پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نشست خبری بیستمین جشنواره قرآن و حدیث+تصاویر


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور معاون فرهنگی تربیتی المصطفی برگزار شد

نشست خبری بیستمین جشنواره قرآن و حدیث+تصاویر

نشست خبری بیستمین جشنواره قرآن و حدیث المصطفی، بعد از ظهر امروز، با حضور  معاون فرهنگی تربیتی جامعة المصطفی در جمع اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد به نقل از مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، «حجت الاسلام والمسلمین صالح»، در ابتدای این نشست خبری، با اشاره به اینکه جامعة المصطفی به عنوان مرکز آموزش علوم اسلامی در عرصه جهانی، دارای فضای کاری بسیار گسترده و طیف متنوع مخاطبان بین المللی است، خاطرنشان کرد: جامعة المصطفی به واسطه حضور علمی در 70 کشور جهان و همکاری با مراکز علمی، دانشگاهی و حوزوی در 120 کشور، بیشترین خط تماس را با سایر مذاهب اسلامی و علمای جهان اسلام دارد. این ارتباط حاکی از یک کار بزرگ علمی و فرهنگی است که به برکت انقلاب اسلامی و در پی تقاضای گسترده جهانی از انقلاب برای معرفی مکتب اهل بیت(علیهم السلام)، از سوی امام خمینی(ره) با تأسیس جامعة‌المصطفی میسر گردید.

وی، ترویج مفاهیم قرآنی در سطح جهان را از وظایف المصطفی دانست و اظهار کرد: به این منظور، برنامه بلندمدتی برای توسعه قرآن و توانمندسازی طلاب در زمینه های حفظ، فهم و تفسیر قرآن  و نیز گسترش مراکز قرآنی، در دستور کار المصطفی قرار دارد.

معاون فرهنگی تربیتی المصطفی، با اشاره به تأسیس و پشتیبانی از 360 دارالقرآن و مرکز قرآنی توسط جامعة المصطفی در کشورهای مختلف جهان، ابراز داشت: در مقطع کنونی که شاهد حرکت های خشن و افراطی گروه های تندرو مانند داعش در جهان اسلام هستیم، المصطفی و سایر نهادهای اسلامی وظیفه سنگینی را برای معرفی چهره اسلام حقیقی برعهده دارند. حرکات غیرعقلانی گروه های افراطی ضربات سختی را بر جهان اسلام وارد نموده که تنها با اشاعه معارف قرآنی همراه با معارف ناب و عقلانی اهل بیت(علیهم السلام) می توان بخشی از آن ضررها را جبران نمود.

وی، برگزاری جشنواره بین المللی قرآن و حدیث را از مهم ترین فعالیت های المصطفی در عرصه قرآن برشمرد و یادآور شد: امسال بیستمین جشنواره قرآن و حدیثی المصطفی در مراکز جامعه المصطفی در داخل و خارج از کشور برگزار می شود. این جشنواره که پیش از این با نام المپیاد بین المللی قرآن و حدیث المصطفی شناخته می شد، از امسال با نام جشنواره قرآن و حدیث المصطفی به کار خود ادامه خواهد داد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، انس با قرآن کریم، افزایش معرفت مخاطبان به قرآن و معرفی چهره ها و شخصیت های قرآنی را بخشی از اهداف برگزاری جشنواره قرآن و حدیث المصطفی برشمرد و گفت: در جشنواره امسال، آثار و دستاوردهای قرآنی «آیت الله العظمی جوادی آملی»، به عنوان یک شخصیت برتر قرآنی، معرفی خواهد شد. در دوره های گذشته این جشنواره نیز از شخصیت های قرآنی چون «استاد قرائتی»، «آیت الله العظمی سبحانی» و «آیت الله العظمی مکارم شیرازی»، تجلیل به عمل آمده است.

وی، یکی از اهداف برگزاری جشنواره قرآن و حدیث المصطفی را ایجاد ارتباط میان دانش آموختگان المصطفی در حوزه قرآنی دانست و افزود: برگزاری جشنواره قرآن و حدیث این امکان را به المصطفی می دهد تا ضمن ارزیابی دستاوردها و پیشرفت های قرآنی خود در طی یک سال،‌ افراد موفق و استعداد های درخشان در عرصه قرآن را نیز شناسایی نماید.

معاون فرهنگی تربیتی المصطفی،‌ با اشاره به رسالت حوزوی جامعة المصطفی خاطرنشان کرد: المصطفی به عنوان نهادی که خروجی آن علما و مبلغان دینی هستند، در عرصه قرآن تنها به مسئله حفظ و قرائت بسنده نمی نماید؛ بلکه برنامه ریزی سیر مطالعات قرآنی متناسب با رسالت دانش آموختگان ما مورد تأکید است و از دیگر سیاست های ما نیز، پرداختن به قرآن و حدیث به شکل متوازن می باشد.

وی افزود: برنامه المصطفی این است که طلاب در دوران تحصیل خود در المصطفی، یک دوره کتب مهم و مرجع قرآنی و حدیثی را مطالعه نماید.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، شعار امسال جشنواره را برگرفته از نام گذاری مقام معظم رهبری(مدظله العالی) برای سال جاری دانست و گفت: بیستمین جشنواره قرآن و حدیث المصطفی،‌ با شعار «فرهنگ و سبک زندگی قرآنی» برگزار خواهد شد.

وی، جشنواره قرآن و حدیث المصطفی را از جهت گستره جغرافیایی، شمار مخاطبان و تعداد رشته ها، در جهان اسلام بی نظیر دانست و گفت: مخاطبان جشنواره قرآن و حدیث المصطفی، 13 هزار طلبه و دانش آموخته از 120 کشور در مراکز داخل ایران و همین تعداد نیز در 40 کشور دیگر جهان است. این رویداد قرآنی که بزرگترین جشنواره قرآنی در جهان اسلام به شمار می آید، در 30 رشته مختلف برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی تربیتی المصطفی، برگزاری این رویداد بزرگ قرآنی در جمهوری اسلامی ایران را نشانگر میزان اهمیت قائل شدن تشیع به قرآن دانست و تصریح کرد: جشنواره بین المللی قرآن و حدیث المصطفی، یک دستاورد بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید و رسانه ها باید نقش خود را در پوشش و اطلاع رسانی مناسب این جشنواره ایفا نمایند.

وی با اشاره به برگزاری بیستمین جشنواره قرآن و حدیث المصطفی در سه بخش مهارتی با 5 مقطع رشته، بخش معارفی با 6 مقطع رشته و بخش آثار در 4 مقطع رشته، اظهار داشت: برای رعایت عدالت، رشته های جشنواره بر اساس مقطع تحصیلی طلاب شرکت کننده در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تفکیک شده است و در مجموع، جشنواره در 15 مقطع رشته برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: جامعه المصطفی با هماهنگی و اجازه آیت الله مکارم شیرازی، کار تلخیص 120 جلد تفسیر نمونه معظم له را برای استفاده مخاطبان بین المللی آغاز نموده است و جلد اول این تلخیص که با عنوان «بیان ناب»، امروز رونمایی می گردد، به همت گروه علمی جشنواره قرآن و حدیث آماده شده است و به عنوان یکی از منابع جشنواره امسال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین جامعة المصطفی به دنبال تأکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر قرار گرفتن صحیفه سجادیه به عنوان واحد درسی در حوزه های علمیه، کار ترجمه این کتاب شریف به زبان چینی را پس از چهار سال به پایان رساند. در مقدمه این کتاب که توسط دانش آموختگان المصطفی در پکن به چینی ترجمه شده است، علاوه بر معرفی امام زین العابدین(ع)، محتوای صحیفه سجادیه نیز برای جامعه چین که بیش از 70 میلیون مسلمان دارد، تشریح شده است.

معاون فرهنگی تربیتی المصطفی در ادامه،  از برگزاری بخش شفاهی مرحله مقدماتی جشنواره قرآن و حدیث المصطفی از اول تا هفتم آذر و بخش کتبی آن از پنجم لغایت دوازده آذرماه خبر داد و گفت: مرحله نهایی جشنواره با حضور برگزیدگان مراکز داخلی و خارجی المصطفی، همزمان با دهه فجر در قم برگزار می گردد و‌ در  15 بهمن ماه با برگزاری مراسم اختتامیه در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) به کار خود پایان خواهد داد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، در پایان این نشست خبری، با اشاره به ثبت نام نزدیک به 3200 نفر از طلاب مراکز داخل کشور المصطفی در 5984 نفر رشته تا به امروز، خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که در بیستمین جشنواره قرآن و حدیث المصطفی، بیش از ده هزار نفر در 15 هزار نفر رشته به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

شایان ذکر است، در پایان این نشست خبری، از تعدادی کتب تازه انتشار یافته ویژة جشنواره بین المللی قرآن و حدیث المصطفی و نیز جلد نخست کتاب «بیان ناب»، رونمایی شد.

 

برای مشاهده گزارش تصویری کلیک کنید.


١٠:١٤ - سه شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٣    /    شماره : ٥٦٣١٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج