پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > فلسطین؛ فلسطین از بحر تا نهر است، نه حتی یک وجب کمتر! / امروز در جهان خط مقاومت و اتحاد تنها رمز پیروزی است


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست تحلیلی "فلسطین محور مقاومت" مطرح شد:

فلسطین؛ فلسطین از بحر تا نهر است، نه حتی یک وجب کمتر! / امروز در جهان خط مقاومت و اتحاد تنها رمز پیروزی است

نشست تحلیلی "فلسطین محور مقاومت" توسط جامعة المصطفی العالمیه خراسان و با حضور ارزشمند شیخ غازی حنینه، عضو مجلس مرکزی علمای مسلمین در لبنان،  و نیز شیخ سعید قاسم از فلسطین، از علمای بزرگ فلسطین و موسس اولین گروه جهادی در فلسطین در سال 1972، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نمایندگی جامعة المصطفی العالمیه در خراسان، رئیس المصطفی خراسان در ابتدای این نشست با اشاره به سابقه تاریخی حمایت مردم ایران از فلسطین از ابتدای اشغال این سرزمین توسط رژیم غاصب و ستمگر صهیونیسم بیان داشت: از همان آغاز مبارزه با طاغوت در ایران، موضوع فلسطین جزء گفتمان های اصلی در زمان مبارزه و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

وی در ادامه مسئله فلسطین را جزء محکمات انقلاب اسلامی و در صدر مسائل جمهوری اسلامی ایران دانسته و اظهار داشت: در زمان امام خمینی ره عمده حرکتی که در ایران توسط ایشان مهندسی شد، اعلام روز جهانی قدس در جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان رمز وحدت و جهاد امت اسلامی و روز حمایت از مردم فلسطین بود که امروزه در سراسر جهان این روز تبدیل به یک خیزش و محور بیداری برای امت اسلامی نسبت به فلسطین شده است.

وی در ادامه به تبیین مبانی فکری جمهوری اسلامی در حوزه فلسطین پرداخته و با اشاره به گفتمان انقلاب اسلامی در دفاع از مظلوم اظهار داشت: اتفاقی که در فلسطین روی داده بسیار عمیق و گسترده هست و اسرائیل با اشغال این سرزمین هویت۸۰۰ هزار نفر جمعیت فلسطین در آن زمان و حق حاکمیت آنها را نادیده گرفته و انکار کردند و این ظلم و تبعیضی آشکار بود.


 استاندارد های نظام سلطه بر استاندارد های صلح جهانی حاکم است 

حجت الاسلام صالح با اشاره به نقش نظام سلطه در تشکیل رژیم اشغالگر اسرائیل اظهار داشت: فلسطین اشغالی در ابتدا سرزمین اصلی مورد نظر اسرائیل برای اشغال نبود و آنها تصمیم داشتند در چندین نقطه از جهان سرزمین موعود خودشان را بنا کنند که دولت های بزرگی مانند آلمان انگلیس و فرانسه آمدند و حمایت کردند تا این منطقه که فلسطین امروز هست به عنوان سرزمین آنها تشکیل شد و امروز شما از سازمان های بین المللی انتظار نداشته باشید که حقوق فلسطین را احقاق کنند چرا که خودشان در بوجود آمدن اسرائیل نقش داشته اند.

وی ادامه داد: اگر الآن استاندارد های صلح جهانی و مذاکرات صلح مطرح می کنند در واقع استاندارد های نظام سلطه بر آنها حاکم است و آنها می گویند ما صلح می کنیم به شرطی که فلسطینی ها سلاح نداشته باشند و این یعنی صلح ظالمانه.

وی در ادامه با بیان اظهارنظرهای کشور های مختلف در خصوص حقوق مردم فلیسطین به ویژگی های برتری نظریه گفتمان انقلاب اسلامی در حمایت از فلسطین اشاره و بیان داشت: این نظریه فرا مذهبی، ملیتی و منطقه ای است، یعنی ما نگاه قومیتی و ناسیونالیسمی به موضوع فلسطین نداریم؛ اگر ما فقط یک گفتمان قومی داشته باشیم، قادر به احیای حقوق مردم فلسطین نیستیم، پس نظریه انقلاب اسلامی بر پایه ایدئولوژی و یک نگاه اسلامی است. و به نظر ما همه مذاهب اسلامی باید موضوع اولشان موضوع فلسطین باشد.

وی با اشاره به بیان مقام معظم رهبری مبنی بر" مسئله فلسطین فقط مسئله جغرافیا نیست مسئله بشریت است؛ مسئله انسانیت است" ادامه داد: در جمهوری اسلامی مسئله فلسطین یک مسئله تاکتیکی نیست، یک استراتژی سیاسی هم نیست، بلکه مسئله عقیده، دل و ایمان است. و این اولین ویژگی گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه فلسطین است.

وی با اشاره به آیه 39 سوره مبارکه حج «أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ» اظهار داشت: ویژگی دوم گفتمان انقلاب اسلامی، نگاه انسانی به موضوع فلسطین  است، که بر مبنای اصول اسلامی است و قرآن به ما حق دفاع از حقوق فلسطین را داده است.

 

در مسئله فلسطین تصمیم باید استنقاذ فلسطین باشد و لا غیر

حجت الاسلام صالح گفت: سومین ویژگی در این زمینه که مسئله حق سرزمینی است و تنها راه حل فلسطین بازگشت فلسطینی ها به سرزمین های خود و اخراج صهیونیست های غاصب از آنجا است. و فلسطین،  فلسطین از بحر تا نهر است، نه حتی یک وجب کمتر!

وی گفت: چهارمین ویژگی این نظریه در حوزه فلسطین رای مردم فلسطین است، برای انتخاب مردم فلسطین باید احترام قائل بشویم، و چند میلیون فلسطینی آواره در سراسر جهان به کشورشان برگردند، و مردم فلسطین چه مسیحی و چه مسلمان و چه یهودی، رفراندم کنند و تصمیم بگیرند که چه رژیمی برکشورشان حاکم باشد.

وی به بیانات مقام معظم رهبری اشاره و گفت: ایشان می فرمایند که "تصمیم باید استنقاذ فلسطین باشد و لا غیر، و این یک راه بیشتر ندارد و آن هم راهی است که عناصر انتفاضه مقدسه فلسطین آن را شناختند و در حال تعقیب آن هستند؛ راه مبارزه در داخل سرزمین های فلسطین علاج این است و لاغیر."

وی ادامه داد: پنجمین ویژگی: ویژگی عدالت محور است و این ظلمی که به مردم فلسطین تحمیل می شود، مبارزه با ظلم و پیاده کردن عدالت در آنجا است، حتی اگر ما مسلمان نباشیم اما ظلم و اجحاف و ستم به مردم فلسطین را باید در مقابلش ایستاد.

وی به مقاومت و تقویت جایگاه آن در گفتمان انقلاب اسلامی اشاره و اظهار داشت: استراتژی مقاومت تنها راه نجات فلسطین است، بر اساس این معادله اگر مقاومت کنید قطعا پیروز خواهید شد، و اگر مقاومت نکنید پیروز نخواهید شد، باید جبهه مقاومت وفلسطین توسط گفتمانی پشتیبانی شودکه این گفتمان همان گفتمان انقلاب اسلامی است، و به فضل الهی مردم فلسطین در این مبارزه قطعا پیروز خواهند شد ان شاالله.

 

 مقدمات فتح بیت المقدس فراهم است

در این مراسم همچنین شیخ غازی حنینه عضو مجلس مرکزی علمای مسلمین در لبنان و از رهبران جماعت اسلامی در این کشور با زبان عربی به ایراد سخنرانی پرداخت.

شیخ غازی حنینه بیان داشت: طرح مقاومت بعد سال 1982 بعد از اینکه رژیم اشغالگر صهیونیسم بخشهای مهمی از جنوب لبنان را اشغال کرد، منجر به ایجاد حزب الله شد و حزب الله تصدی گری مقاومت را در لبنان عهده دار شد.

وی اظهار داشت: اسرائیل با طراحی های پیچیده و سه عملیات نظامی ناکام در سال 2000 میلادی و در عملیات بی سابقه سال 2006 می خواست طرح کلی "از نیل تا فرات" را عملی کند، که به لطف خداوند دشمن در آن سال به گفته فرماندهان خود شان، شکست سنگینی متحمل شد و مجبور به عقب نشینی در مقابل حزب الله شد.

عضو مجلس مرکزی علمای مسلمین لبنان گفت: بعد از این شکست آنان به دنبال این بودند که در منطقه سوریه به عنوان پشتیبان مقاومت ایجاد فتنه بکنند که نتیجه آن ایجاد داعش بود که الحمد لله باز هم شکست خورد و داعش نابود شد.

وی ادامه داد: آمریکا بعد از اینکه احساس کرد که در سوریه، عراق و ایران شکست خورده است از حدود 65 روز پیش فتنه گسترده ای را در لبنان ایجاد کردند که با تدبیر و درایت سید حسن نصرالله این طرح آنان نیز به شکست انجامید و لبنان الان در حال تشکیل حکومت جدید است و اموال به غارت رفته مردم ان شاالله برگردانده خواهد شد.

وی  بیان داشت: به فضل الهی و مجاهدت ها و تلاش هایی که در لبنان صورت گرفته، مقدمات فتح بیت المقدس فراهم شده است و امیدواریم در آینده نزدیک، بیت المقدس، این قبله اول مسلمانان فتح شود.

 

پیروزی مردم فلسطین؛ پیروزی اسلام بر استکبار جانی است

همچنین در این مراسم شیخ سعید قاسم از فلسطین، موسس اولین گروه جهادی در این کشور در سال 1972 و نویسنده کتاب دروس و الهاماتی از مدرسه و مکتب عاشورای امام حسین علیه السلام، به سخنرانی پرداخت.

شیخ سعید قاسم اظهار کرد: فلسطین از دو سو محور تمام عالم اسلامی قرار گرفته، اول اینکه تمام کسانی که دلسوز اسلام و پیشرفت آن هستند بر محور اسلام و بر محور فلسطین و مقاومت فلسطین باید تلاش و حرکت کنند، همانگونه که دشمنان اسلام بر محور فلسطین تلاش می کنند و محور تلاش استکبار جهانی است.

موسس اولین گروه جهادی در فلسطین گفت: در قرآن کریم سخن از دو مسجد به میان آمده، مسجد الحرام که خداوند آن را حرم امن خود قرار داد، و طرف مقابل مسجد قدس را خداوند تبارک و تعالی نه حرم امن بلکه حرم مقاومت قرار داد.

وی که 15 سال از عمر خود را در اسارت صهیونیسم سپری نموده است،  بیان داشت: آنها با زیادی مال و فرزند به سراغ ما می آیند،یعنی صهیونیست ها تمام قوایشان را تجهیز می کنند تا ما را به شکست بکشانند، و حال این پیش بینی قرآنی به تحقق پیوسته است که می بینیم اموال فراوان بسیار زیاد صهیونیسم ها با حمایت های مستکبرین جهانی از آمریکا و اروپایی ها کار را به جایی کشانده که حتی در ایران انسان احساس می کند همین محاصره اقتصادی گریبان گیر مردم شده، که این در اثر خرج  مال بسیار توسط صهیونیست ها و همدستان آنها است.

وی ادامه داد: در طرف مقابل وظیفه ما این است که بجنگیم چرا که نشانه های مهمی در سطح جامعه جهانی مشاهده می شود که نشان دهنده این است که مقاومت در جنبه های مختلف در جامعه اسلامی دارد شکل می گیرد.

وی در تکمیل سخن خود تاکید کرد:  روز قدس مبنایی می شود بر آگاهی کل مسلمانان دنیا، تا آگاهی های خودشان را نسبت به ظلم و ستم مستکبران افزایش بدهند و صف خود را متحد تر کنند.

شیخ سعید قاسم اظهار داشت: عزت و کرامت و نهضت اسلام به فلسطین مربوط می شود، اگر قرار است فلسطین پیروز باشد، امت اسلام عزت و کرامت و پیروزی پیدا می کنند و اگر شکست پیدا کرد، به شکست کل مسلمانان منجر می شود.

وی بیان کرد: در همه امت اسلام از جمله یمن، بحرین و هر کشور دیگری، مقاومت انتخاب شده، و امروز خط مقاومت است که در سطح کل جهان اسلام انتخاب شده و راه دشواری است چرا که برای اصلاح جامعه جهانی باید تاوان سختی را بپردازیم، و این به وقوع خواهد پیوست.

وی گفت:  انشاالله روزی خواهد آمد که رژیم غاصب صهیونیسم و استکبار جهانی از بین خواهند رفت و امنیت و آرامش و رفاه اجتماعی سراسر جهان را در بر خواهد گرفت.

 


١٢:٠٤ - يکشنبه ١ دی ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٩٣٤١    /    تعداد نمایش : ٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج