پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > توليد علوم انساني- اسلامي كُند و در حال توقف است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان بیان داشت:

توليد علوم انساني- اسلامي كُند و در حال توقف است

 

رئيس جامعه المصطفي(ص) العالميه خراسان گفت: تا زماني كه اين تفكر و بينش در بين انديشمندان و نويسندگان وجود داشته باشد كه آنچه در غرب توليد شده است و غير مسلمانان آن را نگارش كرده اند و براي ما ترجمه شده، حد آخر علم انساني است و امكان توليد علم بر اساس مبناي ديني وجود ندارد، چرخ حركت به سمت بازسازي تمدن نوين اسلامي و توليد علوم انساني- اسلامي كُند خواهد بود و يا از حركت متوقف خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي نمایندگی جامعة المصطفی العالمیه در خراسان؛ حجت الاسلام و المسلمين محمدرضا صالح رئيس نمایندگی المصطفي(ص) در خراسان، در همايش علمي «مطالعات تربيتي و علوم اسلامي» كه به همت معاونت پژوهش نمایندگی المصطفی در خراسان و با همکاری دانشگاه بين المللي امام رضا(ع) برگزار شد، با اشاره به اهميت و ضرورت مطالعات ميان رشته اي در جهان اسلام، اظهار كرد: يكي از راه هاي توسعه علوم انساني- اسلامي تبادلات علمي بين صاحب نظران، اساتيد و دانشجويان اين حوزه است كه منجر به توليدات فاخر علمي خواهد شد.

به گفته وی آنچه كه امروزه به عنوان علوم انساني در كشورهاي مختلف جهان ارائه مي شود و بيشترين مخاطب را به خود اختصاص داده است، بيشتر مبتني بر تفكر سكولاريسم بوده و محتواي علوم انساني موجود با يك رويكرد و تفكر غير ديني تدوين شده است و در برخي از رشته ها و سرفصل ها و متون رشته هاي علوم انساني موجود بخاطر مباني غير ديني مطالب غير ديني و مخالف با دين هم مشاهده مي شود.


توجه به مباني براي اسلامي سازي علوم انساني

وي عنوان كرد: در زمينه، اسلامي سازي علوم آنچه ما به دنبال آن هستيم اين است كه زير بناي علوم، اسلامي شود. از اين رو ضرورت دارد تا در تبديل علوم انساني به علوم اسلامي از مباني شروع كنيم.

رئيس نمایندگی جامعه المصطفي(ص) در خراسان تصريح كرد: اولين ويژگي علوم انساني- اسلامي آن است كه با مرجعيت قران و سنت تطابق داشته باشد و علمي را مي توان علم انساني- اسلامي قلمداد كرد كه توليد، موضوعات و مطالب اصلي آن مبتني بر محتواي وحياني باشد.

حجت الاسلام صالح گفت: يكي از چالش هاي بزرگي كه دانشجويان و اساتيد علوم انساني در ايران و ساير كشورهاي مسلمان با آن مواجه هستند و مانعي براي يك حركت تأثيرگذار در اسلامي سازي علوم انساني شده است، عدم خودباوري و اعتماد به نفس لازم در بين انديشمندان، متفكران و نويسندگان مسلمان است و بسياري از افراد تصور مي كنند كه ترجمه مطالبي كه انديشمندان نهايت علوم است.

به گفته وی، تا زماني كه اين تفكر و بينش در بين انديشمندان و نويسندگان وجود داشته باشد كه آنچه در غرب توليد شده است و غير مسلمانان آن را نگارش كرده اند و براي ما ترجمه شده، حد آخر علم انساني است و امكان توليد علم بر اساس مبناي ديني وجود ندارد، چرخ حركت به سمت بازسازي تمدن نوين اسلامي و توليد علوم انساني- اسلامي كُند خواهد بود و يا از حركت متوقف خواهد شد.

وی در ادامه عدم تدوين قواعد و منطق فهم درست از دين را از ديگر چالش هاي موجود در اسلامي سازي علوم انساني برشمرد و گفت: در متدولوژي و استخراج نظريات ديني از  منابع اصلي و مشخص كردن نسبت بين علوم انساني و علوم اسلامي رايج در سطح جهان معاصر نياز به توليد نظريه داريم.

 

بهره گيري از نظريات و افكار در تدوين علوم انسان- اسلامي

رئیس المصطفی در خراسان ادامه داد: در مسير حركت براي اسلامي سازي علوم انساني نياز است تا از دستاوردهاي بشري كه در غرب توليد شده است به عنوان دانش تجربي و عقلي بشر استفاده كنيم. اسلامي سازي علوم انساني هرگز به معناي ناديده گرفتن  توليدات و انديشه هايي كه در غرب وجود ندارد، نيست. بلكه در كنار بهره گيري از اصول عقلي، افكار و نظريات دانشمندان جهان بايد نگرش وحياني وجود داشته باشد و به قرآن و وحي الهي به عنوان اصل زيربنايي در علوم انساني توجه جدي گردد.

حجت الاسلام صالح عنوان كرد: هرگز كساني كه يك ايمان قوي و بينش راسخ مبتني بر ايمان الهي ندارند، نمي توانند دست به توليد علوم انساني- اسلامي زنند و اين امر تنها از عهده كساني بر مي آيد كه ايمان الهي در اعماق وجود آن ها شكوفا شده باشد.

وي با اشاره به ضرورت گسترش فضاي نقد بر علوم انساني موجود، گفت: از عناصر اصلي و تأثيرگذار در تحول و آفرينش علوم انساني- اسلامي گسترش فضاي نقد و آزادانديشي روش مند است.

 

جهاد علمي براي اسلامي سازي علوم انساني

وی با تأكيد بر اين مطلب كه براي اسلامي سازي علوم انساني نياز به يك جهاد علمي داريم، اظهار كرد: امروز نمي توان بدون ارتباط با جهان خارج و انديشمندان و دانشگاه ها توسعه علوم انساني- اسلامي را رقم زد، لذا جريان بخشي توسعه علوم انساني- اسلامي نيازمند يك جهاد علمي و مشاركت دهي همه انديشمندان و صاحب نظران از حوزه و دانشگاه است

وي با طرح اين سوال كه آيا هدف از علوم انساني- اسلامي توليد نظريه است؟، خاطرنشان كرد:  بايد علاوه بر نظريه، مسائل كاربردي و اجتماعي هم مدنظر قرار گيرد. زيرا زندگي اجتماعي و ايجاد يك جامعه مطلوب انساني از مهم ترين اهداف توليد نظريه علوم انساني- اسلامي است.

 

 

 


١٦:٠٩ - سه شنبه ٣ دی ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٩٣٩٩    /    تعداد نمایش : ٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج