قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مدرسه تخصصی خواهران


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد:

اربعین، نماد قدرت نرم شیعه است

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده رئیس مرکز پژوهشی جامعة المصطفی مشهد اظهار داشت : فرهنگ ایثار و شهادت، همدلی و وحدت و احترام به انسانیت با اربعین رشد پیدا می کند.

به گزارش روابط عمومی خواهران المصطفی مشهد، نشست علمی اربعین و ژئوپولوتیک شیعه، از سوی اداره پژوهش این مرکز و با همکاری معاونت پژوهش، دهم آبان ماه، با حضور حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده، رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد برگزار شد.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده به فضیلت زیارت اربعین اشاره کرد و گفت: زیارت اربعین و سایر اهل بیت(ع)، یک برنامه معنوی است که باید متصل به قرآن شود.

رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی ا مشهد با اشاره به آیه «وَالَّذِينَ يَصِلُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ»، ابراز کرد: در توصیف بندگان خوب، خداوند متعال می فرماید:« اینها کسانی هستند که صله انجام می دهند و ارتباط برقرار می کنند.».

وی با خاطرنشان کردن این که ائمه معصومین(ع) در آیه تطهیر و مودت مورد ستایش قرار گرفتند، اظهار کرد: زیارت یک نحوه اتصال با ائمه اطهار(ع) است. انسان ها به ائمه اطهار(ع) متصل شوند که خداوند تاکید می کند که به آن ها متصل شویم.

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده گفت: ما لزوما باید معارف خود را به قرآن کریم متصل کنیم. اگر متصل نکنیم، آسیب خواهیم دید.

راه جهانی کردن اربعین، پیوند زدن آن با قرآن است

رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد ابراز کرد: اگر بخواهیم اربعین را جهانی کنیم و در بین امت اسلام، دیگران را به اربعین پیوند زنیم، یک راهش این است که اربعین را قرانی کنیم.

وی اظهار کرد: در روایت آمده است که «ما بین قبر الحسین إلى السّماء السّابعة مُخْتَلَف الْمَلَائِکَةِ»؛ ما بین قبر امام حسین علیه السلام تا هفتمین آسمان محل رفت و برگشت فرشتگان است.»، واژه «السماء السابعه» به آسمان هفتم اشاره دارد. بشر با تمام پیشرفت  ها  و ظرفیت ها، آسمان اول، برای او ناشناخته است. تمام ظرفیت های عالم هستی محل رفت و آمد و رشد ملائکه است و این مهم تا قیامت ادامه دارد.

رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد ابراز کرد: بعضی ملائکه، مخصوص مجلس امام حسین(ع) هستند و خود را متبرک به این مجالس می کنند.

وی اظهار کرد: واقعیت آمد و رفت ملائکه این است که ملائکه، پیوند زمین و آسمان و پیوند میان عرش و فرش هستند. به اذن خداوند، تمام عالم هستی در اختیار ملائکه است و زمینیان را عرشیان می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده گفت: از حضرت امام حسن عسگری(ع) روایت شده است که «علامت های مؤمن پنج چیز است، پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانی برخاک نهادن درسجده و بسم الله را بلندگفتن.»؛ بنابراین مؤمن اربعین را پاس و بزرگ می دارند.

امام حسین(ع) با نثار خون خود، بشر را از جهالت و سرگردانی نجات دادند

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده با اشاره به این که امام حسین(ع) با نثار خون خود، بشر را از جهالت و سرگردانی نجات می دهند، گفت: امروزه، هنوز بشر در تحیر و سرگردانی به سر می برد و نمی داند به کجا می خواهد برسد و امام حسین(ع) است که بشر را از جهالت نجات می دهد.

وی ابراز کرد: ژئوپولوتیک، مطالعه روابط بین الملل با مشخصات جغرافیایی است و اربعین یک نماد است.

رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی امشهد افزود: جابر بن عبدالله انصاری، از بزرگترین صحابه پیامبر اکرم (ص) است که نتوانسته است به لحاظ جسمانی در کربلا حضور داشته باشد و در اربعین خود را می رساند.

اربعین نشانگر تدبیر خاندان پیامبر اکرم است

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده گفت: رهبر معظم انقلاب می فرمایند:«اربعین نشانگر تدبیر خاندان پیامبر اکرم(ص) و احیاگر حقیقت شهادت است.».

وی ابراز کرد: اگر حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) نبودند، عاشورا تا امروز نمی ماند. حضرت زینب(س) کاری کردند که پیروزی قطعی بنی امیه به شکست واقعی آن ها تبدیل شد.

حجت السلام و المسلمین عصارزاده افزود: رهبر معظم انقلاب می فرمایند:«حادثه‌ی نظامی با شکست ظاهری نیروهای حق در عرصه‌ی عاشورا به پایان رسید؛ اما آن چیزی که موجب شد این شکست نظامی ظاهری، تبدیل به یک پیروزی قطعی دائمی شود، عبارت بود از منش زینب کبری‌؛ نقشی که حضرت زینب بر عهده گرفت؛ این خیلی چیز مهمی است.».

وی با اشاره به این که اربعین یک نماد برای احیاگری فرهنگ شهادت و اهل بیت(ع) است، افزود: اربعین و عاشورا، نماد همه خوبی های عالم است و هر چه خوبی است در اربعین نهفته است.

اربعین، نماد قدرت نرم شیعه است

رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه مشهد با بیان این که اربعین نماد قدرت شیعه است، افزود: اربعین هم قدرت شیعه را تثبیت و هم آن را ممتاز می کند.

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده با اشاره به این که اربعین، قدرت نرم شیعه است گفت: میلیاردهای عربستان و آمریکا و برنامه ریزان و اتاق فکرهای استکبار سال هاست برای از بین بردن شیعه فعالیت می کنند. دشمن پیاده روی اربعین را رصد می کند، اما آن را نشان نمی دهند.  

وی ابراز کرد: جبهه حق با اربعین تقویت می شود؛ چرا که فرهنگ ایثار و شهادت با اربعین رشد می کند.

فرهنگ همدلی و وحدت با اربعین رشد می کند

رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی مشهد با خاطرنشان کردن این که فرهنگ همدلی و وحدت با اربعین رشد می کند، افزود: از شرق و غرب عالم و از کشوهای مختلف در راهپیمایی اربعین شرکت می کنند و تمام آن ها حول یک محور و در یک مسیر حرکت می کنند. آن ها در مسیر انسانیت و خدا حرکت می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین عصارزاده با اشاره به این که فرهنگ احترام به انسانیت با اربعین تقویت می شود، گفت: اهل سنت و حتی مسیحیان در پیاده روی اربعین شرکت می کنند؛ چرا که می بینند اربعین به انسانیت احترام می گذارد.

وی با اشاره به این که اربعین، جهانی شدن را به ما یاد می دهد، ابراز کرد: اربعین جبهه حق را تقویت و جبهه باطل را به چالش می کشاند.

رییس مرکز پژوهشی جامعه المصطفی ا مشهد با اشاره به این که چه افراد در اربعین شرکت کنند و چه شرکت نکنند، وظایفی بر دوششان است، افزود: یکی از آن وظایف حراست دستاوردهای اربعین است و دیگری توسعه فرهنگ اربعین است.

 

 

 

 


١٥:٤٠ - چهارشنبه ١٢ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٧٩٠٥٣    /    تعداد نمایش : ٦٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج