جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠


 تاریخ: يکشنبه ١٤ دی ١٣٩٩      ساعت: ٠٩:٤٤        شماره خبر: ١١٥١٨٨         نسخه چاپی 

 

بازنشر درس اخلاق آیت الله مصباح یزدی در جمع طلاب المصطفی خراسان

 

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان، در پی درگذشت عالم وارسته، حضرت آیت الله مصباح یزدی، درس اخلاق این عالم وارسته که در ششم آذرماه 1398 در المصطفی خراسان برگزار شد، باز نشر داده می شود.

صبح روز دوشنبه درس اخلاق عمومی با سخنرانی حکیم متاله و استاد فرزانه حضرت آیت الله مصباح یزدی در مدرسه تحصیلات تکمیلی المصطفی خراسان با حضور  پرشور طلاب، فضلا و علماء جامعة المصطفی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی العالمیه خراسان، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و مدرس برجسته حوزه علمیه، چهارم آذرماه، در جلسه درس اخلاق جامعة المصطفی العالمیه خراسان، عنوان کرد: از آیات قرآن اینگونه برمی‌آید که خداوند پس از خلقت ملکوت و فرشتگان الهی خطاب به آنان فرمود که می‌خواهم جانشینی در زمین بیافرینم، بعد از اینکه حضرت آدم خلق شد، حضرت آدم به فرشتگان گفت اسماء الهی را به من بگویید و آنان گفتند خداوند این‌ها را به ما نیاموخته است، این همان علمی بود که خداوند به حضرت آدم(ع) آموخته بود و فرشتگان در اینجا به ضعف علمی خود اعتراف کردند.

 خلقت آدم موجب تکامل خلقت

 وی با اشاره به اینکه حضرت آدم اسماء الهی را به فرشتگان آموخت، افزود: نکته‌ای که از این بیان قرآنی برداشت می‌شود این است که خلقت حضرت آدم(ع) باعث کامل شدن خلقت عالم و با خلقت او عالم واجد خلیفة‌الله شد، علم اولین ویژگی لازم برای خلیفة‌الله شدن است، در کنار این داستان است که خداوند امر به سجده افتادن فرشتگان در برابر حضرت آدم می‌کند، در این میان فردی حضور داشت که شش هزار سال عبادت خدا را کرده بود و شبیه به فرشتگان بود، اما به انسان سجده نکرد و این فرد شیطان بود.

 رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) عنوان کرد: انسان برای اینکه اشرف مخلوقات شود، علاوه بر اینکه به علم نیاز دارد باید به یک نکته دیگر نیز توجه کند و آن فریب نخوردن در مقابل شیطان است، در چنین شرایطی انسان به مقامی می‌رسد که فرشتگان باید در مقابل او سجده کنند و این زمینه‌ای است که برای فرزندان آدم نیز فراهم شده است.

 وی افزود: اگر علم بیاموزیم و در راه خدا فریب شیطان را نخوریم و به دام او نیفتیم، می‌توانیم به مقامی برسیم و کاری کنیم تا اتفاقاتی که با امور مادی سازگار نیست و حتی مخالف آن است برای ما قابل انجام باشد. طبق فطرت خود طالب کمال هستیم و در این مسیر قانع نمی‌شویم، اگر بخواهیم به ندای فطرت خود یعنی قرب خدا پاسخ دهیم، باید به دو چیز توجه کنیم، یکی از آن دو تحصیل علوم خداپسند و دیگری پیدا کردن وسیله مبارزه با شیطان است و اگر از هریک غفلت کنیم از هدف خود باز می‌مانیم.

 جهل باعث لغزش انسان

مصباح‌یزدی اظهار کرد: جهل باعث می‌شود تا انسان در بسیاری از موارد زندگی بلغزد، حتی در اعتقادات خود دچار مشکل شود، خصوصا که خود شیطان گفته که فرزندان آدم را گمراه می‌کند، آنان که حتی به مقامات عالی علمی مانند فقه رسیدند نیز خود اعتراف کردند که به بهره‌ای از علم نرسیدند، بیش از هزار رشته علم خاص وجود دارد و ما به اقتضای عمر و شرایط زندگی ناچار به انتخاب از میان علوم هستیم.

 وی ادامه داد: برای انتخاب علم اولویت با علمی است که نفع بیشتری دارد، علمی که چند سال برای آدم نفع دارد و پس از آن دیگر اثر ندارد، در مقابل علمی که نفع آن ابدی است، جایگاه پایین‌تری دارد. علمی که نتیجه آن ابدی است و نفع آن علاوه بر دنیا و آرامش زندگی که بزرگترین آرمان و خواسته جهان کنونی است، تا بی‌نهایت نفع آن باقی می‌ماند با علوم مادی نسبتی ندارد، حال باید کدام علم را باید انتخاب کنیم؟

 رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) اضافه کرد: علومی که ما را با حقایق آشنا می‌کند و باعث سعادت اخروی می‌شود و پیشرفت آن موجب تکامل انسان است، نفع بیشتری دارد چرا که قرآن می‌فرماید آن زندگی آخرت هم به جهت کیفیت هم به جهت کمیت بر این دنیا برتری دارد و کیفیت آن چنین است که ما در دنیا درک و تصوری از آن نداریم.

 وی افزود: ما خدا را شاکریم که در زمانی زندگی می‌کنیم که روز به روز شرایط استفاده از علوم دین و اهل بیت(ع) رو به پیشرفت است و ابزار و راه‌های تحصیل آن آسان‌تر شده است، اما دشمنی شیطان و تجربه او برای گمراه کردن نیز چندهزار برابر شده است، ممکن است برخی تصور کنند که خداوند نتوانسته شیطان را از بین ببرد و یا جلو آن را بگیرد اما ترقی و رشد انسان به این است که بین دو قدرت متضاد قرار گیرد و به اختیار انتخاب کند.

ارزش انسان و مقاوت در برابر شیطان

مصباح یزدی گفت: فرشتگان انسان را به سوی خدا می‌خوانند و وسوسه‌های شیطان به سوی دیگر، ما باید با انتخاب خود زمینه تکامل را فراهم کنیم، ارزش انسان به حرکت اختیاری و مقاومت در برابر شیطان است، برای موفقیت در این راه غیر از تحصیل علم باید تزکیه نفس کنیم و حرکت عملی داشته باشیم، بزرگانی که سال‌ها تلاش کرده و به تزکیه نفس خود پرداختند، شیطان بیشتر توان خود را برای گمراه کردن آنان می‌گذارد، امروز ابزارها و انواع دام‌های شیطان بیشتر شده و به وسیله آنان قهرمانان را به دام می‌اندازد و این نشان‌دهنده آن است که نسل ما چنان پیشرفت کرده که هدایت یک نفر مساوی هدایت میلیاردها انسان است و شیطان بزرگ را به خاک می‌کشد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه شرایط مبارزه با شیطان کم و بیش برای ما فراهم است، گفت: اگر بتوانیم بین زندگی خود و هدایت مردم یکی را انتخاب کنیم، اگر بین اهم و مهم، مهم را انتخاب کنیم و این مهم مخالف و مزاحم تکلیف اهم باشد، کار حرام انجام شده است، باید وظیفه خود را درست بشناسیم، گاهی باید تا پای جان مثل شیخ فضل‌الله نوری مقاومت کنیم.

وی با اشاره به مراحل خودسازی در انسان فرمود: انسان از همان آغاز عمر خود در این مسیر سخت قرار نمی گیرد و شیطان هم در این مرحله از زندگی چنین طمعی به انسان ندارد. شیخ انصاری حاضر نشد از وجوهات شرعیه برای نیاز شدیدی که برای او به وجود آمده بود به دلیل اینکه ممکن است طلبه ای در عین نیازمندی این پول را در اختیار نداشته باشد، استفاده کند و همین سبب شد که در عالم مکاشفه، مشاهده کردند که شیطان ناله می زند که نتوانسته بر شخصیتی مانند شیخ انصاری غلبه کند و بر اثر قدرت ایمان و خود ساختگی این عالم بزرگ نتوانسته به مقصد خود برسد.

مصباح یزدی ضمن توصیه به فضلا و طلاب جامعة المصطفی به ضرورت شناخت شیطان و راه های به انحراف کشیدن انسان، گفت: نسل حاضر با دام ها و ابزار های گسترده تری مواجه است و شیطان به سراغ بزرگان و علماء می‌رود و به آنها طمع می کند تا در مسیر آنها انحرافی ایجاد کند و در این مسیر، هدایت یک شخص مانند هدایت یک جهان است.

وی افزود: شخصیتی با عظمت مانند مقام معظم رهبری است که شیطان بزرگ را به استیصال کشیده است و خود را وقف دین نموده و تنها به رضایت خداوند فکر کرده است و خداوند او را نصرت و یاری کرده است. ما هم باید بدانیم در هر زمان و هر موقعیتی با چه شیطانی و چه دامی از شیطان مواجه هستیم.

ایشان به ابزارها و راه‌های شیطانی اشاره کرد و گفت: گاهی ابزار شیطان مادی و مالی است که این از ساده ترین راه های شیطان است ولی از این مهمتر این است که گاهی به انسان القاء می کنند که تکلیف واجب بر انسان همان واجبات و نماز و ذکر و احکام عبادی است و نیازی به تکالیف مهم اجتماعی و سیاسی نیست، و آنها را دنیا می داند و این دام بزرگی است.

مصباح‌یزدی اظهار کرد: گاهی در این دنیا منافع دین و احکام الهی بازیچه دست دنیاپرستان می شود اینجاست که در اغلب مراتب باید امر به معروف و نهی از منکر کرد و گاهی با جان فشانی و نثار جان خود از دین خدا دفاع کرد و در انجام این وظیفه بزرگ نباید کوتاهی کرد.

ایشان با اشاره به انس با قرآن، احادیث و سیره معصومین علیهم السلام، فرمود: با تمسک به این دو می‌توان دین خدا را نصرت کرد.

 

گزارش تصویری:

 


 


 


 


 


 


 

 


خروج


ويژه برنامه هاي دهه كرامت با محوريت فضاي مجازي برگزار می گردد

دوشنبه 24 خرداد 1400
مشاهده
تشرف دختران جهان اسلام به حرم مطهر امام رضا علیه السلام

يکشنبه 23 خرداد 1400
مشاهده
درک عظمت وجودی شخصیت حضرت معصومه(س) برای انسان عادی غیرممکن است

شنبه 22 خرداد 1400
مشاهده
مراسم سالروز ولادت حضرت معصومه س در المصطفی خراسان برگزار شد

شنبه 22 خرداد 1400
مشاهده
پیام تبریک رئیس جامعه المصطفی ص خراسان به مناسبت دهه کرامت

شنبه 22 خرداد 1400
مشاهده
تشکیل شورای همکاری جامعه المصطفی و حرم مطهر رضوی جهت برنامه های دهه کرامت

جمعه 21 خرداد 1400
مشاهده
تدارک نمایندگی المصطفی در خراسان برای برگزاری ویژه برنامه های دهه کرامت

جمعه 21 خرداد 1400
مشاهده
آغاز ثبت نام دوره های تابستانی مرکز آموزشی رسانه ای بیان

چهارشنبه 19 خرداد 1400
مشاهده
منافع فراوان امت اسلامی در گرو انتخاب درست ریاست جمهوری ایران است

سه شنبه 18 خرداد 1400
مشاهده
تمدید مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد، دکتری و سطح ۳، ۴ و ۵

سه شنبه 18 خرداد 1400
مشاهده
نشست بصیرتی ویژگیهای انتخاب اصلح از منظر نهج البلاغه برگزار شد

سه شنبه 18 خرداد 1400
مشاهده
مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق ع در جامعه المصطفی خراسان برگزار شد

يکشنبه 16 خرداد 1400
مشاهده
مهمترین کار امام خمینی (ره) مهجوریت زدایی از قرآن بود

شنبه 15 خرداد 1400
مشاهده
انقلاب اسلامی ایران آغازی برای تحقق حکومت جهانی به رهبری حضرت مهدی عج است

پنج شنبه 13 خرداد 1400
مشاهده
رعایت اصول و مبانی فکری حضرت امام ره، صراط مستقیم انقلاب است

پنج شنبه 13 خرداد 1400
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی
امام خمینی35
جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد