قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مدرسه تخصصی خواهران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست تبیین اصول گفتمان اسلامی در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد

نشست تبیین اصول گفتمان اسلامی صبح دیروز در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خواهران  المصطفی مشهد، نشست تبیین اصول گفتمان اسلامی در بیانات مقام معظم رهبری، با حضور بانوان نصیری و سیرجانی اساتید حوزه علمیه خواهران مشهد و کارشناسان مسائل سیاسی دهم آبان ماه در این مرکز برگزار شد.

سیرجانی با طرح این پرسش که چرا گفتمان های ما به نتیجه نمی رسد؟ گفت: این مساله وابسته دو عامل است؛ عامل بیرونی و درونی. عوامل درونی، بی توجهی و عدم بصیرت عوامل درونی هستند و دشمن عامل بیرونی است.  

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد ابراز کرد: دشمن با تبلیغات سوء خود یک موضوع را صد برابر نشان می دهد.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: اگر ما کم کاری کنیم، دشمن گفتمان ها را به سمتی که خود می خواهد هدایت می کند.

سیرجانی گفت: در پاسخ کسانی که می گویند آیا در برابر ابر قدرت های جهان و ادبیاتی که آن ها در جامعه القا می کنند، مگر ما می توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید گفت، بله. امام خمینی(ره) گفتمان جدید ایجاد کرد.

گفتمان حذف تشریفات زائد ازدواج

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد ابراز کرد: یکی از گفتمان ها حذف تشریفات زائد ازدواج است. ما باید به زمان پیامبر اکرم(ص) و ساده برگزار کردن ازدواج و دروی کردن از تشریفات برگردیم.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: دشمن در این زمینه گفتمان دیگری به ما ارائه می دهد و آن هم  جایگزین کردن ازدواج سفید و ترویج آن است.

سیرجانی گفت: دشمن این گونه القا می کند ازدواج نیاز به مسئولیت دارد و به جای آن ازدواج سفید که در تعارض با دین اسلام است را القا می کند.

عاشورای حقیقی به انسان حرکت و تکاپو می دهد

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد با اشاره به این که ما باید از امام حسین(ع) درس بگیریم،افزود: آن چه ما داریم همه به برکت امام حسین(ع) و عزاداری است. عاشورای حقیقی آن است که به انسان حرکت و تکاپو بدهد و در مقابل دشمن محکم باشد.

 این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که شور حسینی می بایست با شعور حسینی همراه باشد، افزود: پشت گریه امام حسین(ع) باید معرفت به ابا عبدالله (ع) باشد.

سیرجانی با طرح این پرسش که آیا طلبه و دانشجو، حرکت ضد استعماری خود را دارد؟ افزود: گفتمان بر اساس نیاز جامعه شکل می گیرد، افزود: یکی از مطالبات جدی ما، مساله گفتمان سازی است.

گفتمان اهل بیت، گفتمان عدالت خواهی است

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد ابراز کرد: یکی از مسائلی که در ادب و فرهنگ اهل بیت(ع)، جلوه گر است، گفتمان عدالت خواهی است. هدف آن ها تشکیل حکومت بر اساس عدالت بوده است.

سیرجانی ابراز کرد: یکی از مطالبات جدی ما مطالبه گری است. اگر بناست دین در جامعه ما اجرا شود، باید گفتمان مطالبه گری انجام شود.

وی افزود: مساله اقتصاد جهانی یکی از مطالبات در کشور است. اقتصاد جهانی به دنبال این است که تمام کشورها را در خود هضم کند.

نصیری در ادامه این نشست با اشاره به آیه «فَبَشِّرْ عِبَادِ، الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ.»، گفت: چه کسانی بهترین قول را انتخاب می کنند که با استناد به این آیه اولوالالباب بهترین قول را انتخاب می کنند.

این کارشناس مسائل رسانه افزود: ما در جامعه جهانی و تمدن جهانی، کجا قرار گرفتیم و گفتمان های موجود در جامعه جهانی چیست؟ آیا مساله گفتمان، متعلق به امروز است؟

گفتمان پیامبر؛ بالا بردن و رفعت مقام زن

نصیری به گفتمان پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و گفت: در جامعه زمان پیامبر اکرم(ص) که دختران به خاطر جنسیت خود مورد تحقیر جامعه بودند، رسول الله(ص) آن ها را در بالاترین جایگاه اجتماعی قرار داد.

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد ابراز کرد: در زمان امام علی(ع) که جامعه دنبال دنیاطلبی بود، گفتمان عدالت را ایجاد کرد. و گفتمان امام حسن(ع) سکوت و تبعیت و تسلیم نبود، بلکه ایشان ادامه دهنده راه حضرت علی(ع) هستند و خطی که پدرشان ترسیم کردند، ایشان دنبال همان خط بودند.

وی افزود: گفتمان امام حسین(ع)، احیای امر به معروف و نهی از منکر بود. ایشان، ادامه دهنده راه امام علی(ع) است و احیای اسلام ناب محمدی بود که پیامبر اکرم(ص) گذاشته بودند.

نصیری گفت: گفتمان امام سجاد(ع) و تک تک ائمه معصومین(ع) نیز این گونه بوده است؛ بنابراین گفتمان حرف امروز نیست.

گفتمان تمدن اسلامی را برافراشته نگاه دارید

نصیری گفت: حضرت علی(ع) در خطبه 173 می فرمایند:« اَلا وَ لا یَحمِلُ هذَا العَلَمَ اِلاّ اَهلُ البَصَرِ وَ الصَّبر وَ الْعِلْمِ بِمَوَاضِعِ الْحَقِّ؛ و اين پرچم را به دوش نمى‏كشد مگر آن كه اهل بصيرت و استقامت و داناى به موارد حق باشد.». بنابراین باید با استقامت و آگاه باشید که بتوانید این علم و گفتمان تمدن اسلامی را برافراشته نگاه دارید.

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد اظهار کرد: باید صبر و بصیرت داشته باشید و همچنین استقامت داشته باشید تا بتوانید از مواضع حق دفاع کنید.

این کارشناس مسائل رسانه ابراز کرد: به استناد روایت «على العاقل ان يكون عارفا بزمانه، ر فرد عاقل لازم است كه عارف به زمان خود باشد.»، باید به گفتمان های موجود بصیرت داشته باشیم؛ چرا که اگر عالم و بصیر باشیم، آن چه در اطراف می گذرد و فتنه ها و آلودگی ها ما را درگیر خود نمی کند.

این کارشناس مسائل سیاسی به تعریف گفتمان اشاره کرد و گفت: آیت الله خامنه ای می فرمایند:« گفتمان يعنى يك مفهوم و يك معرفت همه‌گير بشود در برهه‌اى از زمان در يك جامعه. آنوقت، اين ميشود گفتمان جامعه.».

گفتمان یک جامعه مثل هواست، همه تنفسش می کنند

نصیری افزود: معرفت شناسی که امام علی(ع) ایجاد کرده بود بر مبنای عدالت بود.

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد با اشاره به این که هر گفتمان و جریان فکری باید حامیانه داشته باشیم، اظهار کرد: ادبیاتی که امام خمینی(ره) ایجاد کردند، این بود که زمانی که مقهور قدرت آمریکا بودیم و سر تسلیم فرود آوردیم. ایشان فریاد زندند که والله اسلام در خطر است.

این کارشناس مسائل رسانه ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب می فرمایند:« گفتمان یک جامعه مثل هواست، همه تنفسش میکنند؛ چه بدانند، چه ندانند؛ چه بخواهند، چه نخواهند.».

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: همان گونه که خانم سیرجانی اشاره کردند ما باید دشمن شناس باشیم و بدانیم گفتمان دشمن چه است که آن، با گفتمان دین تعارض دارد؟


 


١٣:٤٤ - دوشنبه ١٠ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ٧٨٩٨٤    /    تعداد نمایش : ٥٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج