پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > چگونه باید کتاب بخوانیم؟!


  چاپ        ارسال به دوست

در کارگاه آموزشی المصطفی خراسان مطرح شد:

چگونه باید کتاب بخوانیم؟!

 گارگاه چگونه باید کتاب بخوانیم سه شنبه گذشته با حضور عضو هیات علمی مدرسه عالی خواهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی العالمیه خراسان، سرکارخانم فخار در این کارگاه به بیان اشکالات حوزه کتابخوانی پرداخت و گفت: یکی از روشهایی که باعث افزایش تمرکز می شود و سرعت مطالعه را افزایش می دهد؛ مطالعه با چشم است.

وی افزود: از مشکلاتی که ما در مطالعه و عبادات داریم عدم تمرکز است، امروزه توانایی ما برای تمرکز کردن کاهش جدی یافته و شاید بتوان گفت؛ این افت تمرکز، نتیجه شرایط پیرامون ماست؛ گوشی هوشمند، تبلت، لپ تاب و ... به راحتی توانایی مطالعه متمرکز را از ما می گیرند. وی اظهار داشت: هر کسی حتی  با هوش عادی نیز می تواند به تمرکز قابل توجهی دست یابد و عوامل عدم تمرکز را از بین ببرد.

عضو هیات علمی مدرسه عالی خواهران، با بیان این که حواس پرتی هیچ موقع به صفر نمی رسد اما می توان میزان آن را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داد، به یکی از اشکالات مطالعه پرداخت و گفت: برای شروع مطالعه ابتدا فهرست کتاب را مطالعه کرده و از بخشهای مختلف فهرست، عنوانی را که موضوع آن برای ما جذاب تر است را انتخاب می کنیم.

وی مبنای این انتخاب را تکراری نبودن، مورد نیاز بودن و مفید بودن خواند و ادامه داد: پس از انتخاب عنوان، یک مبحث یا فصل را انتخاب کرده و شروع به مطالعه می کنیم. اما باید دقت کنیم که در مطالعه متن نیز باید گزینش داشته باشیم زیرا که همه مطالب مورد نیاز نیست.

وی با بیان این که برای گزینش متن مورد نیاز، جمله اول هر پاراگراف را مورد مطالعه قرار داده و سپس تصمیم میگیریم که ادامه دهیم یا خیر افزود: کتابها گاهی دارای متن غیر فارسی هستند و شما می توانید از این قسمت بسرعت گذر کرده و به مطالعه ی  ترجمه ی آن بپردازید.

سعیده فخار در ادامه ضمن معرفی کتاب « پیشوایان شیعه پیشگامان وحدت اثر مهدی سائلی» به قرائت عناوین کتاب پرداخت و با توجه به درخواست طلاب، بخشهایی از فصل « سیره اهل بیت درباره لعن و دشنام دادن» را برای طلاب خواند.

و ی در پایان به سوالات طلاب در این زمینه پاسخ داد.

 


٠٩:٠٥ - يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٩٠٥٣    /    تعداد نمایش : ٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج