جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
شنبه ٢٧ شهريور ١٤٠٠


 تاریخ: پنج شنبه ٣ تير ١٤٠٠      ساعت: ٠٨:٥٦        شماره خبر: ١١٧٦٢٨         نسخه چاپی 

 

تبدیل علم به عمل جهاد تمدن ساز است / جشن میلاد امام رضا ع توسط طلاب آفریقا

 

در سالروز ولادت با سعادت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام طلاب آفریقایی جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان در بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام جشن سروری برپا کردند.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان، در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین صالح، رئیس جامعه المصطفی خراسان با موضوع "نقش امام رضا در تعمیق و عینیت بخشی به مولفه های اساسی تمدن اسلامی" به تلاش های حضرت امام رضا (ع)، برای ادامه نهضت امام صادق (ع) اشاره و اظهار داشت: وجود مبارک امام رضا (ع) هم در دوران حیاتشان مروج علم بودند و هم بعد از حیاتشان با تأسی به سنت ایشان، خط علم از طریق ایجاد و گسترش حوزه‌ها و مدارس علمیه در ایران به جد دنبال شد.

وی در ادامه گفت: جلسات و مجامع علمی بزرگی در محضر امام (ع) برپا شد و شاگردان زیادی در رشته‌های گوناگون اعم از علوم معرفتی و سایر علوم تربیت شدند. و در قرن ۴ و ۵ شاهد اوج بسترسازی نرم افزاری برای شکل گیری رواج و توسعه علم و تمدن اسلامی هستیم .

رئیس جامعه المصطفی ص خراسان به حدیثی از امام رضا (ع) در خصوص گسترش علم اشاره و بیان داشت: حدیث مهمی از امام رضا در باب علم و گسترش آن وجود دارد که می فرمایند: طَلَبُ الْعِلْمِ فَرِیضَةٌ عَلَی کُلِّ مُسْلِمٍ، ، فَاطْلُبُوا الْعِلْمَ فِی مَظَانِّهِ، وَ اقْتَبِسُوهُ مِنْ أَهْلِهِ، یعنی "طلب دانش بر هر مسلمانی واجب است؛ پس دانش را از هر جا که احتمال می‌دهید وجود دارد، از اهلش دریافت کنید".

عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی در ادامه این حدیث اظهار داشت: امام علی بن موسی الرضا می‌فرمایند: "تبدیل علم به عمل جهاد است"و این فرمایش حضرت امام رضا ع یک فرمایش تمدن ساز است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح به گسترش علم با رویکرد تمدن ساز در بیان امام هشتم اشاره و اظهار داشت: حضرت ثامن الحجج می فرمایند: فَإِنْ تَعَلُّمِهِ للهِ حَسَنَةً، وَ طَلَبِهِ عِبَادَةِ، وَ الْمُذَاکَرَةِ فِیهِ تَسْبِیحٌ، وَ الْعَمَلُ بِهِ جِهَادِ، وَ تَعْلِیمُهُ مِنْ لَا یَعْلَمُهُ صَدَقَةَ، وَ بَذَلَهُ لِأَهْلِهِ قُرْبَةٌ إِلَی اللهِ؛ علم به عنوان شاخص قدرت در کلام امام رضا بیان می شود.

وی ادامه داد: بعد امام رضا می‌فرمایند: علم بر حکام و زمام داران، مسلط و حاکم است. یعنی قدرت علم از همه قدرت‌ها بالاتر است و این علم است که تولید قدرت می‌کند.

رئیس جامعه المصطفی ص خراسان گفت:  امام رضا در خصوص علم و دانش می فرمایند: المؤنس فِی الْوَحْشَةِ، وَ الصَّاحِبِ فِی الْغُرْبَةِ وَ الْوَحْدَةِ، وَ الْ مُحدِثُ فِی الْخَلْوَةِ، وَ الدَّلِیلُ فِی السَّرَّاءِ وَ الضَّرَّاءِ، وَ السِّلَاحَ عَلَی الأَعْدَاءِ، وَ الزَّیْنَ عِنْدَ الأخلاء. یَرْفَعُ اللهُ بِهِ أَقْوَاماً فَیَجْعَلُهُمُ فِی الخَیْرِ قَادَةَ، تقتبس آثَارِهِمْ، وَ یُهْتَدَی بفعالهم وَ یُنْتَهَى إِلَی آرَائِهِمْ "هنگام وحشت، یاور آدمی است و هنگام غربت، یار انسان و تنهایی و سخنگویی در خلوت و هنگام سختی و شدت، راهنما و در برابر دشمنان، جنگ‌افزار و در میان دوستان زینت است. خداوند در پرتو آن، مردمانی را به اوج می‌رساند و در امور خیر، راهبرشان بوده تا جایی که از آثار ایشان اقتباس شده، از رفتار نیکشان ره می‌یابند و همه به اندیشه‌ی ایشان می‌رسند".

حجت الاسلام والمسلمین صالح به حدیثی ازامام رضا ع پیرامون تشویق ایشان در خستگی ناپذیری از طلب علم در طول عمر و خصوصیات ده گانه کمال عقل انسان اشاره و اظهار داشت: حضرت می فرمایند:   « لا یَتِمُّ عَقْلُ امْرِء مُسْلِم حَتّى تَکُونَ فیهِ عَشْرُ خِصال: أَلْخَیْرُ مِنْهُ مَأمُولٌ. وَ الشَّرُّ مِنْهُ مَأْمُونٌ. یَسْتَکْثِرُ قَلیلَ الْخَیْرِ مِنْ غَیْرِهِ، وَ یَسْتَقِلُّ کَثیرَ الْخَیْرِ مِنْ نَفْسِهِ. لا یَسْأَمُ مِنْ طَلَبِ الْحَوائِجِ إِلَیْهِ، وَ لا یَمَلُّ مِنْ طَلَبِ الْعِلْمِ طُولَ دَهْرِهِ. أَلْفَقْرُ فِى اللّهِ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنَ الْغِنى. وَ الذُّلُّ فىِ اللّهِ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنَ الْعِزِّ فى عَدُوِّهِ. وَ الْخُمُولُ أَشْهى إِلَیْهِ مِنَ الشُّهْرَهِ. ثُمَّ قالَ(علیه السلام): أَلْعاشِرَهُ وَ مَا الْعاشِرَهُ؟ قیلَ لَهُ: ما هِىَ؟ قالَ(علیه السلام): لا یَرى أَحَدًا إِلاّ قالَ: هُوَ خَیْرٌ مِنّى وَ أَتْقى ». عقل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد:۱ـ از او امید خیر باشد. ۲ـ از بدى او در امان باشند. ۳ـ خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد. ۴ـ خیر بسیار خود را اندک شمارد. ۵ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. ۶ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. ۷ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوبتر باشد. ۸ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوبتر باشد. ۹ـ گمنامى را از پرنامى خواهانتر باشد. ۱۰ـ سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ به او گفته شد: چیست؟ فرمود: احدى را ننگرد جز این که بگوید او از من بهتر و پرهیزکارتر است.

وی همچنین در بیان جایگاه آموزش علم و احادیث ائمه به دیگران در نزد امام رضا ع و پیامبر مکرم اسلام ص اظهار داشت: امام رضا (علیه السلام) درباره ی تعلیم و آموزش احادیث به دیگران نیز فرمودند: «پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) سه بار فرمودند: خدایا، جانشینان مرا رحمت کن، پرسیدند: ای پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) جانشینان شما چه کسانی هستند؟ فرمودند: آنان که پس از من می آیند، احادیث و سنت مرا نقل می کنند و به مردمان پس از من می رسانند»  

رئیس جامعه المصطفی ص خراسان با بیان اینکه امام رضا ع همواره به سیری ناپذیری از علم تشویق می نمودند گفت: جمله ی «چهار چیز از چهار چیز سیر نمی شوند: زمین از باران، زن از مرد، چشم از نگریستن و عالم از علم» نشانگر توجه ایشان به مطلق علم و محدود ندانستن آن به معارف دین است. از جمله دلایل توجه امام رضا (علیه السلام) به مطلق علم، آن است.

شایان ذکر است ویژه برنامه ملل آفریقا با شرکت بیش از 150 نفر از طلاب و خانواده های آنان از 17 ملیت در روز سه شنبه 1 تیرماه همزمان با روز ولادت امام رضا علیه السلام و با سخنرانی حجه الاسلام صالح رئیس نمایندگی خراسان در صحن کوثر حرم مطهر رضوی، و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار گردید.

 


خروج


مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه برگزار گردید

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
مراسم سوگواری امام حسن مجتبی ع در جامعه المصطفی خراسان برگزار گردید

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
پیام رئیس جامعةالمصطفی به مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰

پنج شنبه 25 شهريور 1400
مشاهده
جامعه المصطفی ص میراث دار حوزه ای عریق با سابقه بیش از هزارساله است

يکشنبه 21 شهريور 1400
مشاهده
سال تحصیلی جامعه المصطفی خراسان آغاز شد

يکشنبه 21 شهريور 1400
مشاهده
مراسم آغاز سال تحصیلی 1400-1401جامعه المصطفی خراسان برگزار می‌گردد

پنج شنبه 18 شهريور 1400
مشاهده
کنگره علمی اُمناء الرّسُل در حوزه علمیه قم و نجف برگزار می گردد

دوشنبه 15 شهريور 1400
مشاهده
تاریخ برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی «تبلیغ جهانی دین» تمدید شد

شنبه 13 شهريور 1400
مشاهده
ارتقای رتبه دوفصلنامه علمی «مطالعات فقه اسلامی و مبانی حقوق»

چهارشنبه 10 شهريور 1400
مشاهده
ارتقای رتبه دوفصلنامه علمی- «پژوهشنامه کلام»

چهارشنبه 10 شهريور 1400
مشاهده
فراخوان هفتمین جایزه جهانی اربعین منتشر شد

سه شنبه 9 شهريور 1400
مشاهده
حسینی بودن یعنی معنا گرفتن زندگی و رهایی از بن بست ها

پنج شنبه 4 شهريور 1400
مشاهده
امام سجاد (ع) به زبان «دعا» اصلاح جامعه‏ را آغاز کردند

شنبه 30 مرداد 1400
مشاهده
پایداری هدف اصلی امام حسین ع برای سربلندی ملت‌های جهان است

دوشنبه 25 مرداد 1400
مشاهده
اعلام ویژه برنامه های سوگواری ابا عبدالله الحسین ع در نمایندگی خراسان

جمعه 22 مرداد 1400
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی
امام خمینی35
جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد