پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > مراسم بزرگداشت آیت‌الله آصف محسنی به همت جامعةالمصطفی العالمیه برگزار شد


 تاریخ: پنج شنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٨      ساعت: ٢١:٣٢        شماره خبر: ١٠٣٥٠٢         نسخه چاپي 

 

مراسم بزرگداشت آیت‌الله آصف محسنی به همت جامعةالمصطفی العالمیه برگزار شد

 


به گزارش روابط عمومی جامعةالمصطفی خراسان، مراسم بزرگداشت فقیه ربانی و عالم وارسته آیت‌الله شیخ محمد آصف محسنی، رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه، حجت‌الاسلام فرازی نیا نماینده آستان قدس رضوی، علما و روحانیون، طلاب جامعه المصطفی العالمیه و اقشار مختلف مردم افغانستان به همت نمایندگی های جامعه المصطفی العالمیه در خراسان و افغانستان و مشارکت تشکل های فرهنگی افغانستان عصر پنجشنبه 24 مردادماه برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیات کلام الله مجید توسط قاریانی از کشور افغانستان و حضور علما و فضلا و نماینده تولیت آستان قدس رضوی و خواندن پیام تسلیت ایشان به مناسبت ارتحال این فقیه عالیقدر و بیان زندگینامه وی همراه بود. همچنین در مراسم حجت الاسلام و المسلمین صالح رئیس جامعةالمصطفی خراسان و حجت الاسلام و المسلمین پژمانفر نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در خصوص شخصیت علمی، معنوی و خدمات ارزنده این عالم جلیل القدر به ایراد سخن پرداختند؛

حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ابتدای این برنامه، به شخصیت دانشمند مجاهد و فقیه متدین، آیت الله آصف محسنی اشاره کرد که عمر با برکت خود را در مسیر اعتلا کلمه توحید صرف کردند و گفت: در روایتی از امام صادق(ع) به نقل سلیمان بن خالد چنین آمده است که هیچ کسی از مومنین و مومنات نیست که از دنیا رفته و شیطان نسبت به از دنیا رفتن او خوشحال باشد مگر آنکه آن شخص فقیه عالمی باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که در روایت دیگر از امام صادق(ع) چنین آمده که علمای شیعه مرزبانانی هستند که مراقبت از مرزهای اعتقادات مردم نموده و در برابر حمله شیطان صفت ها ایستادگی می کنند و نمی گذارند که شیعیان و محبین اهل بیت بر آنها مسلط شوند، بیان کرد: کسانی که این چنین فعالیتی یعنی مرزبانی از معارف دینی در برابر هجمه های شیطان داشته باشند، ارزش و جایگاه فوق العاده ای دارند، چراکه این فرد مراقبت از باور و اعتقادات شیعیان می کند.

وی با بیان این که امروز در دنیایی قرار داریم که دشمنان اهل بیت علیهم السلام تلاش واسعی دارند تا نسبت به معارف اسلامی شبهه، تردید و تزلزل ایجاد نموده و فاصله بین باورها ایجاد کنند، ابراز کرد: در حقیقت این باورهای نسبت به اهل البیت آنقدر عمیق است که اگر به انسان ها برسد و آنان این پیام را دریافت کنند، تحت تاثیر عمیقی قرار خواهند گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین پژمانفر با بیان این که امیر مومنان(ع) فرمودند اگر معارف به مردم برسد مردم از ما تبعیت می کنند چون تاثیر کلام با فطرت انسان ها ارتباط عمیق دارد و آنان را به این سمت می کشد، عنوان کرد: تلاش دشمنان دین نیز برای همین است که این معارف به دستان مردم نرسد چراکه اگر منتقل شود انقلاب ایجاد می کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که در جوامع نیز امثال مرحوم آیت الله محسنی هستند که مراقبت و مرزبانی از معارف دین دارند و می توانند به انسان ها این معارف را برسانند، خاطر نشان کرد: امروز در گوشه گوشه دنیا این معارف توانسته انسان های زیادی را متمایل به دین الهی کند که همه به خاطر جذابیت این معارف و جایگاه بلند آن است.

وی در ادامه ضمن اشاره به جایگاه ارزشمند علمی آیت الله آصف محسنی عنوان کرد: جایگاه این فقیه پرتلاش در مقابل ابلیس بالاتر از هزار عابد است چون عابد تلاش می کند خود را نجات دهد اما این عالم علاوه بر اینکه می خواهد خودش را نجات دهد می خواهد از بندگان خدا دستگیری کرده و آنان را از دست شیطان نجات دهد پس بنابراین از هزاران عابد بالاتر است.

حجت الاسلام والمسلمین پژمانفر افزود: مفضل از امام صادق(ع) چنین نقل می کند که ایشان می فرمایند هر بنده ای که خودش را بخواهد تبلیغ کند و بزرگ کندخداوند او را خوار می کند و از سوی دیگر هر بنده ای بخواهد از خود بگذرد، خدا او را بزرگ خواهد کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دلیل آنکه در گوشه گوشه ایران و نجف برای این عالم فقیه و فرزانه مراسم بزرگداشت برگزار می شود، آن است که ایشان از خودش گذاشت و خداوند نیز او را بزرگ کرد و به او شرافت داد.

وی با اشاره به نقش ارزشمند آیت الله آصف محسنی در ایجاد وحدت میان مسلمانان و شیعیان در افغانستان خاطر نشان کرد: جایگاهی که آیت الله آصف محسنی در وحدت میان مسلمانان داشت، جایگاه بی بدیل و بی نظیری بود، ایشان همچون طبیب، جمعیتی را نجات داد، این مجاهد ید واحده در مقابل ظلم و استکبار بود و خداوند متعال نیز برای کسی که خالصانه برای او قیام و قعود داشته باشد تاثیرات عمیق و بزرگی می گذارد که هم در زمان حیات و هم در زمان ممات آن فرد مورد استفاده است.


خروج