پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد


 تاریخ: يکشنبه ٢٣ تير ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٤٣        شماره خبر: ١٠٢٧٦٩         نسخه چاپي 

 

اولین دیدار حجة الاسلام و المسلمین صالح با طلاب جامعة المصطفی مشهد برگزار شد

 


شنبه 15 تیرماه در آستانه ولادت با سعادت امام رضا علیه السلام، جامعة المصطفی مشهد مقدس پذیرای اولین دیدار صمیمانه طلاب غیر ایرانی با حجة الاسلام و المسلمین محمد رضا صالح رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در مشهد بود. این مراسم با حضور حجة الاسلام خالق پور جانشین ریاست جامعة المصطفی و حجه الاسلام مهدوی مهر رئیس سابق نمایندگی مشهد و مدیر کنونی منطقه ای شامات المصطفی برگزار شد.

حجة الاسلام والمسلمین مهدوی مهر طی سخنانی کوتاه در جمع طلاب تصریح کرد: ما در مباحث علمی و آموزشی بسیار سخت گیر بودیم ولی در امور دیگر رفاقت را سرلوحه کار قرار دادیم. 12345ایشان در ادامه ابراز خرسندی کردند که خداوند متعال فردی شایسته، صالح و فرهیخته را جایگزین بنده کرده است. وی افزود: برادری به جای برادری آمده و حاضرم تجربیات خود را در اختیار ایشان قرار دهم.

در ادامه حجة الاسلام و المسلمین خالق پورطلاب را؛ سند افتخار اهل بیت(ع) خواند و بیان داشت: شما درد غربت و دشواری تحصیل را تحمل می کنید تا در کشور خود منشا اثر و امام جامعه باشید و مردم را به سمت قرآن و دستورات نبی مکرم اسلام (ص) هدایت کنید.

جانشین رئیس جامعة المصطفی از خدمات ارزنده حجة السلام والمسلمین مهدوی مهر در مدت 18 سال تلاش و زحمت در نماینگی مشهد تقدیر و تشکرکرد و بارزترین شاخصه ایشان را عشق و علاقه وصف ناشدنی به طلبه ها دانست و مهمترین اثر بجا مانده را رضایتمندی طلاب از تلاش و زحمات ایشان ذکر کرد. در ادامه با تاکید بر این که حجة الاسلام صالح فردی ذوابعاد و توانمند در زمینه های علمی، تربیتی، خلاقی و فرهنگی هستند افزود: ایشان با برنامه ای مدون به نمایندگی مشهد آمده و شناخت کامل نسبت به جامعة المصطفی و ماموریت های آن دارند و از دغدغه های طلاب محترم نیز آگاه هستند.

حجة الاسلام والمسلمین خالق پور خطاب به طلاب تصریح کرد: جامعه المصطفی موقعیت ویژه ای در دنیا دارد و دشمن نسبت به دانش آموختگان این حوزه روز به روز حساس تر می شود. شرایط اقتصادی مطلوب نیست و از طرفی فشار های سیاسی را باید در نظر گرفت؛ در نتیجه نیاز است تمام طلبه ها با همکاری، این تهدید ها را تبدیل به فرصت کنند و در این مسیر از سنت الهی غافل نشوید زیرا خداوند متعال از ابتدا تا کنون حق را در دستان خالی از لحاظ مادی، نمایان ساخته و ثمرات فراوانی را نشانده است.

ایشان اظهار داشت: گام نخست برای یک طلبه به لحاظ شخصی، تهذیب نفس است، زیرا به ظرف وجودی او برای پذیرش علم شکل می دهد. گام بعدی، تحصیل علم است سپس در تبیین گام دوم افزود: ما انتظار داریم طلبه های جامعه المصطفی مطالبه گر، پرسش گر و به دنبال علم باشند و یک فضای پر نشاط را در محل تحصیل ایجاد کنند. از طرفی برای طلبه رفع نیازهای کشورش یک اصل است و بر این اساس باید انتخاب رشته کند و توانمندی های خود را افزایش دهد.

ایشان در انتها خاطر نشان کرد: با مسلح شدن به دو بال تهذیب نفس و دیگری تحصیل علم بر اساس نیاز جامعه، بی شک در کشور خود منشا خیر و برکت خواهید بود.

در این دیدار حجة الااسلام والمسلمین صالح ضمن قدردانی از زحمات فراوان حجة الاسلام و المسلمین مهدوی مهر ایشان را فردی متواضع در برابر طلبه و شخصی که در راه خدمت به طلبه و دین، موی خود را سفید کرده خطاب کرد و بیان داشت: سعی داریم خادم طلبه ها باشیم و بر این مبنا در زمینه حمایت معنوی و عاطفی بین طلبه ها هیچ تفاوتی قائل نمی شویم و این یک اصل است که؛ طلبه با هر شرایط تحصیلی و از هر ملیتی که باشد، یک محل پناه داشته باشد. تمام فرزندانم در المصطفی زیر چتر عاطفه و پدری ما قرار دارند.

رئیس نمایندگی جامعة المصطفی در مشهد در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: راه یک طلبه با فردی که وارد دانشگاه می شود تا مدرکی اخذ کند متفاوت است. طلبه باید عاشق باشد و سختی راه را به جان بخرد. در حال حاضر وظیفه ترویج و تبلیغ دین بر عهده حضرت ولی عصر(عج) است و طلبه می کوشد تا در نهایت کمک کاری برای انجام این رسالت الهی باشد و اکنون ما در این راه قیام کرده ایم. ایشان در ادامه افزود: در راه ترویج و تبلیغ دین، مهمترین شیوه، اصلاح خود است و بهترین عمل آن است که نشانه هایی از دین در ما ظاهر باشد مهمتر از ظاهر، باطن است و حوزه علمیه شیعه به جوانانی نیاز دارد که همانند علی اکبر(ع) به لحاظ خَلق، خُلق و منطق شبیه به رسول الله(ص)باشند، برای محقق شدن این مهم، باید سیره رسول الله(ص) رابه طور دائم مطالعه کنید.

حجة الاسلام و المسلمین صالح با تاکید بر اینکه طلاب، بدنه اصلی جامعة المصطفی هستند اظهار داشت: ما نیازمند نظر، ایده وطرح های شما برای برنامه ریزی و حرکتی پرشتاب تر به سمت آینده ای روشن هستیم. در همین راستا شورای همفکری طلاب، شورای نخبگان و اتاق فکر های ملیتی را فعال خواهیم کرد و طلاب باید در تصمیم گیری ها سهیم باشند. ایشان در ادامه افزود: ما باید شاهد رشد بیشتر طلاب در بدنه علمی و آموزشی المصطفی باشیم، به همین منظور در تدوین و طراحی افق 5 سال آینده باید مشخص شود؛ چند درصد و یا چه تعداد طلبه، تا سطح تدریس در المصطفی رشد پیدا کنند و از دانش آنها استفاده کنیم و سپس این تجربه تدریس را به کشور خود انتقال دهند.

رئیس جامعة المصطفی مشهد با اشاره به تهاجم فرهنگی حال حاضر، که سبک زندگی مسلمان و غیر مسلمان را تحت تاثیر قرار داده است، بیان داشت: طلبه باید به شدت به فکر مردم کشورش و خدمت کردن به آنها باشد،در زمان بازگشت، ارتباطات عاطفی و علمی خود را با مسلمان و غیر مسلمان گسترش دهد و راهنما و هدایت کننده آنها باشد.

 ایشان در انتها تصریح کرد: اکنون که در ایران هستید، مردم خود را فراموش نکنید برای آنها بنویسید، از فضای مجازی بهره ببرید و فعال باشید فقط باید در نظر گرفت که ایران با کشور های شما متفاوت است و برخی اتفاقات مختص به جامعه ایران است. در این حوزه ها، معارف، سیاست و تقوا را فرا بگیرید و آنچه را که صادر می کنید متناسب با ظرفیت های کشورتان باشد.

 


خروج