جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
سه شنبه ٠٣ خرداد ١٤٠١


 تاریخ: دوشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٩      ساعت: ٠٦:٢٥        شماره خبر: ١١٥٦٣٣         نسخه چاپی 

 

رئيس جامعه المصطفی العالميه خراسان در اجلاس تشکل های فرهنگی جهان اسلام:

رسالت های مهم تشکل های جهان اسلام ارئه یک چهره نو و نگاه تازه به ابعاد دین در صحنه های جهانی است

 

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی ص العالمیه نمایندگی خراسان، اجلاس تشکل های فرهنگی جهان اسلام با موضوعات اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی در منطقه، تشکل ها  و صیانت از اهداف انقلاب در عرصه بین الملل، بایسته ها و رسالت تشکل های فرهنگی در گام دوم انقلاب اسلامی  با همکاری و مشارکت آستان قدس رضوی در تاریخ 19 بهمن ماه 99و با حضور تشکل های فرهنگی در تالار نمایشگاه دائمی آستان قدس رضوی برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام  والمسلمین محمد رضا صالح رئيس جامعه المصطفی ص العالميه نمایندگی خراسان ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه (س) و ایام الله دهه فجر پیرامون نقش تشکلها در صیانت ازاهداف انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل اظهار کرد: کلمه انقلاب از قلب به معنی زیرو شدن و دگرگونی است. انقلاب اسلامی ایران یک دگرگونی و تحول بود، در واقع عمده ترین تفاوت انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب ها این بود که انقلاب اسلامی کاملا دینی و فرهنگی بوده است . 

رئيس جامعه المصطفی ص العالميه خراسان در ادامه افزود: در عصری که اروپا بعد از پشت سر گذاشتن دوره رنسانس بحث روشنفکری را مطرح می­کند و از همان دوران دین را یک امر شخصی و در تقابل با علم وعقلانیت می پندارد، و عقل نوبنیاد را مبنای حرکت روشنفکری در غرب می داند، شخصیت بزرگی از قلب عالم اسلام ظهور می کند، و پرچم انقلاب اسلامی ایران را برافراشته و اعلام می کند ما می خواهیم کشوری را برمبنای دین اداره کنیم.

وی با تاکید بر اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) نظریه ولایت فقیه را برای اداره امور کشور ارائه داد، افزود: الگوی حکومت دینی و انقلاب اسلامی بر مبنای حکومت ولایت فقیه یک الگوی اسلامی است که در دل معارف اسلامی وجود داشته، و امام خمینی (ره) در سیزده جلسه درس خارج در نجف اشرف نظریه ولایت فقیه را برای اداره کشور اسلامی کشف و استخراج نمود و به جهان امروز ارائه کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) تحول و دگرگونی را درچند زمینه ایجادکرد ادامه داد: اولین تحولی که امام ایجاد کرد تحولی جهانی در مرزها و عرصه بین الملل بوده است، در واقع تحول در ابعاد شناختی، و نگرشی و بصیرتی به دین بوده است، در این راستا اندیشه امام سبب شد که نگاه مردم به جهان و دین متحول شود. از جمله رسالت های مهم تشکل های جهان اسلام ارئه یک چهره نو و نگاه تازه به ابعاد دین در صحنه های جهانی است، ترسیم نگاه نو و توجه به دین می تواند پاسخگوی نیازهای بشر امروز باشد، تحولی که امام خمینی (ره) در نگاه ها ایجاد کرد، نگاه جامع به دین بود.

وی گفت: دومین تحولی که امام خمینی (ره) ایجاد کرد تشکیل امت اسلامی است، نگاه امام این بود که مرزها را برداشت، در کنگره عظیم حج همه کشورها و همه مذاهب حضور دارند،  و این امر نشان می دهد که مسلمانان یک امت واحده  هستند امت اسلامی شکل نمی گیرد مگر اینکه اندیشه علمای اسلام به هم نزدیک شود. از دستاوردهای حضرت امام خمینی (ره) تشکیل امت اسلامی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی است، که در افکار امام خمینی (ره) و اندیشه مقام معظم رهبری اتحاد عظیم اسلامی و تشکیل امت اسلامی موج می زند.

رئيس جامعه المصطفی ص العالميه خراسان با تاکید بر اینکه  امام خمینی (ره) به ظرفیت ملت و امت تکیه کرد افزود: ملتهای خودتان را به عنوان پشتیبان بشناسید، یک عالم تا زمانی که عالم مردمی است و تکیه برمردم دارد می تواند نفوذ کلام داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح با اشاره  به اهمیت استراتژی تقریب مذاهب اسلامی، اتحاد علمای اسلام، و تقریب علمی در خصوص تشکیل امت اسلامی، عنوان کرد : استقلال اقتصادی، استقلال فرهنگی - علمی، سبک زندگی اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی چهار زیربنای امت اسلامی بوده اند.

وی نقش مهم جامعه المصطفی ص العالمیه را به عنوان دانشگاه بزرگ اسلامی به عنوان رسالت عامه جهان اسلام در حوزه مسائل دینی بر مبنای کتاب و سنت برشمرد و ادامه داد: جامعه المصطفی ص العالمیه پل فرهنگی بین تمدن عظیم ایرانی­‌اسلامی و تمدن جهانی است. از اقدامات دیگر جامعه المصطفی ص ایجاد بیداری در بین طلاب نسبت به انحطاط فرهنگی است. انقلاب اسلامی ایران به این انحطاط فرهنگی پایان داد، و اسلام را قابل اداره کردن جامعه در همه ابعاد معرفی کرد.

 

منطق صدور انقلاب منطق معارف عصمت و اهل بیت (ع) است

همچنین در اين نشست مشترك حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد معاون تبلیغات آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه ما در ابتدا  باید منطق صدور انقلاب و ارزش های انقلاب را بشناسیم افزود: منطق صدور انقلاب منطق معارف عصمت و اهل بیت (ع) است.

معاون تبلیغات آستان قدس رضوی در ادامه عنوان کرد: گفتمان وحدت اسلامی از محصولات امام راحل (ره) است، و به پشتوانه قرآن و عترت و معارف اهل بیت (ع) ، پرچمداری امام و خون شهدای عزیز بیشترین سرمایه گذاری را برای تحقق امت اسلامی و گفتمان وحدت اسلامی داشته ایم، امام خمینی (ره) برای همه اقشار کشور قائل به وحدت بودند.

حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد با اشاره به اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی در منطقه اظهار کردمنطق حضرت امام وحدت امت اسلامی بود، امام راحل مبارزه با ظلم و ظالم و استکبار را احیا کردند. امام مسیر مبارزه علمی- فقهی و عقیدتی را باز کردند، اگر در دنیا قرار است ارزش های انقلاب اسلامی را منعکس کنیم خاستگاهی جز قرآن وعترت نداریم.

 

اهمیت و توجه جدی به رسانه ها و هنرها ی جدید را همه باید به رسمیت بشناسند

در ادامه این اجلاس  وحید جلیلی فعال فرهنگی و رسانه ای با اشاره به بایسته ها و رسالتی که تشکل های فرهنگی در ارتباط با گام دوم انقلاب اسلامی و فضای پیش روی انقلاب اسلامی دارند تصریح کرد: با توجه به اینکه الگوی حضرت امام رسول الله بود به کار گیری درست ابزارهای ارتباطی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری عاملی مهم در پی ریزی نظام و گسترش پیام اسلام ناب بوده است.

وحید جلیلی  با تاکید بر اینکه علما به هنرمندان توجه کنند، و آنها را شناسایی نموده و به مردم معرفی نمایند افزود: بخش مهمی از جریان انقلابی در ایران به این خاطر بوده که توانسته با هنر آمیخته شود. امروز از دستاوردهای انقلاب اسلامی هزاران هزار اثر خوب هنری در جمهوری اسلامی است که می تواند زمینه ای برای تبلیغ باشد، در واقع اهمیت و توجه جدی به رسانه ها و هنرها ی جدید را همه باید به رسمیت بشناسند.

 

شایان ذکر است این مراسم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار گردید.

تهیه خبر : ز . زحمتکش

 

 

 

 

 


خروج


رمز پیروزی در خرمشهر *ایمان به خدا بود*

سه شنبه 3 خرداد 1401
مشاهده
چاپ و نشر 14 عنوان کتاب نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان+ جدول

سه شنبه 3 خرداد 1401
مشاهده
اقدامات صورت گرفته، تحسین برانگیز است

دوشنبه 2 خرداد 1401
مشاهده
مبلغ آینده‌پژوه باید فضای مجازی را بشناسد و به آن ورود کند

دوشنبه 2 خرداد 1401
مشاهده
محوریت تبلیغ باید ظهور حضرت مهدی (عج) باشد

دوشنبه 2 خرداد 1401
مشاهده
تبلیغ باید همراه با رفق و مدارا باشد

شنبه 31 ارديبهشت 1401
مشاهده
اهمیت ترسیم نظام الگویی زندگی رسول الله(ص)

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
انقلاب اسلامی مردم سالاری دینی را به دنیا معرفی کرد

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
شبکه مفهومی تبلیغ از منظر قرآن کریم

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
گزارش تصویری اختتامیه کنفرانس بین‌المللی«تبلیغ جهانی دین؛ چالش‌ها، فرصت‌ها و تجارب در عرصه بین‌الملل»

پنج شنبه 29 ارديبهشت 1401
مشاهده
اهمیت توجه به تبلیغ جهانی دین در عصر حاضر

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
فراهم شدن زمینه جریان‌های دینی به واسطه نهاد جامعةالمصطفی العالمیه

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
آغاز به کار کنفرانس بین‌المللی «تبلیغ جهانی دین، چالش‌ها و فرصت‌ها در عرصه بین‌الملل»

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
شبکه‌سازی مبلغان بین‌الملل از اهداف مهم کنفرانس بین‌الملل تبلیغ جهانی دین است

چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401
مشاهده
علت موفقیت شهید مطهری، تفکر روشمند است

دوشنبه 26 ارديبهشت 1401
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،بلوار آیت الله مدرس
نبش مدرس یک
جامعة المصطفی ص العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد