پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > تشکیل شبکه علمی جهان اسلام برای احیای میراث کهن تمدن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های آستان قدس رضوی و جامعه المصطفی


 تاریخ: سه شنبه ١ مرداد ١٣٩٨      ساعت: ١١:٣٥        شماره خبر: ١٠٣٠٣٣         نسخه چاپي 

 

تشکیل شبکه علمی جهان اسلام برای احیای میراث کهن تمدن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های آستان قدس رضوی و جامعه المصطفی

در دیدار مدیر مرکز امور بین المللی آستان قدس رضوی با رئیس جامعة المصطفی مشهد مطرح شد:

 


به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه مشهد ظهردیروز مدیر مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی با رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد دیدار کرد.

در این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین محمد علی موحدی مدیر مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام و المسلمین صالح به ریاست نمایندگی جامعه المصطفی مشهد گفت: ماموریت و مسئولیت مهمی را متقبل شده اید و این امانتی است که خوشبختانه به اهلش رسیده است و ما در محضر امام رضا (ع) برای شما و همکارانتان آرزوی موفقیت داریم.

حجت الاسلام والمسلمین موحدی با اشاره به عدم هماهنگی بین سازمان های بین المللی مشهد بیان کرد: یکی از مشکلات مجموعه های بین المللی این است که اشراف کامل بر ظرفیت‌های هم ندارند، به این معنا که از نیازهای یکدیگر و امکانات و محدودیت های سازمانی همدیگر  اطلاع ندارند. در جهت هم افزایی و پیشبرد اهداف عالی دو سازمان حل این مسئله چند راه حل می تواند داشته باشد؛ تشکیل اتاق‌های فکر مشترک میان سازمان ها، آشنایی بیشتر سازمانها از ظرفیت های یکدیگر، شناسایی افق های مشترک دو مجموعه، تشکیل کارگروه مشترک برای همکاری های دو جانبه.

ایشان تاکید کرد که؛ ظرفیت های آستان قدس رضوی صرفاً مادی نیست و باید ظرفیت های عظیم معنوی آستان قدس رضوی و ظرفیت زائران غیر ایرانی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام  محمد رضا صالح نیز در تایید سخنان حجت الاسلام موحدی بیان داشت؛ یکی از ظرفیت های مهم، نیروی انسانی ما در حوزه های پژوهشی و علمی است و به لحاظ نیروی انسانی متخصص، این توانایی را داریم که در احیای متون و منابع دینی و همچنین تدوین پایان نامه ها با آستان قدس رضوی نهایت همکاری را داشته باشیم.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه مشهد ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های معنوی آستان قدس رضوی و ظرفیت رائران غیر ایرانی و خمچنین ظرفیت علمی و پژوهشی جامعة المصطفی می توانیم گامی در جهت احیای تمدن نوین اسلامی برداریم. برای این کار باید شبکه علمی جهان اسلام تشکیل شود که بتواند با توجه به ظرفیت‌های پژوهشی و ظرفیت های ذکر شده، میراث کهن تمدن اسلامی را زنده کند.

وی در خصوص ترجمه آثار و کتب اسلامی اقدامات انجام شده را ضعیف و حداقلی دانست و افزود: در بخش ترجمه ما ضعیف هستیم و عمده مراکز بین المللی هم در اهتمام به ترجمه کتب و آثار اسلامی و هم در کیفیت ترجمه ضعیف عمل می کنند، ما می توانیم شبکه اندیشمندان علمی جهان را ایجاد کنیم و زمینه ترجمه متون دینی را نیز بیش از گذشته فراهم نماییم.

وی با توجه به ضرورت ساماندهی ارتباط طلاب المصطفی با آستان قدس رضوی بیان داشت: ما در این زمینه می توانیم امتیازاتی را برای طلاب قرار دهیم که زمینه همکاری با آستان قدس رضوی بیشتر فراهم شود اما این موضوع بایستی ساماندهی و برنامه ریزی دقیق شود تا بتوانیم به افق های مشترک دست یابیم.

وی با اشاره به ظرفیت های استان خراسان رضوی، این گونه بیان کرد: خوشبختانه استان خراسان و مشهد از ظرفیت‌های عظیمی برخوردار هستند که باید احصا وشناسایی شوند. ما در برنامه جامع طرح تحول جامعه المصطفی مشهد که در حال تدوین آن هستیم ظرفیت های استان و در رأس آن آستان قدس رضوی را مدنظر داریم؛ به عنوان مثال یکی از بحران های جامعه شیعه در کشورهای منطقه و دنیا، بحران مدیریتی است لذا لازم است مدیر و رهبر ولایی و سیاسی تربیت کنیم و این با یک برنامه مشخص به عنوان یک کلان پروژه، در چند سرفصل و با تقسیم وظایف و استفاده از ظرفیت های دو مجموعه محقق خواهد شد.


خروج