قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مدرسه تخصصی خواهران


  چاپ        ارسال به دوست

حجةالاسلام دکتر نخاولی:

برتری علوم اسلامی باید بر همگان دیکته شود

مدرس برجسته حوزه و دانشگاه در جلسه پیش نشست کنگره قرآن و علوم اسلامی در جمع طلاب کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مدرسه عالی خواهران جامعةالمصطفی مشهد تاکید کرد: فضای امروز فضای ضرورت عرضه علوم اسلامی است. اسلام در فضای عرضه و رقابتها معرفی می شود و در این فضاهاست که برتری علوم اسلامی بر دیگر علوم دیکته می گردد.

به گزارش روابط عمومی واحد خواهران جامعه المصطفی مشهد جلسه پیش نشست کنگره قرآن و علوم اسلامی باعنوان موضوع شناسی کلامی در پژوهش های قرآن و علوم انسانی صبح شنبه با حضور حجةالاسلام دکتر مهدی نخاولی مدرس برجسته حوزه و دانشگاه در جمع طلاب کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مدرسه عالی خواهران جامعةالمصطفی مشهد برگزار شد.

در این جلسه حجةالاسلام دکتر نخاولی ضمن توضیح محورهای همایش کنگره قرآن و علوم اسلامی با اشاره به جریان رنسانس گفت: در بحث علم و دین افراد طرفدار علم چون نتوانستند عیوب کتاب های مقدسشان را برطرف کنند و پاسخگوی مسائل باشند دین را کنار گذاشته و علم را مقابل دین قرار دادند و ضعف در دین مسیحیت را به تمام ادیان تعمیم دادند.

حجةالاسلام نخاولی فضای امروز را فضای ضرورت عرضه علوم اسلامی دانست و تاکید کرد: اسلام در فضای عرضه و رقابتها معرفی می شود و در این فضاهاست که برتری علوم اسلامی بر دیگر علوم دیکته می گردد.

وی در رابطه با علوم اسلامی گفت: با این که تمام جامعه بر پایه علوم انسانی است اما علم تجربی ضعیف ترین علم است و این در صورتی است که ما علم های قوی تر چون ریاضی، منطق و فلسفه، شهود و وحی داریم وعلم قرآن قوی ترین علم است زیرا از وحی گرفته شده است.

وی تصریح کرد: قرآن کتاب علوم انسانی است به این دلیل که هدف قرآن انسان سازی است.

حجةالاسلام دکتر نخاولی با بیان این که علوم تجربی و انسانی موجود دارای چارچوب اثبات گرایی تجربی و حسی هست افزود: کار علوم انسانی و تجربی موجود، انکار بسیاری از حقایق با روش غیر علمی است زیرا آنها در ابتدا گفتند که آنچه را که ما حس نمی کنیم وجود ندارد و بعد پا را از این فراتر گذاشته وقائل شدند که هر آن چه را که حس نکنیم وجود ندارد و این گذاره اشتباه است زیرا ما امور غیر محسوس را به نام عالم ملکوت می شناسیم و آنان با نظریه حس گرایی عالم ملکوت را تکذیب و بی معنا خوانده اند و طبق آیه ای در سوره مبارکه طور فردی که بدیهیات را نفهمد فاقد عقل است و این عین جنون است.

وی در رابطه با انسان شناسی از دیدگاه علوم انسانی عنوان کرد: انسان در دیدگاه آنان متشکل از عناصر مادی و تجربی و دارای واکنشهای عصبی و شیمیایی است. در نظر آنها تفاوت انسان با سایر حیوانات تنها در پیچیده تر شدن مکانیزم اوست و به خاطر همین روانشناسان بزرگ آنان، آزمایشاتی را که روی حیوانات انجام داده بودند را به انسان تعمیم دادند و این در صورتی است که اسلام عناصر مادی و تجربی را بخش کوچکی از آفرینش انسان می داند.

وی درباره علم پزشکی امروزی تصریح کرد: چارچوب حاکم برطب امروز، طب ملکولی است در صورتی که انسان دارای نفس مجرد است و اگر در تحقیقاتمان رابطه نفس و بدن را ثابت کنیم کار بزرگی کرده ایم.

دکتر نخاولی همچنین با بیان این که تمام گذاره های دین چند منظوره است طلاب را تشویق به نگاه همه جانبه نسبت به آیات قرآن کرد.

وی درباره نقش قرآن در جهت دهی به علوم انسانی با اشاره تفاوت نظرها ادامه داد: علوم انسانی موجود با مشاهده آثار تاریخی و قبایل بدوی به این نتیجه رسیده است که بشر اولیه با این که دارای صدا و صوت بوده قادر به تکلم نبوده و چون از وجود آتش بی اطلاع بوده غذایش را به صورت خام مصرف می کرده است اما بر طبق نظر قرآن بشر اولیه نه تنها آتش ظاهری را می شناخته بلکه آتش باطنی را هم می شناخته است و از سخنان حکیمانه در گفتار خود بهره می گرفته است..

در انتها حجةالاسلام دکتر نخاولی پیرامون برداشت علمی از قرآن به طلاب توصیه کرد: برای انجام چنین برداشتی باید اصول را از خود قرآن أخذ کرد.                                                             


١٦:٤٢ - يکشنبه ١ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٨٦٥٥٠    /    تعداد نمایش : ١٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج