پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > اهمیت ارائه منشوری از جغرافیای معرفتی جهان


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس جامعه المصطفی در اختتامیه جشنواره شیخ طوسی(ره) تاکید کرد؛

اهمیت ارائه منشوری از جغرافیای معرفتی جهان

باید با ارائه منشوری از جغرافیای معرفتی جهان به ویژه جهان اسلام، بتوانیم از حضوری درست، سنجیده و قوی در عرصه بین‌الملل بهره‌مند شویم.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، آیت الله اعرافی در مراسم اختتامیه جشنواره بین ‌المللی شیخ طوسی(ره) که در سالن قدس مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد، تصریح کرد: جشنواره بین المللی شیخ طوسی(ره)، مبداء بازشناسی حرکت علمی و پژوهشی المصطفی و نیز مرکز عزم‌های جدی برای حرکت فزاینده کاروان پژوهشی جامعه المصطفی است.

وی در ادامه با اشاره به پیچ تاریخی مد‌نظر مقام معظم‌رهبری، اذعان داشت: بدون تردید تصمیم‌های درست و فعالیت‌های صحیح برای آینده جهان اسلام، نقش بی‌نظری خواهد داشت. اگر در این پیچ تاریخی درست عمل شود؛ آینده جهان به سمت احیای تمدن نوین اسلامی حرکت خواهد کرد؛ اما اگر در خطاها غوطه‌ور شده و بمانیم، آینده‌ای سخت و دشوار در پیش‌روی جهان اسلام قرار خواهد گرفت.

وی با بیان این که حوزه های معرفتی و قلمروهای فکری و دینی، پشتوانه المصطفی در لایه های رویین حضور در عرصه بین الملل است، یادآور شد: اگر المصطفائیان و تمام کسانی که به انقلاب اسلامی علاقه‌مند هستیم؛ شناخت صحیحی از جغرافیای معرفتی جهان و وضع معرفتی حاکم بر کشورهای اسلامی نداشته باشیم، از غافله عقب مانده و امکان تحرک لازم را از دست خواهیم داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اهمیت شناخت وضع معرفتی جهان اسلام، خاطرنشان کرد: گفتمان‌ها و جریان‌های معرفتی فعال در دنیای اسلام، لایه های زیرین کشورهای اسلامی را مدیریت می‌کنند.

رئیس جامعه المصطفی در ادامه ضمن تبیین جریان‌های فعال در جهان اسلام خاطرنشان کرد: "جریان و گفتمان نفی اسلام و تکیه بر آنچه از غرب آمده"، "تفکر غرب گرایی همراه با اسلام گرایی"، "گفتمان تحجر و تکفیر"، "گفتمان اهل سنت معتدل"، "تصوف"، "گفتمان انقلاب اسلامی و حوزه های علمیه" و ... از مهمترین جریان‌های فعال و تأثیرگذار در جهان اسلام به شمار می روند.

وی یادآور شد: متأسفانه گفتمان نفی اسلام و تکیه بر آنچه از غرب آمده، در بسیاری از مراکز علمی و تفکر دانشمندان علوم جدید کشورهای اسلامی، رسوخ کرده است. این گروه هیچ توجه و درک صحیحی از پویایی و زنده بودن اندیشه اسلامی ندارند.

آیت الله اعرافی ضمن توضیح اندیشه گفتمان غرب‌گرایی همراه با اسلام گرایی اظهار داشت: این گفتمان، ضمن اعتقاد به اندیشه اسلامی، در برابر غرب و علوم انسانی، اجتماعی و فلسفه‌های غربی انفعال‌گونه عمل می‌کنند.

رئیس جامعه المصطفی با بیان این که از درون دو گفتمان فوق ده‌ها مرکز، دانشگاه و نهضت‌های فکری در جای‌جای جهان شکل گرفته، ابراز داشت: گفتمان تحجر و تکفیر به عنوان یکی دیگر از گفتمان‌های فعال در کشورهای اسلامی است که خشونت‌های مذهبی، فرقه‌ای و طایفه‌ای را به ارمغان آورده است. این گفتمان هیچ توجهی به اجتهاد و عقلانیت نداشته، به نوعی سر در آخور غرب دارد.

وی ضمن تشریح گفتمان اهل سنت معتدل و تصوف خاطرنشان کرد: گفتمان انقلاب اسلامیو حوزه های علمیه به عنوان گفتمانی تأثیرگذار در جهان اسلام، گفتمانی منطقی و با مبانی نو است؛ اجتهاد، عقلانیت و روح مبارزه و مقاوت در برابر دشمنان اسلام، از اصول این گفتمان به شمار می‌رود. در این میان نباید از گفتمان غربی که بر کشورهای اسلامی سایه افکنده غافل شویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأکید کرد: باید ضمن ارائه منشوری از جغرافیای معرفتی جهان به ویژه جهان اسلام، بتوانیم از حضوری درست، سنجیده و قوی در عرصه بین‌الملل بهره‌مند شویم.

وی با تأکید بر بازیابی و ارزیابی جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی(ره) توسط برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران المصطفی اظهار داشت: باید با شناخت صحیح از قطب‌های معرفتی جهان، بر ضعف‌های موجود غالب شویم.

آیت الله اعرافی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به انحلال مجمع علمای بحرین توسط رژیم ستم پیشه این کشور، خاطرنشان کرد: المصطفی نهادی برخواسته از حوزه های علمیه و انقلاب اسلامی است و به عنوان وظیفه اسلامی، ضمن حمایت از موضع علمای بزرگ بحرین، این اقدام مذموم رژیم آل خلیفه را محکوم می‌کند.


٢٠:٥٩ - جمعه ٢ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ٤٥٨٩١    /    تعداد نمایش : ١٢٤٠خروج