قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مدرسه تخصصی خواهران


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کلاس روش تحقیق در مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد

به گزارش روابط عمومی مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد، توسط ادراه پژوهش این مرکز کلاس روش تحقیق با هدف پژوهش کاربردی، جهت ایجاد توان تحقیق و نگارش مقاله و کشف و پرورش استعدادهای پژوهشی طلاب با حضور خانم آزاد دبیر پژوهش گروه فقه و معارف این مدرسه برگزارشد.

خانم آزاد با اشاره به این که در این کارگاه، ابتدا مساله شناسی و موضوع یابی آموزش داده شد، افزود: ویژگی های مطلوب یک موضوع مناسب باید جدید، متناسب با نیازهای جامعه، مورد علاقه پژوهشگر و در حد توان علمی و استعدادی او باشد.

وی افزود: در گام بعدی، پروپوزایل(طرح تحقیق) آموزش داده شد که در این راستا، تعریف و تبیین موضوع، ضرورت و اهداف، سوالات اصلی و فرعی، فرضیه، پیشینه، روش تحقیق و ساختار و محدوده تحقیق بیان شد.

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد ابراز کرد: بدین صورت که در تعریف و تببین، علاوه بر تعریف دقیق و روان از موضوع، محدوده تحقیق هم معین شود و سوالات اصلی و فرعی باید از هم تفکیک شود تا بر اساس آن بخش های مقاله تعیین گردد.

دبیر پژوهش گروه فقه و معارف مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد با بیان این که حدس هوشمندانه نسبت به سوالات تحقیق، فرضیات تحقیق را می سازد، افزود: ضرورت پرداختن به موضوع تحقیق، متناسب با نیازهای جامعه علمی مورد بررسی قرار گیرد و اهداف و فوائد تحقیق تبیین گردد.

وی ادامه داد: در بررسی پیشینه و سابقه تحقیقات علمی در ارتباط با موضوع، کاستی های فعالیت های انجام شده اشاره شود و مزیت فعالیت پژوهشی محقق نسبت به کارهای دیگر بیان شود.

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد گفت: در روش تحقیق باید میان روش جمع آوری مطالب و روش تدوین مقاله فرق گذاشت و هر کدام را باید با ناگفته های خودش سنجید.

دبیر پژوهش گروه فقه و معارف این مدرسه گفت: محقق بعد از مطالعات اجمالی، باید ساختار مقاله را طراحی کند تا بتواند در همان محدوده مورد نظر، به مطالعات تفصیلی بپردازد.

آزاد بیان کرد: محقق با جمع آوری مطالب، اطلاعات خام به دست می آورد که باید در فرآیند تحقیق به پالایش و گزینش اطلاعات بپردازد و با قلم خود بتواند به تدوین مقاله بپردازد.

وی افزود: در ادامه، انواع روش های فیش برداری و جمع آوری مطالب آموزش داده شد و در تدوین مقدمه بیان شد که مقدمه باید شامل تعریف و تبیین مساله، تاریخچه و پیشینه علمی موضوع مورد تحقیق به همراه بیان منابع باشد و نیز لازم است در این بخش دست آوردهای علمی و نوآوری آن به صورت شفاف و روشن بیان شود و سپس مطابق با ماهیت مقاله، متن و بدنه اصلی مقاله، تقسیم بندی مناسب صورت گیرد.

دبیر پژوهش گروه فقه و معارف مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد گفت: در ادامه کارگاه اصول چکیده نویسی بیان شد، چکیده از مهم ترین بخش های مقاله است؛ زیرا مخاطبان با هدف دسترسی آسان و سریع به مضمون مقاله، به چکیده مقالات مراجعه می کنند.

ازاد بیان کرد: از ویژگی های یک چکیده خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد: استقلال، ایجاز و صراحت، روان و منسجم و کاملا مختصر و مفید بودن.

این استاد حوزه علمیه خواهران مشهد گفت: در نتیجه چکیده باید شامل تعریف مساله، فرضیات، روش تحقیق و خلاصه ای از مهم ترین نتایج تحقیق و روش اعتبار سنجی نتایج باشد و تعداد کلمات آن باید بین 200 تا 300 کلمه باشد و در انتهای چکیده 5 تا 7 کلمه باید به عنوان کلید واژه انتخاب شود تا در جستجوهای اینترنتی، دسترسی به مقاله سهل الوصول گردد.

دبیر پژوهش گروه فقه و معارف مدرسه عالی خواهران المصطفی مشهد گفت: یک جلسه از این کارگاه در کتابخانه تشکیل شد و طلاب با کتاب ها، مجلات و پایان نامه ها آشنا شدند و یک جلسه هم در مرکز کامپیوتر تشکیل و آشنایی با نرم افزارهای مفید و نوع سرچ اینترنتی صورت گرفت و در پایان دوره همگی طلاب موظف به ارائه مقاله شدند.   


١٥:٣٥ - شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٩٦٦    /    تعداد نمایش : ٣٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج