جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩


 تاریخ: يکشنبه ١٨ آبان ١٣٩٩      ساعت: ١٠:٤٧        شماره خبر: ١١٤٤١١         نسخه چاپي 

 

علت توهین و هتاکی به پیامبر گرامی اسلام (ص)، شخصیت علمی و اخلاقی ویژه پیامبر اسلام و حقانیت آموزه‌های ایشان است که به‌زودی جهان را فرا خواهد گرفت/ طلاب المصطفی ص باید شبکه‌های نخبگان ایجاد، و تلاش کنند اصولی، تشکیلاتی و گروهی کار کنند

در وبینار علمی «آینده تحولات فرهنگی سیاسی منطقه با تأکید بر معامله قرن» مطرح شد؛

 


 

دکتر سید هادی سید افقهی در وبینار علمی «آینده تحولات فرهنگی سیاسی منطقه با تأکید بر سناریو معامله قرن» گفت: در واقع یک جریان ضد دینی وجود دارد که هر از چند گاهی توهین و هتاکی را در دستور کار خود قرار می‌دهد. هر جا که جهان اسلام به‌صورت محکم، سریع، قاطع و یکپارچه به میدان آمدند، این جریان عقب‌نشینی کرد؛ اما هر جا که جهان اسلام و مسلمانان سست، کند و ضعیف به میدان مقابله برخاستند، این جریان گستاخ‌تر شد.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی العالمیه_ نمایندگی خراسان، دکتر سید افقهی؛ تحلیل‌گر ارشد مسائل منطقه و بین‌الملل در ادامه گفت: ضمن مقارنت ایام با ولادت پیامبر گرامی اسلام باید توجه داشت که توهین به مقدسات ادیان و پیامبران الهی و به‌ویژه پیامبر گرامی اسلام مسبوق به سابقه است.

وی در ادامه به مسئله جدایی دین از سیاست پس از رنسانس اشاره و اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی که تأثیرات عمده‌ای در تقویت جریان‌های دینی و نقطه عطفی در تاریخ سیاسی جهان اسلام است، جهان سکولار غرب حساس‌تر شد و  توهین و هتاکی نسبت به مقدسات  و به‌ویژه پیامبر گرامی اسلام شدت بیشتری یافت.

سرعت، قاطعیت و یکپارچگی جهان اسلام، باعث عقب نشینی جریان توهین به مقدسات می شود

وی ضمن اشاره به موارد مهمی از این هتاکی ها از جمله نگارش کتاب آیات شیطانی توسط سلمان رشدی ، نسبت دادن گروه تند رو به آموزه های پیامبر اسلام توسط پاپ بندیکت شانزدهم ، و بعد از اینها ابراز حمایت رئیس جمهور فرانسه از توهین به پیامبر توسط نشریه فکاهی شارلی هبد گفت: هر جا که جهان اسلام به‌صورت محکم، سریع، قاطع و یکپارچه به میدان آمدند، این جریان عقب‌نشینی کرد؛ اما هر جا که جهان اسلام و مسلمانان سست، کند و ضعیف به میدان مقابله برخاستند، این جریان گستاخ‌تر شده است.

دکتر سید افقهی پس از ذکر موارد فوق افزود: در همین قضایای اخیر فرانسه  وقتی با پاسخ ضعیف و همراه با مماشات سران کشورهای اسلامی مواجه شد، مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به خود جرئت داد تا به بهانه آزادی بیان از آن دفاع کند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب  اسلامی در پاسخی کوبنده و محکم قشر جوان فرانسه را مخاطب قرار داد که از رئیس‌جمهور خود بپرسند که: چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟ و آیا معنی آزادی بیان این است: دشنام و اهانت، آن‌هم به چهره‌های درخشان و مقدس؟ و آیا این کار احمقانه، توهین به شعور ملتی نیست که او را به ریاست خود انتخاب کرده است؟ و چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ و اگر کسی چیزی دراین‌باره نوشت باید به زندان برود، اما اهانت به پیامبر آزاد است؟

وی در ادامه تصریح کرد: علت اینکه رهبری این قشر جامعه را مخاطب قرار داد این است که قشر جوان، قشر نخبه و پویا، خلاق و کنجکاو  هر جامعه است که انگیزه زیادی برای کشف حقیقت دارد.

وی به نتیجه این پیام که سبب شد که بسیاری از دانشمندان، متفکران و حتی سیاست‌مداران غرب مانند آنگلا مرکل از موضع مکرون حمایت نکنند اشاره و بیان داشت: عجیب آنکه  مرتجعین عرب مانند «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات و محمد بن زاید آل نهیان  ولیعهد ابوظبی از مواضع ضد اسلامی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه  حمایت کرده و  به‌صراحت گفتند که از موضع آزادی بیان آقای مکرون حمایت می‌کنند.

علت توهین و هتاکی به پیامبر گرامی اسلام (ص)، شخصیت علمی و اخلاقی ویژه پیامبر اسلام و حقانیت آموزه‌های ایشان است که به‌زودی  جهان را فرا خواهد گرفت

تحلیلگر ارشد مسائل منطقه در محور دوم گفتگو به تبیین معامله قرن و ارتباط آن با توهین به مقدسات پرداخت و گفت:

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روح جدیدی از ظلم‌ستیزی و مقاومت در برابر طاغوت‌ها در جوانان مسلمان دمیده شد و مبارزاتی علیه ظلم و استکبار شروع شد. و دشمن به این فکر افتاد که به هر شکلی نور مقاومت را خاموش کنند که یکی از این برنامه ها همین معامله قرن است که به پیشنهاد رئیس‌جمهور بازاری آمریکا نام معامله بر آن گذاشته شد.

وی گفت: هدف معامله قرن تضعیف محور مقاومت و تقویت اسرائیل است که در آن حتی به پیمان اسلو هم پایبند نشدند.

سید افقهی در ادامه اظهار داشت: جرد کوشنر نقش اصلی را در طراحی این معامله داشته و ارتجاع عرب به سرکردگی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن زاید آل نهیان امارات متحده عربی و «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات از حامیان اصلی طرح معامله قرن هستند که گام‌های عملی را با تزویر، وعده‌های پوچ و پول‌های هنگفت در جهت عادی‌سازی روابط با اسرائیل برداشتند.

نقش و رسالت نخبگان در بصیرت افزایی جامعه اسلامی نسبت به کلان پروژه‌های ضد دینی

سید افقهی در ادامه به رسالت سنگین طلاب و دانش‌پژوهان المصطفی اشاره کرد و گفت: طلاب و دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی العالمیه رسالت مهم و سنگینی را بر عهده دارند چراکه هرکدام حامل پیام اسلام و مقاومت هستند.

وی تصریح کرد: اولاً، طلاب جامعه المصطفی در هر جا که باشند باید با همدیگر هماهنگ باشند و ارتباط داشته باشند. شبکه‌های نخبگانی درونی ایجاد کنند و تلاش کنند اصولی، تشکیلاتی و گروهی کار کنند.فردی کار نکنند. هرکدام یک مرکز علمی داشته باشید سعی کنند با مذاهب و فرقه‌های دیگر که همسو با ما هستند تعامل داشته باشند .

وی گفت: جهان اسلام ظرفیت‌های فراوانی در مقابله با جریان توهین به مقدسات اسلام دارد. طلاب باید به‌روز باشند و حوادث را دنبال کنند و در جریان باشند که چه توطئه‌ای علیه اسلام و مقاومت وجود دارد و بررسی کنند که چگونه با این‌گونه جریانات مقابله کنند.

وی در پایان ضمن معرفی دو کتاب علمی " جنگ تمدن‌ها اثر ساموئل هانتینگتون " و دیگری کتاب " پایان تاریخ اثر فرانسیس فوکویاما "، برای مطالعه توسط پژوهشگران المصطفی، موضوعات پژوهشی نیز مطرح کرد: اول موضوع «افول آمریکا» به‌عنوان دشمن اصلی بشریت که از ابعاد مختلف قابل‌بررسی است. و دوم موضوع بررسی تجربیات است که کجاها شکست خورده‌ایم و ببینیم علل شکست چه بوده است.

گفتنی است این وبینار در روز پنج شنبه 15 آبان 1399- توسط پژوهشکده بین المللی امام رضا (ع) جامعة المصطفی العالمیه خراسان در محل این پژوهشکده برگزار گردید.

 


خروج


امروزه با الگوگیری از انقلاب اسلامی، مراسم سوگواری ایام فاطمیه در سراسر جهان اسلام در حال برگزاری است

يکشنبه 28 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی العالميه تنها نهاد متولی تعليم و تربيت طلاب غير ايرانی در كشور است

شنبه 27 دی 1399
مشاهده
جامعه المصطفی ص خراسان و آستان قدس رضوی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

سه شنبه 16 دی 1399
مشاهده
اندیشه جهانی شهید سلیمانی یک الگوی کامل است

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
«لوح تلاش و خدمت جهادی» به کارکنان جهادی المصطفی خراسان اهدا شد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
بازنشر درس اخلاق آیت الله مصباح یزدی در جمع طلاب المصطفی خراسان

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
جامعةالمصطفی در واکنش با ساخت فیلم «بانوی بهشت» بیانیه‌ای صادر کرد

يکشنبه 14 دی 1399
مشاهده
وظیفه امروز ما، یاری رساندن به حضرت فاطمه زهرا(س) با قلم هایمان است

سه شنبه 9 دی 1399
مشاهده
مجلس تحریم جامعه المصطفی العالمیه را محکوم کرد

دوشنبه 8 دی 1399
مشاهده
تشکل های فرهنگی اتاق فکری برای المصطفی ص و دارای نقش موثر در تعالی این مجموعه هستند

چهارشنبه 3 دی 1399
مشاهده
تحریم جامعه المصطفی برگ ننگین دیگری از کارنامه طولانی تجاوزها و جنایات آمریکاست

سه شنبه 2 دی 1399
مشاهده
حضور رئیس جامعةالمصطفی در جلسه کمیسیون فرهنگی و آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی

دوشنبه 1 دی 1399
مشاهده
تعبیر سنتی و مدرن بودن حوزه و دانشگاه تعبیر صحیحی نیست

يکشنبه 30 آذر 1399
مشاهده
پیام رئیس جامعةالمصطفی به مناسبت هفته پژوهش

شنبه 22 آذر 1399
مشاهده
فراخوان مشارکت در طرح " زیارت نیابتی "

شنبه 22 آذر 1399
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،خیابان امام خمینی،امام خمینی35 جامعه المصطفی العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد