پیامبر اکرم (ص): لا تُطاوِعوا أنفُسَكُم عن مَنامِ كُلِّ اللَّيلِ، وخُذوا هَزيعاً مِنهُ. با نفس خود در خوابیدن در ازای شب، همراهی نکنید؛ بلکه پاسی از آن را (برای عبادت) برگیرید. ( تنبيه الخواطر: ج۲ ص۱۱۶)
صفحه اصلی اخبار > علما مرزبانان معارف الهی هستند


  چاپ        ارسال به دوست

آیت الله العظمی نوری همدانی در اختتامیه شانزدهمین جشنواره شیخ طوسی؛

علما مرزبانان معارف الهی هستند

علما مرزبانان معارف الهی هستند. باید ضمن شناخت صحیح از مرزهای معرفتی؛ جلوی نفوذ فرهنگ، سیاست و اقتصاد ناهماهنگ با معارف اسلامی را بگیرند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، اجلاس اختتامیه شانزدهمین دوره جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی(ره) با سخنرانی آیت الله العظمی نوری همدانی، در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

آیت الله العظمی نوری همدانی در این اجلاس با بیان این که حوزه‌های علمیه امتداد حوزه انبیاء، نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) می‌باشد، تصریح کردند: حوزه‌های علمیه برای حضور جدی و عالمانه خود در عرصه‌های مختلف اجتماعی و بین‌المللی، باید در حوزه‌های معرفتی طبقه‌بندی تخصصی داشته باشد.

ایشان ضمن تأکید بر تقسیم بندی معارف اسلامی به بخش‌های مختلف برای تخصصی‌تر شدن مباحث مطرح در حوزه‌های دینی اظهار داشتند: تفقه در دین، به عنوان نخستین گام شناخت کامل دین، مسئله‌ای بسیار مهم است.

این مرجع تقلید در ادامه معارف "اعتقادی"، "عبادی"، "اخلاقی"، "اقتصادی"، "اجتماعی"، "فرهنگی"، "سیاسی"، "حکومتی"، "قضایی"، "جهادی" و... را از مهمترین بخش‌های تقسیم‌شده معارف اسلامی دانست و یادآور شدند: اسلام دینی است که در تمام ابعاد دارای مطالب بسیار دقیقی است؛ لذا مسئله طبقه‌بندی علوم و معارف اسلامی، یکی از محورهای مهمی است که حوزه‌های علمیه باید به آن اهتمام داشته باشند.

سخنران این مراسم با بیان این که با توجه به اقدام موفق صورت گرفته در عرصه بین‌الملل، هنوز در بسیاری ازمنطق جای خالی ارائه کرسی‌های گفتمان اهل بیت(علیهم السلام) و انقلاب اسلامی احساس می‌شود، اظهار داشتند: تخصصی سازی مباحث و معارف اسلامی؛ پاسخ گویی متقن و عمیق به شبهات مطرح شده را در بر خواهد داشت.

ایشان تصریح کردند: عالم اسلامی وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارد؛ نباید در مواجهه با حق و باطل و ظالم و مظلوم سکوت نمود. عالم دین باید ضمن کسب معارف الهی و تفقه در آن، با حضوری فعال در اجتماع، نسبت به رویدادهای اجتماعی موضع‌گیری خاصی داشته باشد. عالم به مسائل دینی، باید آموخته های خویش را برای پاسخگویی به نیاز جوامع، در اختیار بشریت قرار دهد.

آیت الله العظمی نوری همدانی تأکید کردند: هر اندازه در ارشاد بندگان خداوند متعال جدیت داشته باشیم، از مراتب الهی بیشتری بهره‌مند خواهیم شد.

معظم‌له ضمن قیاس مرزبانان نظامی با معارفی و عقیدتی خاطرنشان کردند: علما مرزبانانی هستند که شیطان و لشگریان آن، توان عبور از آن را ندارند. علما باید ضمن شناخت صحیح از مرزهای معرفتی؛ جلوی نفوذ فرهنگ، سیاست و اقتصادی که با اسلام هماهنگی ندارند، را بگیرند.

ایشان با اشاره به جایگاه نویسندگی در پاسخگویی به نیازهای جهانی، اظهار داشتند: فعالیت علما منحصر در تعلیم و تربیت نیست. باید به جایگاه جهاد اهمیت ویژه‌ای قائل باشیم؛ پیامبران الهی در یک دست خویش اسباب تعلیم و تربیت و در دست دیگر آلات جهاد را حمل می‌کردند.

آیت الله العظمی نوری همدانی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، یادآور شدند: فقهای زمان نبی مکرم اسلام(ص)، همانگونه که در عرصه ارشاد و تبلیغ دین الهی گام بر می‌داشتند؛ در پاسداری از دین مبین اسلام، همگام با پیامبر گرامی(ص) حضوری فعال در میدان‌های جنگ داشتند.

این مرجع تقلید با بیان این که علما در طول تاریخ، پیش قراولان میدان بوده و هیچگاه مردم را تنها نگذاشتند، افزودند: امام خمینی(ره) که فریاد همه فریادگران را در سینه و غم تمام مستضعفان را در دل داشتند، در عصر کنونی این گفتمان را به میدان و صحنه عمل آوردند.

سخنران مراسماختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی(ره)، جایگاه و اهمیت ولایت فقیه را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: کرامت انسان بالاتر از آن است که افراد ظالم بر آنها حکومت نماید.

معظم‌له در ادامه در سفارشی به حضار اهمیت مطالعه صحیفه نور امام خمینی(ره)، دفتر تبیان(کلمات و فرهنگ امام(ره)) و وصیت‌نامه امام خمینی‌(ره) را گوشزد نمودند و افزودند: "مسئله ولایت فقیه"، "مبارزه با استکبار جهانی"، "معرفی چهره پلید رژیم صهیونیستی"، "تاکید بر وحدت و اتحاد اسلامی" و نیز "احیای فرهنگ جهاد و شهادت" از مهمترین محورهای مبارزاتی امام خمینی(ره) بود.

آیت الله العظمی نوری همدانی در پایان خاطر نشان کردند: امروز استکبار جهانی با همدستی ایادی خود، همچون؛ تکفیری‌ها و صهیونیست‌ها، در صدد کوبیدن اصل اسلام هستند. باید ضمن تربیت متخصصان معارف اسلامی، شجاعانه، عالمانه و با کمال قدرت در مقابل آنها بایستیم. تا با ظهور منجی عالم بشریت جهانی پر از عدل و داد داشته باشیم.


٢١:١٠ - جمعه ٢ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ٤٥٨٩٠    /    تعداد نمایش : ١٢٦٤خروج