علم و پژوهش و معنویت و اخلاق دو ضرورت همگام برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی است. بستر این تفکر عمیق، آثار شهید مطهری است و ضمیمه این موضوع توجه به بیانیه گام دوم انقلاب است.

آیت الله طباطبایی اشکذری اضافه کرد: تمدن اسلامی اوج قله حرکت انقلاب و اسلام است اما در مسیر نیل به این قله ما قبل از قله، به جایگاهی به نام جامعه اسلامی می رسیم که تمدن اسلامی مبتنی بر جامعه است لذا باید به بیانیه گام دوم انقلاب توجه کنیم و در این بیانیه رهبری معظم به مسئله جامعه سازی بسیار تاکید کرده اند.

وی یادآور شد: خلقت انسان و حرکت او در دنیا از حیث جنسیت، افراد، بینش و هدایت متفاوت است. اما در این مسیر حرکتی باید یک هدف را به عنوان هدف مشترک تعقیب کنند که آن حرکت برای رسیدن به شکل دهی یک جامعه سالم دینی است.

نماینده اسبق ولی فقیه در فریمان اظهار داشت: انسان از ابتدای خلقت تا زمان حرکت در همه ادیان توحیدی در حرکت فطری و عقلانی، به سمت و سوی تشکیل جامعه سالم مبتنی بر مبنای دینی سوق داده می شود و مستند آن آیه یک سوره نساء است . همچنین در جای جای قرآن کریم رفتار انسانی، رفتاری جامعه سازی و بنیان گذاری جامعه دینی سالم مطرح شده است و آیات قولو للناس حسنا، و لاتصعر خدک للناس، وصینا الانسان بوالدیه احسانا همگی مصادیق و نمادهای رفتار اجتماعی است.

وی افزود: انسان در مسیر حرکت جامعه سازی به دنباله اقامه عدالت، تعاون و همکاری، احسان و نیکوکاری، مسئولیت، نظارت همگانی، امر به معروف، نهی از منکر، مبارزه با فساد و ... با کمک و به دست خود مردم است.

آیت الله طباطبایی اشکذری ادامه داد: و ما علینا الا البلاغ؛ نیز بیانگر اصول جامعه ساز است. لذا مبارزه با افکار مارکسیستی که دین افیون توده است و مبارزه با تفکر جدایی دین از سیاست، در دستور کار جدی امام راحل (ره) بود.

وی تصریح کرد: دو عنصر اصلی در جامعه سازی علم و پژوهش و معنویت و اخلاق هستند و مقصود از معنویت، معنویت حاصله از دین است و این دو عنصر جزء وظایف انبیاء نیز بوده است.

آیت الله طباطبایی اشکذری افزود: در آیه دو سوره جمعه نیز هم به تعلیم که یادگیری کتاب و حکمت است و هم به تزکیه که اخلاق مبتنی بر دین است اشاره شده است. لذا بر اساس روایت انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق، هر چه جامعه عالمتر و اخلاق مدار تر و معنویت مدارتر باشند باشد بهتر است چرا که در بیانیه گام دوم انقلاب این دو عنصر اولین سفارش های رهبری است.

وی ادامه داد: رهبری معظم در بیانیه گام دوم انقلاب به هفت سرفصل سفارش می کنند که اولین آنها علم و معنویت هستند.

وی اضافه کرد: علم ترکیبی شامل از دانایی و توانایی است. همان چیزی که غرب تمام توان خود را برای حصول آن به کار گرفته است و معنویت به معنای برجسته کردن ارزش‌های معنوی در فرد و جامعه است و به فرموده رهبری معنویت و اخلاق جهت دهنده همه فعالیت های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است.

 

نماینده اسبق ولی فقیه در فریمان تصریح کرد: مبنای حرکت علمی و اجتماعی و پایه های تدریس و اجتهادی شهید مطهری به علم و معنویت و پژوهش و اخلاق باز می‌گردد و به اعتقاد وی از اول ما باید به سراغ واجب کردن علم در فقه می رفتیم چرا که نگاه شهید مطهری به علم یک نگاه با وسعت بوده است.

وی افزود: معنویت نیز یکی از پایه های فکری و حرکتی شهید مطهری بوده است که باید در جامعه سرریز شود و معنویت شهید مطهری از جنس معنویت اجتماعی بود. لذا می بینیم نمونه های امروز این مکتب شهیدان اصلانی و دارایی به عنوان عالمان اهل معنویتی بودند که معنویتشان در خدمت مردم بود لذا علم و معنویت در جامعه سازی باید به یک پایگاه اجتماعی و مردمی مبتنی بر خدمت به مردم و نطام تبدیل شود.

 


خروج


رمز پیروزی در خرمشهر *ایمان به خدا بود*

سه شنبه 3 خرداد 1401
مشاهده
چاپ و نشر 14 عنوان کتاب نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان+ جدول

سه شنبه 3 خرداد 1401
مشاهده
اقدامات صورت گرفته، تحسین برانگیز است

دوشنبه 2 خرداد 1401
مشاهده
مبلغ آینده‌پژوه باید فضای مجازی را بشناسد و به آن ورود کند

دوشنبه 2 خرداد 1401
مشاهده
محوریت تبلیغ باید ظهور حضرت مهدی (عج) باشد

دوشنبه 2 خرداد 1401
مشاهده
تبلیغ باید همراه با رفق و مدارا باشد

شنبه 31 ارديبهشت 1401
مشاهده
اهمیت ترسیم نظام الگویی زندگی رسول الله(ص)

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
انقلاب اسلامی مردم سالاری دینی را به دنیا معرفی کرد

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
شبکه مفهومی تبلیغ از منظر قرآن کریم

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
گزارش تصویری اختتامیه کنفرانس بین‌المللی«تبلیغ جهانی دین؛ چالش‌ها، فرصت‌ها و تجارب در عرصه بین‌الملل»

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
اهمیت توجه به تبلیغ جهانی دین در عصر حاضر

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
فراهم شدن زمینه جریان‌های دینی به واسطه نهاد جامعةالمصطفی العالمیه

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
آغاز به کار کنفرانس بین‌المللی «تبلیغ جهانی دین، چالش‌ها و فرصت‌ها در عرصه بین‌الملل»

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
شبکه‌سازی مبلغان بین‌الملل از اهداف مهم کنفرانس بین‌الملل تبلیغ جهانی دین است

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
علت موفقیت شهید مطهری، تفکر روشمند است

دوشنبه 26 ارديبهشت 1401
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،بلوار آیت الله مدرس
نبش مدرس یک
جامعة المصطفی ص العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد