پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > به مناسبت روز مباهله مراسمی با حضور رئیس جامعه المصطفی خراسان برگزار شد


 تاریخ: چهارشنبه ٦ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١١:٣٧        شماره خبر: ١٠٣٧٤٢         نسخه چاپي 

 

به مناسبت روز مباهله مراسمی با حضور رئیس جامعه المصطفی خراسان برگزار شد

مباهله بزرگترین سند قرآنی در فضیلت اهل بیت علیه السلام

 


 

در مراسمی که به مناسبت روز مباهله با حضور تعدادی از اساتید، طلاب و خانواده های آنان برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین صالح به بررسی ابعاد مختلف قرآنی واقعه مباهله پرداخت.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان گفت: همه مذاهب اسلامی نسبت به واقعه مباهله اتفاق نظر دارند. جارالله زمخشری صاحب تفسیر کشّاف در ذیل آیه مباهله می گوید؛ این آیه روشن ترین دلیل و سند قرآنی در فضیلت اهل بیت علیهم السلام است.

 

 حجت الاسلام محمد رضا صالح در ادامه به ابعاد مختلف اجتماعی، معنوی و کلامی این واقعه پرداخت و اظهار داشت؛ این که حضرت محمد(ص) که بالاترین شخصیت اسلام و پیامبر خدا بوده به صورت مستقیم با علما و بزرگان مسیحیت گفت و گو نموده است، نشان دهنده اهمیت ارتباط با پیروان سایر ادیان برای افزایش شناخت از یکدیگر و تعاملات سازنده می باشد.

رئیس المصطفی خراسان در خصوص جایگاه اهل بیت(علیهم السلام) در آیه شریفه مباهله اظهار داشت:در این جریان قرآنی، پیامبر اسلام با بهره گیری از ماوراء طبیعت و عنایت خداوند متعال برای نوعی رویارویی معنوی و اثبات حقانیت اسلام، قدم به میان گذاشته بود. بر اساس نص صریح آیه و تفسیر تمامی مفسران و مذاهب اسلامی، نبی مکرم اسلام، امیرالمومنین علی علیه السلام و امام حسن و امام حسین علیهماالسلام و حضرت زهرا سلام الله علیها را با خود همراه برد که نشان از جایگاه رفیع معنوی اهل بیت پیامبر اسلام دارد زیرا اگر افرادی برتر از اهل بیت وجود داشت پیامبر آنها را همراه می برد.

 

 وی در ادامه با اشاره به حضور بانوی بزرگ اسلام حضرت زهرا سلام الله علیها در مباهله گفت: این که در یک واقعه بزرگ دینی، اجتماعی و معنوی مانند مباهله در کنار اول شخصیت بزرگ اسلام و امام علی علیه السلام یک نفر از بانوان حضور دارد نشان دهنده ارزش معنوی زن در اسلام است.

حجت الاسلام صالح بیان کرد: در اسلام هیچ مانعی برای کمال زن در حوزه های مختلف انسانی، عبادی معنوی و اجتماعی وجود ندارد و زن می تواند به بالاترین مدارج معنوی و کمالات انسانی برسد، همانگونه که حضرت زهرا سلام الله علیها در طول حیات خود علاوه بر برخورداری از فضایل عبادی و معنوی، در صحنه های بزرگ اجتماعی مانند جهاد در کنار پیامبر اسلام حضور داشت و در صحنه های سیاسی با صلابت و بصیرت، نقش آفرین بود.

 

وی در بخش پایانی سخنان خود در خصوص اهمیت توسل و شفاعت اهل بیت علیه السلام گفت: اینکه شخصیتی مانند پیامبر اسلام (ص)در جریان مباهله که قرار است با ادعای ایشان خداوند حق را جلوه گر نماید، اهل بیت را به میدان آورده است، نشان دهنده مستجاب الدعوه بودن اهل بیت علیهم السلام است و مسلمانان باید به این وجودات نورانی توجه نمایند و خدای را شاکر باشند که این اسباب و واسطه های هدایت را برای بشریت آفریده است.

 


خروج