قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مدرسه تخصصی خواهران


  چاپ        ارسال به دوست

درمدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد برگزار شد

کارگاه آشنایی با پژوهش های پیرامون نگارش کتاب کودک با محوریت مباحث اعتقادی

به گزارش روابط عمومی مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد، توسط واحدپژوهش این مرکز کارگاه آشنایی با پژوهش های پیرامون نگارش کتاب کودک با محوریت مباحث اعتقادی با حضور خانم فاضل، مدرس حوزه و دانشگاه و دبیر گروه علوم تربیتی این مجموعه  26فروردین ماه در کارگاه پژوهش این مدرسه برگزار شد.

خانم فاضل مدرس حوزه و دانشگاه به ضروت تربیت اعتقادی کودک اشاره کرد و گفت: مباحثی که ما برای تربیت کودک تاکید داریم، برای یک مبلّغ به شدت حیاتی است.

این استاد حوزه و دانشگاه ابراز نمود: در مباحث اعتقادی برای کودک، قبل از این که کودک نفع ببرد، مربی نفع می برد؛ چون مجبور است یکبار ذهنش را دوباره مرور کند که اعتقاد من چطور اعتقادی است؟ چون باید یک اعتقاد صحیحی باشد تا بتوان با یک زبان ساده تر برای کودک بیان نمود.

فاضل افزود: نگاه ما نگاه جهانی است و وقتی می خواهیم با جهان صحبت کنیم باید ببینیم اشتراکاتمان چیست و بر اساس فطرت باید سرمایه گذاری کنیم. وقتی حرفمان را طوری بزنیم که کودک قبول کند، احتمال خیلی زیاد دارد که بزرگسالانی که حتی دینشان اسلام نیست هم قبول کنند. یعنی ما سعی می کنیم با نگاهی فطرت گرا صحبت کنیم. اگر ما بتوانیم حقیقتی را با زبان کودک بگوییم می توانیم تقریباً مطمئن شویم که می توانیم این اعتقاد را برای کسانی که به دین اسلام اعتقاد ندارند نیز گسترش دهیم.

اهمیت مباحث تربیتی کودک

وی افزود: مباحثی که ما برای تربیت کودک تاکید داریم، برای یک مبلغ به شدت حیاتی است. اگر ما نتوانیم سراغ بحث تربیت کودک برویم احتمالا در زمینه ی بزرگسال نیز موفق نخواهیم بود؛ چون کافی است بزرگسال کمی جلوتر برود و به همین سوالات ساده برسد، سوالاتی که ظاهر خیلی ساده دارند ولی یک جواب خیلی عمیق و مستدل باید بتوان به آن داد.

فاضل افزود: وقتی ما می خواهیم برای کودک فلسفه ای را تبیین کنیم، چون مجبوریم ساده بگوییم پس باید خیلی صراحت داشته باشیم و بدانیم که هر چیزی را که می خواهیم برای کودک تبیین کنیم با چه منطقی پذیرفتیم.

این محقق و پژوهشگر حوزوی ادامه داد: این دقیقاً دغدغه ای است که در اغلب کتاب های کودک وجود دارد. این که اصرار دارم که ضرورت مباحث تربیت اعتقادی کودک قبل از این که برای کودک مهم باشد برای ما مهم است، چون یک بار باید خیلی با صراحت و شجاعت فلسفه ای که به آن معتقدیم را اعلام کنیم و این نکته دقیقی است.

وی ادامه داد: به نظر می آید که نوع استفاده از کتاب ها باید در کنار مربی یا مادر باشد که بتواند حق مطلب را ادا کرد. در نگاه تربیت دینی اصرار داریم که همزمان کودک متن و محتوا مثل داستان داشته باشد و در کنارش معلم باشد و این نکته ی مهمی است که در مباحث تربیت اعتقادی کودک وجود دارد.

وی در ادامه به معرفی یکی از نویسندگان قوی در مسأله ی تبیین مسائل دینی برای کودکان پرداخت و ادامه داد: خانم کلر ژوبرت فرانسوی هستند و مسیحی بودند که به دین اسلام مشرف می شوند. ایشان با تحقیق در مساله ی حجاب در اسلام مسلمان می شوند و بعد از ازدواج با یک ایرانی الاصل به ایران می آیند و طلبه جامعه الزهراء قم می شوند. لیسانس ایشان علوم تربیتی است و کارشناسی ارشد ادبیات کودک دارند و همزمان علوم حوزوی را گذرانده اند.

فاضل افزود: به دلیل این که ایشان چند زبانه هستند، مسلط به ادبیات کودک موجود دنیا می باشند؛ یعنی کتاب کودکی نیست که در دنیا نوشته شده باشد و ایشان نخوانده باشند. دغدغه ی ایشان برای نگارش کتاب کودک به این خاطر بوده است که بچه هایشان سوالات اعتقادی از قبیل مفهوم مرگ، معاد و ... از ایشان می پرسیدند و ایشان نیز در قالب داستان به بیان مفاهیم دینی پرداختند و بعدها داستان هایشان را منتشر نمودند تا دیگران هم استفاده کنند.

وی افزود: از جمله ی کتاب های این نویسنده توانا می توان به لینا لونا با موضوع فلسفه حجاب، کلوچه های خدا برای تبیین مفهوم شکر و شیوه ی شکرگزاری، آینه با موضوع حکمت خلقت خدا، خداحافظ راکون پیر برای تبیین مسأله ی مرگ و معاد و ... اشاره نمود.


١٢:٥٩ - سه شنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٧١٤    /    تعداد نمایش : ٤٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج