پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > نشست هم اندیشی انجمن های علمی پژوهشی برادر جامعةالمصطفی خراسان با رئیس نمایندگی برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

نشست هم اندیشی انجمن های علمی پژوهشی برادر جامعةالمصطفی خراسان با رئیس نمایندگی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جامعة المصطفی العالمیه خراسان،با تلاش معاونت پژوهشی نمایندگی نشست هم اندیشی اعضای شورای مرکزی انجمن های دانش پژوهی با حضور ریاست جامعةالمصطفی خراسان در محل اتاق جلسات ستاد مرکزی برگزار شد. در این نشست روسای انجمن های پژوهشی ضمن ارائه گزارش از فعالیت های انجمن خود به بیان مشکلات و آسیب های موجود و پیشنهادات خود پرداختند.

 حجت الاسلام و المسلمین صالح در این نشست پس از شنیدن نقطه نظرات طلاب و پژوهشگران، به بیان توصیه های راهبردی و سیاست های مجموعه در جهت ارتقاء سطح کیفی انجمن ها پرداخت و گفت: انجمن های علمی در مسیر المصطفی و اهداف کلان آن راه اندازی شده اند لذا باید در راستای اهداف کلان المصطفی گام بردارند. اهداف عالیه المصطفی، در مرحله اول شناخت دین، معرفی دین و دفاع از دین است و در مرحله بعد تربیت کادر علمی فرهنگی تبلیغی است شما نیز در انجمن ها باید در جهت تحقق این اهداف گام بردارید و هر فعالیتی برمبنای این اهداف باشد.

رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان گفت: هر انجمن با هر تخصصی با قرآن ارتباط مستحکم داشته باشد و اعضای انجمن ها و پژوهشگران با قران و حدیث و سیره ارتباط مستمر بگیرند و تولیدات خود را به این مسیر سوق دهند.

ایشان با اشاره به  رویکرد بین المللی المصطفی گفت: انتظار می رود این رویکرد در انجمن ها رعایت شود و  انجمن ها حتی در کادر خود تک ملیتی نباشند و نگاه بین المللی به مباحث و محتوا داشته باشند. برای تحقق این مهم لازم است به موضوع فرهنگ شناسی ملل پرداخته شود و شناخت ملیتی افزایش یابد. 

محمدرضا صالح با بیان اینکه لازم است انجمن های دانش پژوهی ارتباط بیشتری با گروه های علمی تربیتی داشته باشند، گفت: معاونت پژوهشی موظف باشد ضمن فراهم سازی تمهیدات لازم برای تقویت این ارتباطات، کارکردهای همکاری مشترک انجمن ها و گروه های علمی را احصا نماید؛ هم در بخش های حمایتی و هم در تولیدات مانند: پایان نامه ها، نشست های علمی، نشریات علمی، طرح های پژوهشی و غیره. همچنین ایشان به تقویت ارتباطات برون سازمانی انجمن ها تاکید کرد و گفت: ارتباط با سایر انجمن های علمی پژوهشی چه در قم و چه مشهد، چه در المصطفی و چه در دانشگاه ها و یا حوزه علمیه و ارتباط با نهادهای پژوهشی، دانشگاه ها و اندیشمندان برتر نیز باید تقویت و به طور جدی دنبال شود.

 حجت الاسلام و المسلمین صالح در بخشی دیگری از توصیه های خود از انجمن های علمی خواستند تا ضمن برنامه ریزی مشخص برای آینده، به فضای مجازی و حضور در عرصه های مجازی توجه ویژه شود و برای این مهم برنامه داشته باشند. همچنین وی نهضت ترجمه را از رسالت های مهم المصطفی دانست و بیان کرد: انجمن ترجمه باید گروه های متعدد به زبان های متعدد داشته باشد. توسعه به زبان های دیگر و ایجاد و افزایش توانمندی ترجمه در بین طلاب برای تحقق نهضت ترجمه که از اهداف عالیه المصطفی است، مورد تاکید و انتظار است.

وی ادامه داد: مسائل مالی نباید هدف انجمن باشد بلکه باید نسبت به تعهدات علمی و اخلاقی خود و انگیزه الهی و تکلیف مداری تلاش کنیم، البته حرکت به سمت درآمدزائی می تواند مدنظر قرار گیرد. 

 عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی ضمن تاکید بر افزایش تولیدات علمی انجمن ها گفت: تولیدات علمی باید چهار گروه را پاسخ دهد: اول جامعه علمی اعم از اساتید، طلاب، دانشجویان و پژوهشگران، دوم؛ شیعه، سوم؛ جهان اسلام و همه مذاهب اسلامی و چهارم؛ جهان بشریت. تولیدات باید پاسخگوی نیاز یکی از این گروه ها باشد. همچنین کاربردی  بودن، تکراری نبودن، رسا بودن، به روز بودن و ناظر به شبهات روز بودن و پرهیز از موازی کاری ها از جمله شاخص های تولیدات علمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 برگزاری نمایشگاه های تخصصی نهادهای علمی در مجموعه المصطفی با هزینه خودشان، مطالعه و تحقیق بیشتر پژوهشگران، احیای شورای روسای انجمن ها و تشکیل جلسات به صورت منظم، استفاده از محققان در امر آموزش، مهارت افزایی اعضا در حوزه مهارت های تحقیقی و پژوهشی از دیگر توصیه های رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان به انجمن های علمی پژوهشی بود.

گفتنی است در حال حاضر 8 انجمن پژوهشی دانش پژوهی در نمایندگی المصطفی در خراسان در بخش برادران مشغول به فعالیت می باشند که می توان به برخی محورهای فعالیت این انجمن ها از جمله؛ راه اندازی نشریات تخصصی، تالیف کتب و مقالات علمی و پژوهشی، برگزاری نشست های علمی اشاره کرد.

 گزارش تصویری:


١٢:٤٨ - سه شنبه ٥ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٧٦٠٦    /    تعداد نمایش : ١٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج