قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی اخبار > گفت‌وگوی اختصاصی با رئیس المصطفی به مناسبت آغاز سال تحصیلی


  چاپ        ارسال به دوست

آیت‌الله اعرافی، رئیس جامعه‌المصطفی، در گفت‌وگویی، در آستانة آغاز سال تحصیلی تبیین کرد

گفت‌وگوی اختصاصی با رئیس المصطفی به مناسبت آغاز سال تحصیلی

به گزارش روابط عمومی جامعه‌المصطفی، وی، در آغاز سخن، ضمن خوش‌آمدگویی به کسانی که امسال برای دانش‌‌اندوزی، وارد مراکز علمی می‌شوند، ابراز کرد: به فضل الهي و بار ديگر، آفتاب زرين بهار تحصيل و تهذيب طلوع مي‌كند و انبوه طلاب، فضلا و دانش‌پژوهان، با شور و شوق و جد و جهد و نیز اخلاص و ادب، در محضر استادان ارجمند زانوي ادب مي‌زنند و جان خويش را با معارف ناب توحيدي، نبوي و ولوي بارور مي‌سازند و بازار درس و بحث و علم و اخلاق رونق مي‌گيرد.

آیت‌الله اعرافی گفت: مراکز علمی مکانی هستند که نه تنها آیندة افراد، که آیندة ملت‌ها را رقم می‌زنند، زیرا، امروزه، اقتدار و به تبع آن استقلال، از آن کشوری است که در تولید و به‌کارگیری علوم قدرتمند باشد و دانشگاه‌های هر کشور، بستر علمی کشور هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) دربارة رویکرد مراکز علمی کشور، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، بارها، تأکید کرده‌اند که دانشگاه‌ها باید به دانش اهمیت دهند و اهمیت دادن، امری صرفاً قلبی نیست و عمل، کار و کوشش لازم دارد.
وی ادامه داد: اگر همّت کنیم، این آرمان چندان دور نخواهد بود که روزی در اکناف عالم، اگر پژوهشگری یا دانشمندی بخواهد به نظریة علمی یا فلسفی دست یابد، ناچار باشد زبان فارسی را یاد بگیرد و این امر، در تاریخ بی‌سابقه نیست. رئیس جامعه‌المصطفی فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی را در ادوار مختلف، برای ملل دنیا شاخص برجسته‌ای به شمار آورد و تصریح کرد: در دورة اسلامی نیز ایرانیان توانستند دانش، فلسفه و روش‌های زندگی را از اسلام بگیرند و به دنیا ارائه دهند. در دورانی که اروپا در تاریکی علمی به سر می‌برد، دانشمندان ایرانی در همة علوم می‌درخشیدند و تا قرن‌ها پژوهش‌های علمی و تألیفات دانشمندان مسلمان ایرانی، تنها منبع تدریس در دانشگاه‌های غرب به شمار می‌رفت.
آیت‌الله اعرافی ادامه داد: اگرچه در دو قرن پیشین، کشور بر اثر سلطة استکبار و سوء‌استفادة زمامداران وابسته از ناآگاهی مردم، از مسیر پیشرفت بازداشته شده بود، ولی انقلاب اسلامی آگاهی، خودباوری و جرئت را به ایران بازگرداند.

پیشرفت در پرتو فضیلت و معنویت
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، از آغاز فعالیت حقیقی و جوشش علمی ایران در سه دهة گذشته سخن گفت و خاطرنشان ساخت: در این سال‌ها، فصلی جدید از فعالیت حقیقی و جوشش علمی آغاز شد و موجب گردید ایران اسلامی، به پیشرفت علمی و مادی در پرتو فضیلت و معنویت دست یابد. اکنون، در دهة چهارم انقلاب اسلامی به سر می‌بریم که باید «پیشرفت و عدالت» را به موازات هم مورد توجه قرار داد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تداوم این روند پربار و درخشان را برعهدة جوانان این سرزمین، به ویژه طلاب و دانشجویان، دانست و گفت: آنان باید با نیروی توکّل، تکیه بر استعدادها و همّت و تلاش، در به ثمر رساندن آرمان‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر فرزانة انقلاب، نقش تاریخی خود را ایفا کنند و کشور را به جایگاه والای حقیقی‌اش برسانند.
آیت‌الله اعرافی از طلاب و دانش‌پژوهان مراکز علمی کشور خواست به دانش، تحقیق و کارایی علمی و نیز تدیّن، داشتن روحیة کار و تلاش و سالم‌سازی معنوی و روحی توجه داشته باشند و اظهار داشت: از نقش‌آفرینان عرصة دانش‌اندوزی در کشور، که به عزت و استقلال کشور متعهد هستند، انتظار می‌رود این مؤلفه‌ها را بدون تفکیک از یکدیگر پی بگیرند، زیرا فقط در صورتی که علم با اخلاق و ایمان همراه باشد، می‌تواند به دور از انحراف و گمراهی، تمدن‌ساز گردد. باید در نظر داشت که اکنون، انقلاب اسلامی، الگوی بسیاری از کشورهای اسلامی و غیراسلامی در جهان، برای رهایی از استعمار و رسیدن به استقلال برشمرده می‌شود و طلاب، دانش‌پژوهان و دانشجویان، طلایه‌داران این فرهنگ و تمدن سازنده در جهان به شمار می‌روند.

تعمیق معارف اسلامی براساس منطق و عقل
وی، در بخش دیگری از سخنانش، فلسفة وجودی حوزه‌ها و مراکز علمی دینی و المصطفی را گسترش و تعمیق علوم و معارف اسلامی براساس روش اجتهادی و شیوة منطقی و عقلانی و سنت دیرپای حوزه‌ای دانست و بیان نمود: اساس و بنیان حوزه‌ها، بر شوق تحصیل و عشق تحقیق و جهاد علمی و تلاش فکری استوار بوده است و اکنون، المصطفی باید بر همین سنت پایدار پای فشارد و همگان در رونق‌بخشی به بازار دانش‌اندوزی و جست‌وجوگری مشارکت نمایند و در هر مدرس و مدرسه و مرکز و هر نقطة وابسته به المصطفی، گرمای تحصیل و روشنایی تحقیق احساس شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: طلاب و دانش‌پژوهان گرامی باید در دورة جوانی برای پیشرفت علمی و شکوفایی استعدادهای خویش بکوشند و از محضر استادان محترم و گروه‌های علمی- تربیتی و از فرصت‌های بی‌بدیل امروز بهره ببرند و برای صاحب‌نظری و اجتهاد با جد و جهد تمام بکوشند و قله‌های بلند علوم و معارف الهی و اسلامی را فتح نمایند.
آیت‌الله اعرافی، با بیان این که طلبه و دانش‌پژوه نباید لحظه‌ای از معرفت‌اندوزی و مطالعه و مباحثه و مذاکرة علمی غافل باشد، گفت: بسی آشکار است که در سلک عالم دین در آمدن و حوزوی شدن، بدون خلع تعلقات دنیوی و انقطاع به حضرت ربوبی و مهاجرت و سیر الی‌الله میسر نخواهد بود و هر طلبه باید در این سیر باطنی و سفر معنوی، برنامه‌ای جدی و انگیزه‌ای بنیادی داشته باشد.
وی تصریح کرد: کسی که در باتلاق هواها و هوس‌های شیطانی گرفتار آمده و در چاه تاریک طبیعت و مادیت فروافتاده است، نمی‌تواند از حیات طیبه و احساس قرب ربوبی برخوردار شود و دستگیر خلق خدا و راهنمای پرواز به عالم قدس و ناخدای کشتی نجات برای بشریت گمگشته گردد. پس همگان باید برای تحقق تزکیة نفس، تهذیب اخلاق و اصلاح باطن، براساس رویکرد توحیدی و با برنامة مبتنی بر کتاب الهی و سنت نبوی و ولوی و سیرة سلف صالح کمر همت ببندیم و طلاب و استادان باید پیشگام این راه نورانی باشند.

بهره‌مندی از هوش و دانش ارتباطی
آیت‌الله اعرافی، در ادامه، ضمن تأکید بر توجه طلاب و فضلای گران‌مایه به بصیرت سیاسی، اخلاق اجتماعی، ذوق فرهنگی، سلیقة ارتباطی و موقعیت‌شناسی، ‌خاطرنشان ساخت: ایفای نقش هدایتی و تربیتی در جامعة بشری، بدون بهره‌مندی از هوش و دانش ارتباطی و بینش و انگیزش اجتماعی و جاذبه‌های اخلاقی، دست‌یافتنی نیست، به ویژه در عصری که جاذبه‌ها و کشش‌های متنوع و رنگارنگ مردم و نسل جوان را به هر سو می‌کشاند.
رئیس المصطفی ابراز کرد: برخورداری عالمان دین و هادیان خلق از ویژگی‌های اخلاقی میان‌فردی و جذابیت‌های شخصی و هوشمندی فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، ضرورت دوچندان دارد و در شرایط خاص جهان و در بحبوحة بیداری اسلامی و در کشاکش فرصت‌ها و تهدیدهای بی‌شمار امت اسلام، درک و تحلیل سیاسی و صبر و پایداری در راه خدا و آرمان‌های اسلام ناب، همواره، باید مورد عنایت باشد.
وی گفت: به همین دلیل و به خاطر گسترش و تنوع رسانه‌ها و تعدد شیوه‌های تبلیغ و انتقال پیام، تولید پیام‌های متنوع و به‌کارگیری رسانه‌ها و شیوه‌های گوناگون، اهمیت ویژه دارد و برای دست‌یابی به این مقصد و استفاده از همة ظرفیت‌های پیام‌رسانی در عرصه‌های رسانه‌ای و فضاهای مجازی، باید گام‌های بلندتری برداشت و مخاطب خود را هفت‌میلیارد جمعیت امروز و نسل‌های آینده دانست.
آیت‌الله اعرافی نقش دوره‌های مهارت‌آموزی و کارورزی و کاربردی، به ویژه در حوزة رسانه و فضای مجازی در این زمینه بی‌بدیل ارزیابی کرد و از طلاب، دانش‌آموختگان، مسئولان و انجمن‌ها خواست بدان همت گمارند و تنوع رسانة دینی را محقق سازند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، از تأثیر فضای مجازی و رسانه‌ای بر شئون زندگی و زیست بشر سخن به میان آورد و اظهار داشت: فضای مجازی و رسانه‌ای شئون زندگی بشر را دست‌خوش تحول نموده و بدان هویت و شکل جدیدی بخشیده است. غیبت اندیشة الهی و معارف وحیانی در این میدان و آوردگاه معرفتی، خسارت‌های جبران‌ناپذیر به دنبال دارد و باید همه بیدار شویم و معارف والا، ذخایر گران‌بها و مواریث فکری اسلام را با شیوه‌های متنوع در این جهان نو و بدیع عرضه و نورافشان نماییم.

راهکاری برای جبران عقب‌ماندگی‌ها
آیت‌الله اعرافی بر دست یازیدن المصطفی به قله‌های بلند پژوهش، تولید اندیشه و نظریه، بازتولید معارف الهی به زبان‌های گوناگون و حضور در عرصه‌های علمی و معرفتی و گفتمان‌های فکری جهانی تأکید ورزید و تصریح کرد: سهم طلاب، فضلا، علما و دانش‌آموختگان المصطفی و حوزه‌های علمیه و جامعه‌المصطفی در تولید نظریه و اندیشة اسلامی، عرضه نمودن آثار مکتوب و مجازی، نشر مقالات بین‌المللی، حضور در همایش‌ها و نشست‌ها، نقش‌آفرینی در مراکز علمی و نهادهای بین‌المللی و انتشار مجلات و کتاب در عرصة بین‌المللی و در کشورهای گوناگون، متناسب با ذخایر علمی و رسالت ایمانی و رقبای فکری ما نیست و برای جبران عقب‌ماندگی و پاسخ به این نیاز، به عزم عمومی، همت‌های والا و تلاش دوچندان نیاز داریم.
وی ادامه داد: در این زمینه، طلاب، استادان محترم، انجمن‌های علمی، نشریات و مسئولان پژوهش در داخل و خارج مسئولیت‌ سنگینی دارند؛ تولیدات علمی المصطفی باید از نظر کیفیت ارتقا یابد و در بعد کمی افزایش یابد و شبکة نشر کتاب، نرم‌افزار، مجله، مقالات و آثار المصطفی منسجم شود و در جهان بدرخشد.
رئیس جامعه‌المصطفی همکاری طلاب و دانش‌آموختگان را برای اداره و ارتقای مدارس، مؤسسه‌ها و حوزه‌های علمیة کشورهایشان ضروری دانست و بیان کرد: خدا را شاکریم که مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی مرتبط و همکار با المصطفی در کشورهای گوناگون،‌ مسیر تکاملی‌شان را با شتاب و اتقان می‌پیمایند و زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن با همت مسئولان و علما و نیز همکاری المصطفی سامان بهتری یافته است، ولی مسئولیت اساسی شکل‌گیری و سامان‌یابی آنها برعهدة طلاب، فضلا، علما و دانش‌آموختگان هر کشور است.
آیت‌الله اعرافی تلاش و همکاری مسئولان، طلاب و دانش‌آموختگان را برای رسیدن مراکز علمی و فرهنگی، به جایگاه راقی و ممتاز بسیار مهم دانست و تصریح کرد: این امر به معنای ناچیز شمردن مسئولیت المصطفی و بخش‌های گوناگون آن، به ویژه آموزش و منابع انسانی، در نظام بخشیدن به این مراکز و رشته‌ها و برنامه‌های آنها، پشتیبانی از آنها، تأمین استاد و متن و نیازهای ضروری دیگر آنها نیست و همه باید به رسالت خود عمل نماییم.

اهتمام روزافزون به امور مسلمانان
وی اهتمام به امور مسلمانان را آموزه‌اي مهم و راهبردي در اسلام و وظيفه‌اي اساسي براي همة مسلمانان عنوان کرد و اظهار داشت: در اين ميان، نقش و تكليف عالمان ديني و فرزانگان امت و نهادهاي علمي و ديني برجسته‌تر است.
آیت‌الله اعرافی، با اشاره به شرایط کنونی جهان اسلام، ابراز کرد: اكنون، جهان اسلام و مسلمانان با مصايب، مشكلات، چالش‌ها و تهديدهاي بزرگي دست و پنجه نرم مي‌كنند و از سوي ديگر، آفاق بلند و روشني روياروي آنان گشوده شده است و در پيچي تاريخي و نقطه عطف حساسي قرارگرفته‌اند و بيداري امت وگفتمان انقلاب اسلامي، فرصتي بي‌بديل براي بازيابي هويت اسلامي و احياي تمدن نوين اسلامي و بازسازي عزت و قدرت مسلمانان فراهم آورده است.
وی گفت: حوزه‌هاي علميه، مدارس ديني و دانشوران حوزه و دانشگاه و نیز طلاب و استادان، به ویژه المصطفي و طلاب و دانشوران آن، از كشورهاي گوناگون، انجمن‌ها و كانون‌هاي فرهنگي، علمي و مليتي و رسانه‌هاي آنان در اين زمينه مسئوليت و رسالتي سنگين دارند و بايد هوشمندانه و حكيمانه به اين حركت اسلامي و ايماني ياري رسانند و به توليد فكر و هدايت معرفتي و معنوي آن بپردازند و براي انسجام و همبستگي امت و دوري از تفرقه، ترور، تكفير، طرد، تهمت و توهين به مقدسات مسلمانان تلاش كنند و چاره‌اي بينديشند.
رئیس جامعه‌المصطفی، صيانت از اصالت حوزه‌اي و هويت روحاني، اهتمام به سبك زندگي طلبگي و گسترش نهاد و نمادهاي حوزه و روحانيت اسلام در همة جهان را اصولي دانست كه غفلت از آن زيان‌بار و پرمخاطره است و تصریح نمود: گفتمان و فرهنگ و رسالت حوزه‌اي بايد در تار و پود نظام‌ها و اقدام‌هاي المصطفي نافذ، راسخ و جلوه‌گر باشد و در جهان گسترش يابد و نهادينه گردد.

سرچشمة برکات فراوان
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه، ارزش‌ها، اخلاق، آداب و سنت‌هاي ديرين و اصيل حوزه را تراث پربهاي سلف صالح عنوان کرد و آن را سرچشمة بركات فراوان و تاريخي دانست و اظهار داشت: از این رو، فعاليت‌هاي اخلاقي و تربيتي، فرهنگ خودسازي، تهذيب نفس و پرورش نفوس مستعد در سراسر المصطفي و واحدهاي داخل و خارج بايد درصدر اولويت‌ها و برنامه‌هاي طلاب، استادان و مديران باشد و كوتاهي در اين زمينه قابل اغماض نيست.
آیت‌الله اعرافی، با بیان این که مديران و معاونت‌هاي تربيتي و استادان، در صف مقدم اين جبهه هستند و شرط نخست توفيق در اين ميدان، الگو و اسوه بودن آنان براي طلاب است، خاطرنشان ساخت: هنوز با جايگاه رفيع علمي، مرتبه والاي معرفتي و مرجعيت فكري المصطفي فاصله داريم و همه براي نيل به اين قله بلند بايد تمام تلاش خود را به كار گيريم.
رئیس جامعه‌المصطفی ابراز داشت: المصطفي و دانش‌آموختگان، استادان و اعضاي هيئت علمي آن بايد در جهان به منزلت علمي و ايماني شناخته شوند و جويندگان زلال معارف و تشنگان فضايل در عالم بدان پناه آورند و اعتماد كنند. در اين زمینه، بايد فرهنگ و زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري گفتمان علمي و توليد فكري گسترش يابد و فضاي مدرسه‌ها، مدرس‌ها، حجره‌ها، كلاس‌ها، نوشتارها، پايان‌نامه‌ها و نشريات، به تعمق، تدقيق و تحقيق گرم و روشن شود. افزون بر این، طلاب و دانش‌پژوهان مجاهدت علمي را پيشة خود سازند و سنت‌هاي آموزشي حوزه را پاس دارند و از تجارب تازه نيز بهره گيرند.

حضور عالمانه و هوشمندانه در گفتمان علمی جهان
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی طلاب و دانش‌آموختگان المصطفي را به حضور عالمانه و هوشمندانه در گفتمان علمي و نقش مؤثر در شبكه‌هاي فكري، رسانه‌اي، فرهنگي و اجتماعي فراخواند و خاطرنشان کرد: طلاب و دانش‌آموختگان المصطفی بايد بدان اهتمام ورزند و زمينه‌ها و زيرساخت‌هاي آن را فراهم آورند. مسئولان جامعه‌المصطفی نیز مهارت‌ها و دانش‌هاي پايه آن را ارائه نمایند و كارورزي لازم را در اين زمينه گسترش دهند. از سوی دیگر، باید نظام مشاغل دانش‌آموختگان تهيه و تمهيدات لازم براي آن انديشيده شود و طرح جامع نظام‌هاي آموزشي و تربيتي براساس آن بازنگري و طراحي گردد و مهم‌تر آن كه طلاب، فضلا و دانشوران بايد در اين زمينه دغدغه‌مند باشند و براي آيندة خدمتشان طرح و سند راهبردي تدوين نمايند و آن را پی بگیرند.
رئیس جامعه‌المصطفی بر رویش جوانه‌هاي بين‌الملل اسلامي و گفتمان مشترك اسلامي و ادبيات جهان‌شمول اسلامي و فرهنگ فرامليتي اسلامي در جامعه‌المصطفی تأکید ورزید و تلاش برای بالندگی روزافزون آن را وظیفه‌ای خطیر عنوان کرد و ضمن مهم برشمردن تربیت طلاب در چنین فضایی، اظهار داشت: لازم است معارف اسلام، انديشه‌هاي ناب پيامبر(ص) و اهل‌بيت(علیهم‌السلام)، گفتمان انقلاب اسلامي و انديشه‌هاي تابناك امام راحل، رهبرى عظیم‌الشأن، مراجع و بزرگان دين، در اين فضا و مستوا به بشر عرضه گردد و در كنار آن، باید ادبيات حوار بين‌الاديان، گفت‌وگوى انديشه‌ها و جدال احسن، بدون كوتاه آمدن از مباني و اصول تثبيت شود و رواج يابد. طلاب عزيز و همة المصطفائيان بدانند كه گسترش معارف الهي و توحيدى و عرضة انديشة نجات‌بخش به جهان معاصر، اقتضائات و شرايطى دارد كه بايد فراهم آورد و شرط اول برای موفقیت در اين راه، اخلاص، ايثار، شكيبايي و پايداري است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز امیدواری کرد که دانش‌پژوهان به خوبی از فرصت به‌دست‌آمده برای تحصیل، به منظور دانش‌اندوزی خودسازی بهره ببرند و عرصة علمی کشور را به داشتن دانش‌آموختگانی متخصص، متدین و فرهیخته مفتخر سازند. همچنین برای اعضای محترم هیئت علمی نیز که پیش‌قراولان عرصة جنگ نرم هستند، آرزو کرد که در ایفای وظیفة سترگ و خطیرشان در راه آموزش علمی و هدایت معنوی دانش‌اندوزان، استوار و موفق باشند و به منظور پیشرفت علم، همّت خود را به کار گیرند و با شجاعت علمی در همة زمینه‌ها، به تولید نظریه‌های علمی، ثبت اختراعات و نشر فرهنگ همت گمارند.
وی از دست‌اندرکاران نیز خواست با اهتمام و برنامه‌ریزی، مطابق با فرهنگ اسلامی- ایرانی، محیطی برای اعتلای علمی و معنوی فراهم آورند و در ارتقای خدمات و هموار کردن مسیر پیشرفت جوانان و آینده‌سازان کشور بکوشند.
آیت‌الله‌ اعرافی، در پایان، طلاب را به انس با خدا، قرآن و پیامبر اعظم(ص) و اهل‌بیت‌(علیهم‌السلام)، به ویژه حضرت ولی‌عصر(ارواحنا فداه)، توکل بر خداوند، امیدواری به آینده، تقویت وحدت و انسجام اسلامی، گسترش گفتمان انقلاب اسلامی و امام راحل(ره) و رهبری معظم(مدظله‌العالی) و بهره‌گیری از فرصت جوانی و آمادگی برای خدمت به اسلام و امت اسلامی و انسان‌ها فراخواند.


١٠:١٢ - يکشنبه ٩ شهريور ١٣٩٣    /    شماره : ٥٣٤٧١    /    تعداد نمایش : ٢٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج