قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مدرسه تخصصی خواهران


  چاپ        ارسال به دوست

عضو هیئت علمی مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد:

وجود بانوان مجتهده در قم، از برکات وجود حضرت معصومه(س) است

عضو هیئت علمی مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد گفت: به خاطر وجود با برکت حضرت معصومه(ع)، علوم اسلامی در قم رشد کرد که  وجود بانوان مجتهده در قم، از برکات وجود حضرت معصومه(س) است.

 به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، استاد علوی، عضو هیئت علمی مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد، دوشنبه چهارم اردیبهشت در پیش نشست کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی که در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد به جایگاه بانوان شیعه اشاره کرد.
علوی به اهمیت شرکت در کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی اشاره کرد و گفت: شرکت در این کنگره، خدمت به ساحت اهل بیت(ع) و مکتب تشیع است و همچنین جهاد فکری و علمی شیعیان است.
وی افزود: محور مقالات توصیفی و گزارش کمی است. به معرفی آثار مکتوب بانوان شیعه بپردازید و هر گونه تلاشی از سوی بانوان شیعه که منجر به گسترش علوم اسلامی شده است را ارائه کنید.
عضو هیئت علمی مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد ابراز کرد: موضوعات را می توانید فرد محور انتخاب کنید، بدین معنا که بر اساس شخصیت خاصی می باشد و عالم خاصی را معرفی می کنید.
علوی گفت: دیگر موضوعات، اقلیم محور و قرن محور است؛ بدین صورت که علما و اندیشمندان دوره خاصی را بررسی می کنید و همچنبن بانوان فرهیخته عصر حاضر را معرفی کنید. قابل ذکر است که ما بانوان فرهیخته ای داشتیم که علاوه بر ایفای نقش مادری و همسری در منزل،عالم، عارف و مفسر نیز  بوده اند.
کتب های ریاحین الشریعه، زنان نامدار شیعه؛ معرف بانوان فرهیخته
وی افزود: کتاب های زیادی در زمینه گسترش علوم اسلامی داشتیم که تأسیس الشیعه لعلوم الاسلام  از جمله آن هاست که با عنوان شیعه بنیان گذاران فرهنگ اسلامی ترجمه شده است. ریاحین الشیعه و زنان نامدار شیعه از جمله کتاب هایی است که به معرفی بانوان فرهیخته پرداخته است.  
عضو هیئت علمی مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد ابراز کرد: کتاب های زیادی در زمینه خدمات شیعه معرفی شده است و آثار شما نیز در قالب نرم افزاری جمع آوری می شود.
علوی گفت: ما در کشورهای اسلامی بانوان فرهیخته ای داریم، به طور نمونه در کشورهای قفقاز، بی بی هیبت و بی بی رحیمه را داریم. بانوان برزگوار و عالمی بودند که در مناطق خودشان باعث حفظ آموزه های شیعه شدند.
وی به جایگاه شخصیت حضرت معصومه(س) اشاره کرد و افزود: ایشان محدث آل طاها بودند و در بحث احادیث راوی بودند.
عضو هیئت علمی مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد ابراز کرد: در عصر پیامبر اکرم(ص)، زمینه برای روایت حدیث، توسط خانم ها فراهم بود، اما در عصر ائمه اطهار(ع) به دلیل فشار سیاسی، راویان حدیث تفکیک می شوند . به عصر ظهور که نزدیک می شویم، تعداد راویان خانم کم می شود.
علوی به شان و منزلت حضرت معصومه(ع) اشاره کرد و گفت: هجرت یکی از بزرگترین کارهایی که حضرت معصومه(س)، انجام دادند و چهار امام صادق، امام موسی کاظم، امام رضا و امام جواد به زیارت ایشان تاکید کردند.   
وی افزود: هجرت ایشان با هدف بوده است و به این منظور هجرت کردند که در مسیر امام رضا(ع) گام بردارند و راه ایشان را ادامه بدهند.
به خاطر وجود با برکت حضرت معصومه(ع)، علوم اسلامی در قم رشد کرد
عضو هیئت علمی مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد ابراز کرد: به خاطر وجود با برکت حضرت معصومه(ع)، علوم اسلامی در قم رشد کرد و اکنون حوزه علمیه قم، بزرگترین مرجعیت شیعه در جهان اسلام است.
علوی با اشاره به این که گسترش و شکل گیری علوم اسلامی یکی از برکات وجود حضرت معصومه(س) است، گفت: در حال حاضر بانوان مجتهده ای در قم هستند که این از برکات وجود حضرت معصومه(س) است.
وی افزود: اسلام دینی شایسته سالار است که حضور بانوان فرهیخته در محافل علمی است نیز از برکات وجود حضرت معصومه(س) است.


١٣:٥٩ - چهارشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٨٩٦    /    تعداد نمایش : ١٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج