قال رسول الله (ص): ان لقتل الحسين (ع) حرارة فى قلوب المؤمنين لا تبرد ابدا. پيامبراكرم (ص) فرمود: براى شهادت حسين (ع)، حرارت و گرمايى در دل‌هاى مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمى‏شود. (جامع احاديث الشيعه، ج 12، ص556) ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران باوفایش تسلیت باد.
صفحه اصلی
صفحه نخست > معاونت ها و ادارات > مدرسه تخصصی خواهران


  چاپ        ارسال به دوست

با هدف معرفی جایگاه شیعه در جهان اسلام؛

پیش نشست کنگره بین المللی نقشه شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی برگزار شد

 پیش نشست کنگره بین المللی نقشه شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی دوشنبه چهارم اردیبهشت با حضور حجت الاسلام محمد رضایی اصفهانی؛ در مدرسه عالی خواهران جامعه المصطفی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی مشهد، در این نشست حجت الاسلام محمد رضایی اصفهانی به اهداف برگزاری این کنگره اشاره کرد و گفت: اثبات مرجعیت علمی اهل بیت(ع) در جهان اسلام، تبیین نقش اهل بیت(ع) و پیروان آن ها در پیدایش و گسترش علوم، تبیین نقش دانشمندان شیعه در پیدایش و گسترش علوم، تبیین نقش علمای شیعه در شکوفایی تمدن اسلامی از اهداف برگزاری این کنگره است.  
حجت الاسلام رضایی اصفهانی افزود: توجه خاص به تبیین نقش ائمه اطهار(ع) و علمای شیعه در موضوع کنگره، توجه به بعد بین المللی کنگره و حفظ شئون مرجعیت شیعه، تاکید بر گفتمان سازی در حوزه های و دانشگاه ها و مجلات برای نهادینه کردن اندیشه کنگره سیاست ها و راهبردهای این کنگره است.
وی خاطرنشان کرد: بر علیه شیعه کارهای زیادی انجام شده است و برخی مخالفان می گویند شیعه در طول تاریخ چه کرده است؛ از این رو این کنگره برای پاسخ به این شبهات بر آن است تا نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی را توسط محققان و طلاب بررسی کند.
دبیر کنگره بین المللی نقشه شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی ابراز کرد: این کنگره در حوزه های قران، حدیث، فقه و اصول، کلام، علوم ادبی، علوم عقلی، اخلاق، تربیت و عرفان، تاریخ و جغرافیا، علوم انسانی دیگر(سیاست و مدیریت و ...) و علوم طبیعی برگزار می شود.
وی گفت: طلاب هویت علمی شیعه را خوب درک کنند و گذشته پربار شیعه را خوب بشناسند تا بتوانند در مقام هجمه ها مقاومت کنند.
در کنگره بانوان، موضوعات زیادی ارائه شده است
حجت الاسلام رضایی اصفهانی افزود: یکی از کمیته های این کنگره، کنگره بانوان است و موضوعات زیادی ارائه می شود.
دبیر کنگره بین المللی نقشه شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی ابراز کرد: طلابی که از کشورهای دیگر هستند، فعالیت های مجازی کشورشان را اطلاع رسانی کنند و همچنین مدرسان و مححقان و کتاب های زیادی که نوشته شده است را مطرح کنند.
وی با اشاره به اینکه 200 نفر از فضلای کشور درگیر این کنگره شده اند، گفت: حوزه بسیار گسترده است که جلسات علمی متعدد برگزار شده است.
حجت الاسلام رضایی اصفهانی افزود: معاونت علمی کنگره بین المللی نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی، به منظور سامان دهی و مدیریت علمی و پژوهشی کنگره، کمیته هایی را تشکیل داده است که کمیته قرآن، علوم حدیث، فقه و اصول فقه، کلام، علوم عقلی، اخلاق، تربیت و عرفان، علوم انسانی، علوم ادبی، تاریخ، تمدن و جغرافیا، علوم طبیعی، مستشرقان، منطقه ای(شرق ایران)، کمیته مطالعات منطقه ای(غرب ایران)، کمیته احیای اثار، کمینه بانوان از جمله این کمیته ها هستند.  
دبیر کنگره بین المللی نقشه شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی ابراز کرد: برخی علوم مانند فقه و اصول فقه، حدیث و تاریخ در جهان اسلام بوده اند و برخی علوم چون زبان قرآن، فلسفه تفیبر، فلسفه فقه از علوم جدید و نو پا هستند.
محققان به چهار زبان می توانند مقالات خود را ارسال کنند
وی با خاطرنشان کردن این نکته که کنگره به چهاز زبان، فارسی، عربی، اردو، انگلیسی است، گفت: مقالات را به سایت بفرستید و این نکته قابل توجه است که به مقالات برگزیده درجه علمی پژوهشی و isc  تعلق می گیرد.  
حجت الاسلام رضایی اصفهانی در پایان با اشاره به این که نزدیک 50 جلد برآورد شده است، افزود: کار ما اثباتی است و بنا نداریم که به اهل تسنن توهینی شود.


١٣:٤٩ - چهارشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٨٩٥    /    تعداد نمایش : ٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج