جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
جامعة المصطفی العالمیة
دوشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠١


 تاریخ: سه شنبه ٤ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٠٠        شماره خبر: ١١٣٢٦٥         نسخه چاپی 

 

حجت الاسلام و المسلمین صالح:

موفقیت های بزرگ تاریخ مرهون روح تعهد و مسئولیت پذیری افراد بوده است

 

در دومین جلسه از سلسله درس ها و عبرت های عاشورایی، حجت الاسلام والمسلمین صالح به تبیین ویژگی ها و عوامل ایجاد روح تعهد و مسئولیت در افراد پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه_نمایندگی خراسان، حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا صالح، رئیس جامعه المصطفی خراسان اظهار داشت: بزرگترین موفقیت هایی که در طول تاریخ انجام شده به خاطر این بود که افرادی در مقابل آن تعهدی که داشتند مسئولیت پذیر بودند و حاضر شدند در مقابل آن ایستادگی و فداکاری کنند. موفقیت های بزرگ تاریخ مرهون همین روح مسئولیت پذیری بوده است. و در مقابل هم، بزرگترین شکست های تاریخ و موفق نشدن ها از عدم وجود روحیه مسئولیت پذیری و تعهد بوده است.

وی گفت: وقتی روح تعهد در یک نفر ایجاد و تقویت می شود دیگر نیازی نیست که در موقعیت های مختلف به او بگویند چگونه عمل کند، و آیا این کار انجام شد یا خیر.

وی در تبیین عوامل ایجاد روح تعهد و مسئولیت پذیری، به عملکرد ابا عبدالله الحسین ع در زمان محاصره ایشان اشاره و اظهار داشت:  سید الشهدا (ع) در واقعه کربلا طی سخنرانی های مختلف نسبت به دشمنان و افرادی که برای مبارزه با وی به میدان آمده بودند، به آگاهی بخشی، روشنگری و هدایت آنان می پرداخت؛ لذا یکی از عوامل ایجاد روح تعهد و مسئولیت پذیری در انسان، همین ایجاد شناخت، آگاهی بخشی و آموزش نسبت به تکالیف افراد است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح بیان کرد: پیامبر اسلام برای تقویت روحیه مسئولیت پذیری می فرمایند، «كُلُّكُم راعٍ و كُلُّكُم مَسؤولٌ عَن رَعِيَّتِه »  بدانيد كه همه شما مسئوليد و همه شما نسبت به زير دستانتان بازخواست مى شويد.

وی در ادامه، مطالعه کتاب روش مدیریت رحمانی نوشته صمصام الدین قوامی را پیشنهاد، و به مسئولیت های پدر خانواده نسبت به اهل خانه اشاره و بیان داشت: در این کتاب حدیثی از پیامبر مکرم اسلام آورده شده است که خداوند به ایشان فرمودند: « وَالرَّجُلُ راعٍ عَلى أَهلِ بَيتِهِ و هُوَ مَسؤولٌ عَنهُم، وَ المرأةُ راعِيةٌ عَلى بَيتِ بَعلِها و وُلدِهِ و هِيَ مَسؤولَةٌ عَنهُم». مرد، سرپرست خانواده است و نسبت به آنان، بازخواست مى شود. زن، مسئول خانه شوهر و فرزندان اوست و در برابر آنان، بازخواست مى شود.

وی در تبیین عامل دیگری از عوامل ایجاد روحیه تعهد و مسئولیت پذیری در افراد، به تقویت روحیه و ارزش نهادن به توانمندی های زیردستان، برگرفته از عملکرد اباعبدالله الحسین (ع) در واقعه کربلا  اشاره و بیان داشت: در کربلا شب فرا رسید و امام حسین یارانش را جمع کرد و رو به  اصحاب کرد و فرمود: من اصحابی سراغ ندارم که شایسته تر از شما باشند و اهل بیتی سراغ ندارم که از شما نیکوتر باشند، سپس حضرت در حق آنان دعا کردند و فرمودند؛ شب شما را فرا گرفته است در این تاریکی شب سوار بر شتران پراکنده شوید و اهل بیت مرا نیز ببرید و مرا با این قوم تنها بگذارید چرا که اینان به غیر از من با کس دیگری کار ندارند. 

حجت الاسلام و المسلمین صالح به حدیثی از امام علی (ع) در خصوص مسئولیت افراد در مقابل تمام موجودات اشاره و اظهار داشت: حضرت می فرمایند: « اِتَّقُوا اللّه َ في عِبادِهِ و بِلادِهِ فإنّكُم مَسؤولُونَ حتّى عنِ البِقاعِ و البَهائمِ، أطِيعُوا اللّه َ و لا تَعصُوهُ ». از خدا بترسيد درباره بندگان او و سرزمين هايش؛ زيرا شما حتى نسبت به قطعه هاى زمين ها و چارپايان نيز بايد پاسخگو باشيد. از خدا اطاعت كنيد و نافرمانى او نكنيد. 

وی گفت: این اوج روح تعهد و مسئولیت در فرهنگ و ارزش های اسلامی است که یک انسان در برابر همه چیز حتی زمین ها و چهارپایان مسئول است. 

وی اظهار داشت: وقتی کسی مسئولیتی می‌پذیرد باید روح تعهد در او ایجاد بشود این جزئی از اجزاء ایمان است، یعنی اگر کسی آن روح تعهد و مسئولیت پذیری را نسبت به مسئولیت‌های خود نداشته باشد، از ایمان ضعیفی برخوردار است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح بیان داشت: نماز، زکات، نداشتن فساد اخلاقی، عفت، دامن پاک و بعد هم تعهد"،  اینها اجزای مختلفی است که ایمان را تشکیل می دهند، ایمان یک جزئی نیست، بلکه یک مجموعه ای از ویژگی هاست، و انسان اگر یک ویژگی عالی داشت نباید تصور کند که ایمان او کامل است.

رئیس جامعه المصطفی خراسان ادامه داد: درس بزرگی که این حرکت فوق العاده زیبای اباعبدالله الحسین (ع) به ما میدهد، استقامت رهبر در برابر مسائل و مسئولیت هاست. یکی از عوامل مهم تقویت مسئولیت پذیری این است که آن شخصی که در جلو هست، خودش روحیه مسئولیت پذیری داشته باشد.

وی گفت: نتیجه این روحیه مسئولیت پذیری در رهبر، این است که اصحاب در جواب به ایشان عرض کردند: که ما از شما نه با سلاح و شمشیر بلکه با جانمان حفاظت خواهیم کرد، و ما می خواهیم در مقابل شما به شهادت برسیم و ما در صورتی به تلکیف و مسئولیت خود عمل نموده ایم که در راه شما به شهادت برسیم و این درس بزرگ از واقعه کربلا می تواند در زندگی ما راه گشا باشد.

 

 


خروج


گردهمایی هیئات مذهبی بانوان غیرایرانی در نمایندگی المصطفی در خراسان برگزار شد

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری کارگاه پژوهشی " بسترهای تاریخی واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات"

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری نشست دبیرخانه همایش بین‌المللی فقه و تربیت در المصطفی خراسان

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
عاشورا، اوج تجلی کمالات ، عبودیت و معنویت در انسان است

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری سومین جلسه ستاد اربعین حسینی در نمایندگی المصطفی در خراسان

يکشنبه 23 مرداد 1401
مشاهده
برگزاری نشست"ولايت رسول الله و تعامل آن با ولايت فقيه" در المصطفی خراسان

چهارشنبه 29 تير 1401
مشاهده
نشست علمی "امامت، هویت شیعه و محور وحدت‌ مذاهب" در نمایندگی خراسان

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
ضرورت اشاعه غدیر یک رسالت عمومی است

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
کتابت و خوشنویسی القاب و صفات حضرت علی(ع) به مناسبت عید سعید غدیر

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
غدیر، تجلی تمام سنت‌ها و قانون های الهی است

يکشنبه 26 تير 1401
مشاهده
برگزاری نشست علمی تبیین مبانی حقوق بشر آمریکایی در نمایندگی المصطفی در خراسان

پنج شنبه 23 تير 1401
مشاهده
امر ظهور، نیازمند تحول اساسی در فرهنگ جامعه است

پنج شنبه 23 تير 1401
مشاهده
رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان با مدیر کل فنی و حرفه ای استان دیدار کرد

دوشنبه 20 تير 1401
مشاهده
تعاملات ادیانی باید به مشترکات میان ادیان برسد

دوشنبه 20 تير 1401
مشاهده
مراسم شهادت امام محمد باقر (ع) در جامعةالمصطفی خراسان برگزار شد

پنج شنبه 16 تير 1401
مشاهده
جامعة المصطفی
جامعة المصطفی

مشهد،بلوار آیت الله مدرس
نبش مدرس یک
جامعة المصطفی ص العالمیه

شبکه سروش شبکه ایتا نرم افزار ارتباطی خراسان
2020 © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به جامعة المصطفی العالمیه می باشد